Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Marrik efter 10 ſeptember , 2010, 16:12
-
Hej jeg er ny hønseavler. mine høns giver ikke for godt med æg. de får æglægningsfoder men vil ikke rigtig spise af det, de spiser kun kornet og en lille smule af æg fodret hvis jeg presser dem lidt.
er der nogen der har nogle ideer? eller skal de bare kun have lidt lidt af det? jeg doserer ca 50 50 med hvede og æg foder plus græs efter ædelyst.
-
Velkommen på forum, Martin :D
Det er nok lidt årstiden, der driller. :(
-
såååå en tilskudfoder, have adgang adlibitum, samt køkken "affald" er "Nok" eller?
-
Jeg giver 25 % æglægningsfoder samt 75 % hvede. Mine spiser som regel æglægningsfoderet op. indimellem får de også knust majs. Og selvfølgelig skalder. :)
-
Hej jeg er ny hønseavler. mine høns giver ikke for godt med æg. de får æglægningsfoder men vil ikke rigtig spise af det, de spiser kun kornet og en lille smule af æg fodret hvis jeg presser dem lidt.
er der nogen der har nogle ideer? eller skal de bare kun have lidt lidt af det? jeg doserer ca 50 50 med hvede og æg foder plus græs efter ædelyst.
Sidste år gad mine høns heller ikke spise æglægningsfoderet. De sorterede i det og spiste helst kun kornene og smed æglægningsforderet ud på jorden. Derefter begyndte jeg at give dem en afmålt ration kornblanding om morgenen (ikke mere end at jeg var sikker på at de var sultne til aften). Om eftermiddagen fik de så kun æglægningsfoderet. Så røg det ned og der kom flere æg /o
Men du skal være opmærksom på at det også godt kan have noget med årstiden at gøre...
-
Prøv med "Møllerens Fuld af Pep", mine elsker det.
-
Marianne. hvor køber du det?
-
Du kan finde nærmeste forhandler her:
http://www.hk-hornsyld.dk/p55.asp?gclid=CNCr-M-TgqQCFYcrDgodyDpyIw (http://www.hk-hornsyld.dk/p55.asp?gclid=CNCr-M-TgqQCFYcrDgodyDpyIw)
-
Prøv med "Møllerens Fuld af Pep", mine elsker det.
Også her og de giver flere æg på det end på mange andre mærker.
-
Hmm det lyder som noget godt foder, men desværre har jeg 120 km. til nærmeste forhandler.
-
Der er nogle forhandlere, der sender med fragtmand.
Du kan vel også spørge hos HK, om de har nogen tættere på dig.
Ellers må du planlægge, så du får købt et par sække, når du er på de kanter. Du kan måske også spørge hos din foderstof, om de har overvejet at tage det hjem.
-
Land og fritid har også noget der kan bruges, det vil de også gerne have, selv om møllerens er den bedste.
-
Jeg køber det hos mollerup mølle på mors gennem en lokal grosist.
-
Hej
Jeg har netop ringet til Åholm i Bjæverskov (mellem Ringsted og Køge)(56871624) de var søde, og køber Fuld af Pep hjem til mig, og evt. andre der bor i området..
Jeg er meget spændt på om mine vil spise det, har købt to forskellige slags som de pænt undgår :D
Hilsen Anette
-
Det tror jeg at de vil ;)
Giv en tilbagemelding :)
-
Tak måske jeg skulle prøve det samme?