Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: KRISTINA efter 16 August , 2010, 10:02
-
Er et nyt ord for mig.
Mine 4 barnvelder kyllinger (3høner og en hane)har indtil for ganske nylig sovet i en fin trækasse i haven, mens det nye hønsehus tog form. (pladsen var trang men det gik, med tanken om det nye hus med god plads og siddepind)
Da det nye hus skulle tages i brug løftede jeg dem ind i huset et par aftener, det fandt de hurtigt ud af.
Problemet er nu, at de har indtaget redekassen og ikke selve huset som soveplads. Og da datterens 2 kyllinger er blevet indsluset i flokken, sover de naturligvis også i kassen (i lag - den øverste bliver helt krøllet). dvs. 2haner og 4 høns i en redekasse.
Hvordan lærer jeg dem at benytte pinden/ bundet af huset? Skal jeg lukke redekassen af i en periode og tvinge dem eller skal jeg bare se tiden an og håbe på at problemet løser sig i takt med øget vækst?
-
Det kommer vist lidt an på, hvor meget energi du vil lægge i projektet ;D. Her har vi opgivet. Vi har 16 Araucanaer sovende i og ovenpå redekasserne. Siddepindene er kun til transport op på kasserne. Når vi foreslår dem at sidde på pindene og sove, får vi BLIKKET: det har vi slet ikke forstand på ::)!
-
mine rheinlændere insisterede på at sove på det lille trinbræt mellem indendørs og udendørs. De har lang hønsestige på hver side, men trinbrættet i midten er vel ca. 20x30 cm. Max. Og der er altså 6 stk. (7, da de startede). Det var faktisk også lidt trangt.
Jeg gik ud 2 aftener i træk efter de havde puttet sig og løftede dem over på pind. Faktisk tror jeg bare de sov videre alle på nær den sidste, der selvfølgelig lavede ballade og fik vippet 2 andre med ned på gulvet.
2 gange var nok til at de forstod budskabet. Det synes jeg var super, for jeg har læst mig til at med spædbørn skal man gentage en ny vane i 4 døgn før den bliver siddende - og mine spædhøns var meget dygtigere! ;)
Der er her tale om ca. 2 mdr. gamle kyllinger af en type, der er tamme og tillidsfulde, men IKKE håndtamme, så jeg havde aldrig haft en chance, hvis de ikke først var gået til ro og det var halvmørkt i huset.
Måske er det individuelt for racen eller flokken, mine vil gerne sidde på pind, trailer, stoleryg, i træer osv., måske er det derfor lettere for dem, det ved jeg bare SLET ikke nok om høns til at kunne svare på.
Nu sover de 2 på den øverste pind og de 4 andre i vindueskarmen :)
-
Har også haft problemet med høns i redekassen. Jeg valgte simpelthen at spærre redekassen af, når jeg havde samlet æg vha. en urtepotte af passende størrelse eller et stykke brænde. Når der ikke var noget alternativ, så fandt de op på pinden. Urtepotten/brændet fjerner jeg naturligvis om morgenen, når hønsene lukkes ud ;)
-
Det må være meget individuelt fra hønseflok til hønseflok, hvad de vil lære. Ikke blot mellem racer, men mellem flokke.
Jeg har haft en flok orpington, der lavede samme nummer som dine. Efter 3 dages afspærring og løft på pinde sad de der resten af deres dage (nætter ;D).
Næste flok orpington kunne bare IKKE lære det. De forblev sammenklumpede på gulvet selv efter 3 ugers løft (så gav jeg op).
Men giv det et forsøg. Prøv at spærre af og sætte på pind et stykke tid. De kan hvis de vil (tror jeg). :)
-
Nu ved jeg ikke hvordan din redekasse er - hvis den er løs og til at flytte kan du jo bare tage den ud af hønsehuset om aftenen - de lægger jo ikke æg om natten. Hvis den er fastmonteret må du spærre den af - men så sørg for at de ikke kan sætte sig ovenpå den i stedet for... ;)
-
jeg havde det samme problem alle 13 sov i rede kasserne ind til jeg lukkede dem af med hønsetråd så lærte de at bruge pinden ....
tråden fjernes igen hver morgen inden de voksne skal lægge æg .
-
Rart at høre at det ikke kun er mine høns som sover i lag.
nej kassen kan ikke flyttes den er sat fast på huset, så min lille datter kan hente æg, når den tid kommer uden at gå ind til hønsene.
Jeg tror jeg vil gøre et forsøg med at spærre kassen af og løfte dem op på pinden. Det er da et forsøg værd!
-
jeg havde 11 blomsterhøns jeg satte på pind 5 aftner så havde de lært det /o