Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hønsehuset => Emne startet af: helledupe efter 19 April , 2008, 08:43

Titel: Rugemaskine Harald Nyborg
Indlæg af: helledupe efter 19 April , 2008, 08:43
Hej.
Jeg går og overvejer, at købe en rugemaskine. På den måde ville jeg være mere uafhængig af, hvornår mine høns havde lyst til at lægge sig skruk......

Er der noget, som har erfaring med Turn-X fra Harald Nyborg. Eller som måske kan anbefale en anden?

Venlig hilsen Helle
Titel: Sv: Rugemaskine Harald Nyborg
Indlæg af: Berit efter 19 April , 2008, 09:13
Du skal prøve at se under tråden udrugnig i maskine, der er nogle ret gode råd.
Titel: Sv: Rugemaskine Harald Nyborg
Indlæg af: Susanne Ebbe efter 19 April , 2008, 12:45
Læs denne tråd: http://fjerkrae.dk/prod/index.php/topic,1015.0.html
Titel: Sv: Rugemaskine Harald Nyborg
Indlæg af: steffenverlin efter 19 Juli , 2011, 00:09
Jeg er ikke tilfreds med min maskine. Luftfugtigheden reduceres hurtig i min.

Og tempraturen er ca 1-2 grader lavere end den skal være.
Titel: Sv: Rugemaskine Harald Nyborg
Indlæg af: John Mejland efter 19 Juli , 2011, 01:02
Jeg er ikke tilfreds med min maskine. Luftfugtigheden reduceres hurtig i min.

Og tempraturen er ca 1-2 grader lavere end den skal være.

Temperaturen skal da bare justeres op, hvis det er den blå, regulerer du fugtigheden med de propper der sidder foroven.
Titel: Sv: Rugemaskine Harald Nyborg
Indlæg af: Marianne Vedel efter 19 Juli , 2011, 09:55
Jeg har også en af de blå, som jeg bruger som klækker. Den er derfor slukket ind i mellem hver klækning. Hver gang jeg så tænder den igen skal den justeres, den kan nemt være over en grad ude af tur. Det undrer mig noget, for den står det samme sted og under de samme forhold.
Nu bruger jeg den kun som klækker, og jeg tænder den bare i god tid, så jeg kan regulere, men det er da underligt. /d
Titel: Sv: Rugemaskine Harald Nyborg
Indlæg af: steffenverlin efter 19 Juli , 2011, 10:45
Uanset hvor meget jeg skruger på min, så ændrer tempraturen sig ikke. Jeg er virkelig skuffet over den.  /d

Marianne en klækker, jeg har faktisk ikke fået fat i hvad man bruger den til?
Beskriv det gerne for mig, og hvornår du ligger æggene over. :)
Titel: Sv: Rugemaskine Harald Nyborg
Indlæg af: Marianne Vedel efter 19 Juli , 2011, 12:04
Jeg ruger i rugemaskinen, og lægger nye æg i den hver uge.
På 19. dagen tager jeg æggene ud af rugemaskinen og lægger dem i den blå, hvor jeg har fugt på 60-65 % og 37,8 oC. Ingen skillevægge, de dur alligevel ikke til stammeopdeling, for kyllingerne kan nemt hoppe over, men den ene skillevæg lægger jeg ned i forlængelse af bundpladen, så kyllingerne ikke kan falde ned og drukne i vandkarrene.
Her ligger æggene og passer sig selv til kyllingerne er klækket.
Jeg lukker ikke op undervejs, med mindre der er rigtig mange æg i, og det evt. kan være nødvendigt at fjerne tomme skaller pga. pladsen.
Kyllingerne kan nemt være i klækkeren i 2-2½ døgn inden de tages ud, og de tager ikke skade, de har ikke adgang til vand eller foder, men de har jo madpakke med til de første døgn.
Skulle du vælge at tage nogle af kyllingerne ud, før alle er klækket, bør du lade mindst en blive tilbage, da dens pippen vil stimulere de kyllinger, der ikke er klækket, til at klække.
Det er fint at bruge den blå, for klækning er noget svineri, og deres afføring er også vandig og grøn de første par døgn, så det er rart lige at kunne tage den blå efter endt klækning og vaske den godt, så den er klar til næste gang.
Men selvfølgelig kan man klække i rugemaskinen, hvor man tilsvarende hæver fugtigheden og stopper vendemotorerne.
Titel: Sv: Rugemaskine Harald Nyborg
Indlæg af: steffenverlin efter 19 Juli , 2011, 12:20
Mange tak for svaret. Der blev jeg faktisk en del klogere  /o
Titel: Sv: Rugemaskine Harald Nyborg
Indlæg af: Marianne Vedel efter 19 Juli , 2011, 12:59
:D
Titel: Sv: Rugemaskine Harald Nyborg
Indlæg af: Danny Westh efter 19 Juli , 2011, 20:44
Uanset hvor meget jeg skruger på min, så ændrer tempraturen sig ikke. Jeg er virkelig skuffet over den.  /d

Den skal kunne justeres. Hvis den ikke kan, så er den i stykker...
Rigtig mange (inkl. mig selv) har oplevet følgende:
Den blå skrue du justerer temperaturen på, er limet til en almindelig metal skrue. Det er denne metal skrue der direkte justerer temperaturen. Ofte er limen imellem plastic stykket og metal skruen gået løs så uanset hvor meget man drejer på plastic stykket, ændre temperaturen sig ikke. Prøv at fjerne dette blå plastic stykke og skru på den "rigtige" skrue.

Min erfaring med "den blå" er at den er ganske udemærket og jeg har ruget rigtig mange kyllinger ud i den. Men efter at jeg har fået større maskiner, bruger jeg også kun den blå som klækker.

Danny
Titel: Sv: Rugemaskine Harald Nyborg
Indlæg af: steffenverlin efter 20 Juli , 2011, 03:27
Det kunne jo være en mulighed  ::)

Jeg prøver det  :D