Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Heidi NJ efter 29 Juni , 2010, 01:16
-
Hej
Jeg er ny hønseejer. Vi overtog vores nedlagte ejendom 1. januar og fik i februar 4 høns + 1 hane (Isa Brown) i indflyttergave (nu desværre reduceret til 2 høns, da en gal lystmorder har været på spil for en uge siden). Vi er meget glade for dem, til trods for at jeg har indtryk af, at det er en lidt udskældt race?
Nå men det jeg mangler hjælp til er, at de ikke sover på pind og ej heller sidder på den. De synes ikke at vide hvad de skal bruge den til? Når de sover ligger de sammen i et hjørne. I starten havde de ikke adgang til en pind, da vi jo var lidt uforberedte på deres ankomst, var deres første hønsehus en tidligere hesteboks og deres redekasser en kommode med et par af skufferne ovenpå. Kan man lærer sine høns at sove på pind?
Med venlig hilsen
Heidi
-
Jeg har 7 høns og en hane. De 3 høns sover også på gulvet i et hjørne. Jeg ved ikke hvorfor for der er flere forskellige pinde rundt om i hønsehuset og masser af plads på dem.
-
De kan løftes på pind når det er mørkt i hønsehuset. Så er det nemt at tage dem stille og roligt og sætte dem op. Måske de efter nogle dage eller en uges tid synes at det er godt at sidde der - og så hopper de selv derop for at sove.
-
Velkommen på forum, Heidi :D
Jeg synes, det er dejligt, I er glade for jeres høns. Det, der evt. kan være med æglægningshybrider, er, at de kyllinger man får ud af dem, måske ikke har forældrenes gode egenskaber. Man kan også opleve med dem, at eftersom de lægger alle disse æg, bliver de hurtigere slidt op.
De kan være endda meget hårde, hvis man sætter andre høns ind i hønsegården til dem.
Til gengæld har man nogle hyggelige og omgængelige høns, der giver mange æg.
-
Tak for svarene. Nu har jeg prøvet nogen dage at løfte de to damer op på pind sent om aftenen. De sidder og ser lidt undrende på mig og et øjeblik efter jeg har lukket døren, kan jeg høre de hopper ned i halmen igen. Så nu tror jeg bare de får lov at ligge der i fred. Det kan også være de finder ud af det er rart at sidde på pind når de bliver lukket sammen med de tre nye, de elsker at sidde højt.
-
Velkommen Heidi ;D
Jeg synes bestemt, at du skal lade hønsene selv bestemme, hvor de vil sove. Jeg har selv 5 Isaér, som ikke kunne drømme om at sove på pind. Alle 5 hygger sig med at sove sammen i halmen i et hjørne af hønsehuset, og det vil jeg ikke blande mig i... pinden bliver kun brugt til at galpe op på, når de synes, at det er på tide, at jeg får lukket lemmen op, så de kan komme i haven.