Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: martin roed efter 28 Juni , 2010, 08:51
-
Hej,
Min brune italiener hane lader ikek til at parre sig med hønsene overhovet. Vi ser eller hører aldrig at han hopper på dem.
Hanen er, som de fleste af hønsene, 7-8 måneder gammel. Enkelte af hønsene er 6 måneder ældre. Da vi fik dem hjem for 2-3 måneder siden gjorde han tegn til at ville parre sig med dem, men havde ikke rigtig held med det og blev gennet væk. Siden er han næsten helt holdt op med at forsøge.
Når vi lukker dem ud om morgenen render han rundt og slæber vingen og fører sig frem, men der sker ikke noget.
Så i øjeblikket har han en halv dødsdom hængende over hovedet....
Hvad er jeres erfaringer? - vil han komme efter det med tiden eller skal jeg have en ny kok?
- Martin
-
Det er meget svært at sige hvad du skal gøre... Jeg ser aldrig min hane hoppe på hønsene men jeg har fin befrugtning på mine rugeæg alligevel.
Men noget af problemet kan godt være at hønerne vælger ham fra da han ikke er så gammel som dem, jeg har en gammel høne i mellem mine og hun giver hanen tæv når han prøver :o
Jeg tror simpelthend ikke han er mand nok :P
-
en hver mand mareridt!! hovedet ryger af, fordi man ikke er mand nok!! ;D ;D ;D
-
Vi købte en gang en ung Maranhane og satte ind i flokken af voksne høns. Han prøvede og prøvede men blev ærlig talt ikke taget alvorligt, faktisk rystede de ham bare af og gik videre ;D. Vi flyttede ham så ud i et græsningsbur hvor han stod og øvede sig på hanegal sammen med nogle andre teenagere. Efter en måned satte vi ham ind til hønsene igen. Han startede med at finde lækkerbidder til dem, fortsatte med et par velklingende gal. DET hjalp. Hønsene var nu meget imponerede og lagde sig villigt foran ham ::).... Så mon ikke din hane bare er for ung?
-
En hane på 7-8 måneder er altså fuldt udvokset og burde nemt kunne sætte dagsordenen i en hønsegård. Selv blandt høner der er flere år gamle.
Martin roed: Har du prøvet at ruge på æggene? Der er mange herinde fra der været i samme situation som dig. Altså været overbevist om at hanen ikke træder hønerne. Når de så har prøvet at ruge på æggene har der sommetider været fin befrugtning alligevel.
Om det så er præstations angst, generthed eller at han simpelthen gør det på tider af døgnet hvor du ikke er der, skal jeg ikke kunne sige.
Men giv det lige en chance inden du afskriver ham helt.
Danny
-
Ej hvor er jeg glad for du siger det Danny.. /o
Jeg har en ung hane på ca. 4½ mdr. han er jordens største kylling i bogstavligste forstand.. hi hi
Han vil kun gå sammen med de 3 andre kyllinger på samme alder som sig selv..(de er fra samme sted og har gået sammen siden de klækkede)
Jeg har 7 "ældre" høns som bestemt ikke gider ham de hakker ham hvis han kommer for tæt på, selv om han ikke har gjort antræk til noget "lir" endnu *f
Håber han vokser med opgaven og træder i karakter overfor de madammer, de kan nemlig godt være stride..
-
Jeg ville også nok lige prøve en lille udrugning for at se befrugtningen, det kan jo være at hanen arbejder lidt i det skjulte, det er ikke alt man ser :)
Tag nu mig f.eks, jeg skal være Farfar til en lille pige her i august :o og jeg forstår det ikke ??? Jeg har nemlig heller ikke set de unge mennesker parre sig ! ::)
-
Hmmm. . . der er haner nok. Øksen, gryden og så en ny hane.
-
Hmmm. . . der er haner nok. Øksen, gryden og så en ny hane.
Hvad så når man heller ikke ser den næste hane træde hønerne. Og den næste, og den næste, og den næste........? Gode avlshaner er jo ikke lige så billige som alle "affalds dyrene" og krydsningerne ;)
Danny
-
Jeg havde i forvejen besluttet at lave en prøveudrugning for at teste ham, så han bliver altså ikke smidt i gryden uden grund. Faktisk, så giver jeg ham til foråret under alle omstændigheder, da jeg ikke skal bruge befrugtede æg mere i år. På alle andre områder er det et rigtig god, rolig og omgængelig hane.
Men, jeg må indrømme at jeg tvivler på hans evner mht. parring...
- Martin