Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: pylle pylle efter 26 Juni , 2010, 21:48

Titel: En kat tager mine høns!!
Indlæg af: pylle pylle efter 26 Juni , 2010, 21:48
Jeg mistede i sidste uge 2 store silkekyllinger. Siden har jeg lukket silkerne inde i deres gård, hvilket de har været meget kede af.. så her til eftermiddags, lukkede jeg dem ud i haven igen. Hele dagen er derfor gået med at trimme græsset, solbade og nyde livet.
Her til aften, sidder vi så og ser tv. Hønsene er gået i seng, men døren til gården står åben, og hønselemmen går først ned kl. 21.30.. så lige 10 min før lågen går ned, hører vi hønsene skrige op nede i haven. Vi flyver ud af døren, min mand, jeg og vores 2 hunde, og jeg når lige at se en hvid kat, prøve på at myrde min sorte silkehøne, hvorefter den ser os og vælger at flyve over 1.20 meter høje hegn og forsvinde ind til naboen.
Jeg har altså fundet min hønsemorder. En lille ung kat. Jeg har set den 1 gang her før, og jeg tror det er en vildkat.
min sorte høne, er en ret stor dværg.. den er nok mere en mellemstørrelse. Jeg troede ikke katte tog så store høns.. især ikke så lille en kat.. Min høne har heldigvis kun mistet et par fjer..

Vi er godt gale i skralden, og skal bruge nogle råd til, hvordan vi fanger katten. Vi har desværre ikke et vindue ned til hønsegården. så vi kan ikke bruge noget, hvor vi skal holde øje med det. Måske nogen på sydfyn har en rævefælde eller noget vi kan låne?  ideer modtages med kyshånd.

Titel: Sv: En kat tager mine høns!!
Indlæg af: Lyysa efter 26 Juni , 2010, 23:15
Ja de halvvilde katte er blevet et problem i år hernede på sydfyn, det kan jeg også skrive under på.
Halvvilde siger jeg, fordi de alligevel allesammen fylder sig med kattemad. Det kan jeg se i vejsiden når jeg cykler til og fra Svendborg og de er ramt af biler...  <R

Hvis alting fejler, kan man jo komme til at tabe en marsbar et sted hvor den finder den........
Ellers er en rævefælde en god ide, den burde tage dem. Prøv lige at ringe til teknisk forvaltning i din kommune (hedder måske "teknik og miljø" i dag) og hør om kommunen har en kattefænger. Det er der overraskende mange kommuner der har.
Titel: Sv: En kat tager mine høns!!
Indlæg af: karina dj efter 26 Juni , 2010, 23:17
Hold da op en gyser  :-\

Der er en nogenlunde fyldestgørende opskrift på løsningen af problemet i Mariannes tråd om de problemer hun har fået efter Talos' død  ;)
Titel: Sv: En kat tager mine høns!!
Indlæg af: Marianne Vedel efter 27 Juni , 2010, 08:00
Tine prøv at læse min tråd, jeg har også et problem med en kæmpestor, flot, rød kat, men løsninger er sat i værk. Desværre er det eneste, der er sket, at jeg har modtaget et brev fra Kattens Værn, om at de vil komme at sætte en fælde op - brevet fik jeg for en uge siden.....

http://fjerkrae.dk/prod/index.php?topic=10173.0
Titel: Sv: En kat tager mine høns!!
Indlæg af: Finn Jensen efter 27 Juni , 2010, 08:09
Både Harald Nyborg og America har (mår)fælder til ca 300-400 kr. De kan også fange katte, for det er ca. samme størrelse som kattefælder
Titel: Sv: En kat tager mine høns!!
Indlæg af: pylle pylle efter 27 Juni , 2010, 10:25
Jeg bestilte i går aftes en mårfælde til at fange katten i.. og så må vi se.. om jeg ikke kan være heldig..

Nu ved jeg i det mindste hvad der skete med mine kylinger.. og selvom det var en grum skæbne, er jeg glad for at vide hvad som skete.