Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Sidse TA efter 17 Juni , 2010, 18:53
-
Jeg kan ikke få mine 2 silker skruk (de er fra 09) og de har ellers en god redefuld æg. Er der andet jeg kan gøre?
M.v.h Sidse
-
giv dem masser af hvede, begræns deres frihed (Hvis de ellers har flere tønder land at rende på) lån/køb en rugemaskine.. riv håret af dig selv over en uges tid og giv så op.
Dagen efter du har opfyldt sidstnævnte punkt, har du mindst en skruk! ;)
-
Hehe okay. :) Så jeg skal altså ikke give dem æglægningsfoder mere?
De går bare i et lille fint bur på måske 4-5 m2.
-
jo.. der er noget med at de skal lægge et vist antal æg før de skrukker.. er det 12-16?? og der er jo vitaminer og mineraler i deres rigtige foder.. så bare giv dem begge dele..
Men man kan ikke tvinge dem til at skrukke.. de er bare skidtrælse når de ikke gør som man siger!!
-
Hej Sidse
Mine 2 dværgsilker havde bare 5-6 æg at skærpe "skrukappetitten" på - og med en uges mellemrum syntes de begge at det var den mest fantastiske ide
De er begge fra sep. 2009. De havde fri adgang i både hus og gård....
og resultatet kom for 4 dage siden... 4 små silkeduske...
Held og lykke...
-
Tak for det. Jeg vil prøve så godt jeg kan. Og jeg er næsten sikker på at det nok skal lykkes, på et eller andet tidspunkt. Men jeg ville jo bare lige høre om der var noget man kunne gøre for at få lidt fart på. :) Men det er jo silker, så jeg håber de kommer på et eller andet tidspunkt... ;D
-
og når så de små bæster er skruk er der ikke noget der kan stoppe dem igen ;D
vi har en der skruk på snart 3.md og vi smider hende konstant ud af huset så hun kan få mad. så snart lågen går op til huset løber hun alt hvad hun kan om det er fra den anden ende af haven.
og det går fandme stærkt.... ;D