Velkommen på Forum Mike.
Som du kan se er der delte meninger om racer. Du kan også blive noget klogere ved at klikke dig ind på 'Leksikon' i øverste bjælke her på siden. Her finder du udmærkede race beskrivelser af et væld af hønse racer.
Hvis du primært ønsker høns for æggenes skyld, bør du jo nok vælge en af de store racer. De lægger ikke flere æg, men æggene er noget større. Men det kan du også læse om i 'Leksikon'
Min foretrukne race er Orpington, som jeg nu har haft, i svingende antal, i 8-9 år. Jeg har også andre racer, som New Hampshire og Sussex, men favoritten blandt store høns er og bliver Orpington. En stor, men stille og rolig race. Mine giver typisk et æg/høne hver anden dag. De skrukker ind imellem, men det må man jo tage med. Mon ikke de fleste racer gør det, hvis man lige ser bort fra 'industrihøns' som feks Lohman og Isa Brown.
God jagt
og held og lykke med fjerkræet.