Hej alle fuglevenner.
Sikke nogle flotte svar der kommer. Det vil jeg godt have lov til at benytte mig af.
Jeg fik overdraget et flot par moskusænder i november sidste år. De var udruget af en høne og vandt til at gå sammen med høns - så langt så godt. Efter nogle uger fandt de frem til naboens branddam og her kom ræven forbi, han tog vores and. Andrikken vendte derefter tilbage til hønsene og for snart 4 uger siden præsenterede jeg ham så for to fine ænder + en gammel andrik, der siden har ladet livet.
De to ænder har nu med ca. 1 uges mellemrum lagt sig på æg: hhv 12 og 6 stk. Det er jo alt sammen ganske fint og idyllerisk. MEN nu er andrikken gået hen og blevet ALPHA HANE ja, han hopper på de stakkels høns og jager rundt med hanen så vi får helt ondt af de stakkels høns/hane.
Håber der er nogen, der kan hjælpe, for husbonds løsning er ENTEN høns ELLER ænder og den løsning er jeg ikke tilhænger af. Det skal siges de går frit ude i haven (2tdr) så der skulle være plads til alle.
På forhånd tak.