Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: Meget syg hane  (Læst 2049 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline JNTS

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 1 334
Meget syg hane
« Dato: 17 Februar , 2014, 09:09 »
Min skønne avlshane er syg - meget syg.

Skrantede for nogle måneder siden med host og snue - endte med en tur til dyrlægen da morgen galet ikke længere kunne foretages.
Orm blev fundet i afføringen, og hele banden på ormekur.

Morgengalet kom tilbage og slut med host og snue.

For ca. 1 måned siden flyttede han ind i huset hvor silkerne bor - de går sammen i haven og går normalt hver til sit hver aften, men nu gik han altså i silkernes hus, på trods af der allerede ér en hane i huset, men det gik fuldstændig gnidningsløst til min store forundren.
Som tiden er gået er han stoppet med at gale og går en del af tiden for sig selv, samtidig med han blev mere og mere bleg i hovedet.

Havde fat i ham igen, og den lille hane var skind og ben efterhånden, hvilket undrede mig en hel del da han så ud til at spise fint sammen med de andre høns :o
Nu var der også kommet tynd mave til "samlingen", så hele bagperronen var smurt ind  :-[

Afsted til dyrlægen igen, afføringsprøve samt prøve fra tarmen blev taget, men intet blev fundet??
Dyrlægen gav ormekur igen og Esbetré, selvom der ikke blev lavet et fund i prøverne.

Foder pillerne gider han ikke rigtig spise længere, kornet nipper han kun til for så at gå hen og sætte sig - lækkerier som kød og lign. vil han gerne spise, eller ser ihvertfald ud som om han spiser dem. Han kommer troligt traskende hver gang jeg kommer i nærheden af hønsegården.

Havde ellers besluttet mig til han skulle aflives, for lide skal han ikke, men dyrlægen og min mand syntes han lige skulle have chancen med medicinen her, så det har han fået - meeen det holder ikke meget længere synes jeg.

Er der mon nogen som ligger inde med nogle "guldkorn" der er værd at prøve?

Nogen der har erfaringer om lignende forløb hvor der blev fundet en diagnose?

Kom frit frem :)
Mange hilsner
Janni

Vildfarvede dværg Silker
Dværg Kochin

Offline JNTS

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 1 334
Sv: Meget syg hane
« Svar #1 Dato: 17 Februar , 2014, 11:20 »
Hanemand er nu indkvarteret i badeværelset hvor der er varme i gulvet - med alskens god mad foran sig, aller venligst leveret af verdens bedste hønseveninde - AnneMarie Kurup  *l <E

Håber dælme det hjælper den lille herre  *k
Mange hilsner
Janni

Vildfarvede dværg Silker
Dværg Kochin

Offline Tanja Pedersen

  • Global Moderator
  • Indlæg: 5 956
  • Æg fra racehøns blev lovlige at sælge
    • Æg fra racehøns skal være lovlige at sælge
Sv: Meget syg hane
« Svar #2 Dato: 17 Februar , 2014, 11:56 »
Hanemand er nu indkvarteret i badeværelset hvor der er varme i gulvet - med alskens god mad foran sig, aller venligst leveret af verdens bedste hønseveninde - AnneMarie Kurup  *l <E

Håber dælme det hjælper den lille herre  *k
God bedring med din hane, han er i hvert fald i gode hænder :).
Venlig hilsen Tanja
"My desire to be myself is greater than my need to fit in"

Offline kurup

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 116
Sv: Meget syg hane
« Svar #3 Dato: 17 Februar , 2014, 12:01 »
 <E jeg *k for at han kommer sig, så han kan lave nogle fine små  <L <L
Mange hilsner Anne-Marie
Hvide Faverolles i stor.
Laksefarvede Faverolles i stor.
0,1 Hovawart.
3,1 Katte.