Som Tanja skriver længere oppe, så giv dem nogle beskæftigelsesmuligheder...en balle halm, en spand fuld blade, græsafklip.
På trods af at dine høner har været bestemt til at tilbringe deres liv i et bur, så er disse hybrider utrolig aktive og har brug for noget at lave - jeg tror, at dine høner keder sig.
Sprøjt eller smør med hjortetaksolie på fjerene omkring yndlingsplukkestederne...og så nogle beskræftigelsesmuligheder om dagen, så tror jeg, du har en chance for at afhjælpe problemet.
Jeg har en lille erfaring selv - for et par vintre siden var mine høner, hvoraf fire ud af seks var ISAer, lukket inde i hønsegården på 15 kvm for en uges tid. På trediedagen kedede de sig så meget, at de begyndt at plukke hinanden - og mine høns har aldrig nogen sinde plukket i fjer tidligere. De fik omgående adgang til haven igen, og ingen har siden brugt fjerplukning som beskæftigelse.