Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: Cvr og salg af æg?  (Læst 1623 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Randi E

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 50
Cvr og salg af æg?
« Dato: 30 April , 2012, 09:42 »
Jeg er i tvivl og hvordan det hænger sammen med med cvr registeringen? Så vidt jeg kan læse, er det hvis jeg har over 30 høns, det er aktuelt. Hvad omfatter det, koster det og hvor kan jeg få information om det?
Hvor finder jeg information om godkendelse til at bruge sine æg i institution  og reglerne om salmonella test? har hørt det er ret omfattende.
1 sort sussex høne, 1 tværstribet skovhøns.1 sort skovhøns, 1 amberlink høne

1.0 finsk lapphund

Offline kristiank

  • Bruger
  • Indlæg: 2 831
Sv: Cvr og salg af æg?
« Svar #1 Dato: 30 April , 2012, 10:31 »
ked af at sige det men du bliver træt meget træt hvis du vil vide det, det må du nemelig ikk pga fortolkningen af eu regler i dk , andre lande må man gerne, men er du på fjæsen så søg på " Æg fra racehøns skal være lovlige at sælge " og måske bliver du klogere eller bare frustreret,

Offline Finn Jensen

  • Fjerkræ Forum er bedst
  • Administrator
  • Indlæg: 7 840
    • Dansk Fjerkræ Forum
Sv: Cvr og salg af æg?
« Svar #2 Dato: 30 April , 2012, 10:51 »
Det er læsestof her
http://fjerkrae.dk/prod/index.php?topic=22938.0
og her
http://fjerkrae.dk/prod/index.php?topic=22923.msg208505#msg208505

Vær opmærksom på at reglerne er ved at blive lavet om, så det bliver muligt at få lov til at sælge æg fra "ikke-hybrider" (altså høns der ikke kommer fra registrerede rugerier) så det vil nok være en god ide at vente til vi ved mere om de regler.
"Først ignorerer de dig, så griner de af dig, så bekæmper de dig og så vinder du."
― Mahatma Gandhi