Vi har æg i vores egen hjemmebyggede rugemaskine, er på dag 10 i dag, og ud af 15 æg er der nu 10 æg med kyllinger i(Har sorteret 5 fra - tre ubefrugtede og to med helt små, uudviklede fostre)
Maskinen er virkelig simpel - en bedroller med flamingosider, et stykke bøjet volierenet og en 25w pære. Jeg har også lagt nogle sten ned (til at stabilisere temperaturen) og så selvfølgelig æggene.
Nu er spørgsmålet: Jeg har ruget helt uden vand her i de første 10 dage. Har luftet lidt ud hver dag, og vendt dem en gamg imellem, men har ellers ikke rørt dem. Kan man regne med at fugtigheden er ok, når de nu har klaret sig så langt? Vi har ikke fugtmåler. Eller skal jeg mon hæve fugtigheden? Den luftlomme der er i æggene ser umiddelbart ret fornuftig ud i størrelsen, i forhold til de diagrammer jeg har set.