erik jeg tror ikk de folk har et frit valg, hvis du ser på produktionsforholdende, de viser jo chefens, nivau. og ikke alle bor jo i lande hvor man bare kan gå på sjasen. hvis man lige er for stoldt over sit ego til at passe et job, de arbejdere er et produkt af den polerede verdens bagside, og de er der sikkert ikk af lyst, men nød.
der sker noget når menesker presses, og det er der sikket skrevet tykke bøger om, men det ændrer bare ingenting, når kryben er toom bides hestene, men man skal måske, ha været på livets skyggeside, for at forstå det.
det er nemt at være en helgen, og leve et godt og sobert liv , når man har råd, det rykker bare ikk i det store verdensbillede, hvad 5 mill tossede danskere render og bilder sig selv ind.