Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: Bekæmpelse af mudret hønsegård.  (Læst 13630 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Mikkel Schmidt

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 4 868
Sv: Bekæmpelse af mudret hønsegård.
« Svar #15 Dato: 22 ſeptember , 2011, 19:13 »
Jeg bruger en halmballe til 25 m2, det fungerer fint :D
Hilsen Mikkel
2.4 sølvhalset landhøns.
0.7 blandede høns af mange forskellige racer.

Offline Dorthe.c

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 31
  • Man bliver hele tiden klogere (forhåbentlig)
Sv: Bekæmpelse af mudret hønsegård.
« Svar #16 Dato: 22 ſeptember , 2011, 19:25 »
Jeg har også brugt halm og der hvor der var mest smattet har jeg kommet lidt grus på og det fungere fint.
0.5 australopser
0.2 Aucarnaer
0.2 Brahma
3 katte
1 papegøje

Offline Erik holst Pedersen

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 90
Sv: Bekæmpelse af mudret hønsegård.
« Svar #17 Dato: 22 ſeptember , 2011, 22:51 »
Hvad med at bruge almindelig fyldsand, det er ikke så dyrt. Jeg skal til at bygge hønsegård og regner med at bruge sand i gården. Hvis man så river sandet et par gange i ugen. Så skulle man få en pæn hønsegård.
Venlig Hilsen Erik.
  1,3 Lys Sussex
  1,2 Lys Sussex
  1,5 Sort Australorps

Offline morT4

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 109
Sv: Bekæmpelse af mudret hønsegård.
« Svar #18 Dato: 22 ſeptember , 2011, 23:52 »
jeg har sten og skærver nederst og grus ovenpå. Det dræner helt vildt godt. Der har aldrig været vandpytter eller mudder i min hønsegård,¨på trods af al den regn der er faldet i år  /o
1,1 (+2 vallaker?) hest
0,1 ruhåret hønsehund/labrador blanding
1,2,3 katte
1,0 laksefarvede dv Kochin
0,3 orpington
0,2 sorte Australorps
0,20,6 blandings høns
2,2 børn
1    mand

Offline Tanja Pedersen

  • Global Moderator
  • Indlæg: 5 956
  • Æg fra racehøns blev lovlige at sælge
    • Æg fra racehøns skal være lovlige at sælge
Sv: Bekæmpelse af mudret hønsegård.
« Svar #19 Dato: 23 ſeptember , 2011, 07:29 »
jeg har sten og skærver nederst og grus ovenpå. Det dræner helt vildt godt. Der har aldrig været vandpytter eller mudder i min hønsegård,¨på trods af al den regn der er faldet i år  /o
Jeg kørte også lidt rester af perlesten (måske lidt større end perlesten) ind i hønsegården for et par måneder siden, og du har helt ret. Det dræner rigtig godt. Jeg har lagt stenene oven på gruset ind mod huset, for at dræne dér.
Venlig hilsen Tanja
"My desire to be myself is greater than my need to fit in"

Offline Malena

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 320
  • høns
Sv: Bekæmpelse af mudret hønsegård.
« Svar #20 Dato: 27 ſeptember , 2011, 18:37 »
Jeg køre til den nærmeste grusgrav og får fyldt 1 tons 04 vasket grus på for 150 kr ! Det fungere fint. Hønsene har  "sandbad" og massere at gå at skrabe i.

Offline Klausen

  • Bruger
  • Indlæg: 224
Sv: Bekæmpelse af mudret hønsegård.
« Svar #21 Dato: 27 ſeptember , 2011, 19:35 »
Da jeg hjalp en ven med at lave hønsehus + gård blev der støbt en betonkant hele vejen rundt i 90cm dybde og der blev gravet 60cm af i gården som fik lagt drænrør rundt og ført ud til en stor faskine, over drænet blev der lagt grus og så et fiberdug inden der kom groft sand på og det halve af gården er overdækket og det har altid været tørt.
Men det er en dyr omgang hvis man skal leje maskiner eller ha' andre til at gøre det, men han havde selv maskinerne og hjælpen fik han af vennerne.
« Senest Redigeret: 27 ſeptember , 2011, 21:30 Fra Klausen »

Offline Louise W.D

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 522
Sv: Bekæmpelse af mudret hønsegård.
« Svar #22 Dato: 07 Oktober , 2011, 16:02 »
Jeg har netop tømt al gruset ud af hønseboksen og kørt det ud i gården. Da den slags grus vi havde fået fat i støvede VILDT meget. Det har hjulpet rigtig godt på den mudrede jord og taget den sure lugt. Jeg kommer lidt halm ovenpå engang imellem blot fordi de elsker at skrabe i det. De har dog stadig adgang til jord langs huset hvor de kan tage støvbad /o