Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns america.png

Nyeste

Forfatter Emne: Dværghøns vs. vagtler  (Læst 10788 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Metmus

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 2 248
Sv: Dværghøns vs. vagtler
« Svar #15 Dato: 10 August , 2011, 14:31 »
HOV..glemte at skrive til orientering, at min erfarring siger, at vagtler er uhyre følsomme overfor træk - derfor har eg dem i drivhus. Her kan de til gengæld gå hele året og kan godt klare frosten - men ingen træk, det er lige til at dø af. Der er forskel på vagtler mht fugtig bund mv, men vagtler er til drivhuse, volierer eller lignende, hvor de kan gå forholdsvis i læ. Og hvis man har dem for æggene, og de får mulighed for at lægge året rundt, dvs. varme og lys, så er de bare lynhurtige slidt op, da de japanske, jumbo og jumbo magnum er industri/produktionsdyr.. Men æggene smager dejligt  ;)
Mette

4 store wyandotter, 2 dværghøns, 1 grønlægger(der ikke lægger æg, øv!), 2 blandingshøns efter rød amerikaner. 1,2 brogede moskusænder og 1 ælling

Offline Marianne Vedel

  • Hønemor
  • Administrator
  • Indlæg: 15 304
  • metacamkills.com
    • maran.dk
Sv: Dværghøns vs. vagtler
« Svar #16 Dato: 10 August , 2011, 16:29 »
Sidepindene kan f.eks. være lægter, hvor du lige har fjernet den skarpe kant i hjørnerne. Ellers generer den deres fødder. Høns hviler med brystbenet på siddepinden, derfor skal den helst være flad. Runde pinde som kosteskafter kan give en bule i brystbenet.
Venlig hilsen
Marianne
❁◕ ‿ ◕❁
Dværgmaran i gråstribet, store maran i sort/kobber og blå/kobber samt splash, nogle "maraucana", 2.2 påfugle. 5 dejlige siameserkatte (sommetider også nogle killinger), et ukendt antal bier samt Sigurd og Vitus - to frække whippets.
Medlem af Marans Club France, Marans Club Deutchland, DFfR, Faxe Fjerkræklub.
Formand for Maranklub DK
www.maranklub.dk