Jeg laver is og citronfromage til os selv. I blødkogte æg og spejlæg er blommen satdig rå, og dem spiser vi også selv.
Hvis jeg skal lave is eller fromage til gæster, køber jeg pasteuriserede æg. Jeg vil ikke risikere at have ansvaret, hvis de skulle blive syge.
Vi har en nær ven, som har haft en meget alvorlig salmonellaforgiftning. Han overlevede med nød og næppe og lå på hospitalet i to måneder. Han skal have medicin resten af sit liv. Det ønsker jeg ikke for nogen.
Jeg har selv spist en dessert hos nogle venner, hvor de oplyste, at æggene ikke var pasteuriserede, og at vi "selvfølgelig bare skulle springe over" hvis ikke vi var trygge. Den afvisning udsætter man ikke sin vært for, så man spiser pænt - uanset om man er tryg eller ej.
Det pres vil jeg ikke udsætte andre for

Jeg tror dog, at jeg lige vil læse Finn's opskrift på pasteurisering - hvor svært kan det være?
