Halløj allesammen,
Ja, det har så sandelig været et trist hønse- og andeår her på Farmen.
Først forsøgte mine to dværghøns at ruge det samme kuld ud på samme tid. Det blev selvfølgelig ikke til noget, jeg fandt først for sent ud af at sådan noget ikke kan lade sig gøre.
Dernæst fik min moskusand ællinger, men hun tog dem med på gåtur uden for andegården, og dagen efter var der kun lidt fjer og en enkelt ælling tilbage. Ræven havde taget resten som natmad.
Min anden and forsøgte derefter med et kuld udenfor redekassen som aldrig blev til noget. Jeg forestiller mig at det kan være fordi hun har lagt dem på betongulvet. Godt nok med halm omkring, men ellers direkte på gulvet.
Nu har jeg så to dværghøns der ligger på æg og har ligget der i 25 dage nu.. Men de ligger pænt i redekasser, æggene er varme og de har ligget trofast hele tiden. Hvad sker der? Jeg har ikke lyst dem. Synes ikke jeg kan finde ud af det, og faktisk se noget. Men alle æg jeg har åbnet hidtil (fra de tidligere kuld) har været befrugtet, og er gået til ret sent.
Hvad søren kan det være jeg gør galt?
Håber der er nogen der har en idé (ved godt jeg har klaget min nød før

)