Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: Foderforvirring, sidde på pind og "hakkeorden"  (Læst 3199 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Nybegynder

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 47
Foderforvirring, sidde på pind og "hakkeorden"
« Dato: 17 ſeptember , 2013, 21:51 »
Ja så er jeg her igen med et lille udvalg af spørgsmål, der rammer en nybegynder :)

Jeg har lige læst et eller andet sted, at man ikke bør fodre høns mere end, at der er spist op på en halv time. Er dette rigtigt? Så har vi nemlig gjort det helt forkert og hvis det er rigtigt, er der så kun tale om én gang om dagen?

Vores har æglægningsblanding i en automat i huset, som de ikke spiser meget af. De har en skål i gården med det samme, som de spiser en del af i dagens løb. Derudover for de en del frugt, grønt, rester og brød. Faktisk var vi begyndt at give dem, så det passede med, at de havde til hele dagen. Om morgenen, når de kommer ud, går de straks i gang med at spise.


Ingen af hønsene sidder på pind. De to Amberlink lægger sig i hver sin redekasse og de tre silkehøns ligger i spånerne på gulvet. Om morgenen er de store stået op og de små har lagt sig i den ene redekasse. Skal vi bare lade dem sove sådan?

Er det et problem, at de to store tydeligt er dem, der bestemmer? Meget af tiden går de bare i hver sin ende af hønsegården, men når der kommer mad ind, mener de store at have ret til lige at tjekke det hele ud og de små skynder sig at smutte med nogen pipperi. Jeg har ikke set deciderede kampe eller hakken. Højst et par gange, hvor en stor lige er faret lidt hurtigt hen mod de små, som så har flyttet sig.

De små går heller ikke selv ind om aftenen. De går til ro under hønsehuset, så nu har vi lagt en lille kasse, de kan putte sig i og som er lige til at trække ud, hvorefter vi sætter dem op i huset. Når alle er inde er det lidt pip og gok et minuts tid efter vi har trukket gardinet for og så er der tilsyneladende ro.

Jeg har prøvet at skifte al strøelse og sprøjte dem alle med lidt deodorant, så de skulle lugte ens, samt at lokke dem op med majs, men endnu uden held

Offline Nybegynder

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 47
Sv: Foderforvirring, sidde på pind og "hakkeorden"
« Svar #1 Dato: 17 ſeptember , 2013, 21:54 »
Det blev vist lidt langt og rodet. Det jeg gerne vil vide er

Spiser de for lidt hønsefoder og for meget "guf"?

Lider mine silkehøns overlast af at være underhøns?

Er det et problem, at de sover i kasser og på gulvet samt at de små skal bæres i seng?

:)

Offline Marianne Vedel

  • Hønemor
  • Administrator
  • Indlæg: 15 304
  • metacamkills.com
    • maran.dk
Sv: Foderforvirring, sidde på pind og "hakkeorden"
« Svar #2 Dato: 18 ſeptember , 2013, 06:57 »
Du fodrer rigtig fint, det foder, der helst skal spises inden for en halv time, er blødfoder som især i sommervarmen kan blive dårligt, hvis det står. Mine høns har automat i huset med Møllerens Fuld af Pep, de fodres nogle gange i løbet af dagen med en kornblanding (hovedsagelig hvede og majs), og så kommer der lidt godt fra køkkenet.
Glemte lige: vores høns går frit i haven hele dagen.
Med foder er det vigtigt, at der ikke ligger noget, efter hønsene er gået til ro, det kan give rotter. Foder skal også opbevares i tønder med låg, da mus og rotter NEMT kan gnave hul på sække.
Om dine silkehøns lider overlast? Ikke hvis der er rigeligt foder, men Amberlink og andre æglægningshybrider er jo kendt for at kunne være nogle rigtig bisser overfor andre høns.
I princippet er det lige meget, hvor dine høns sover, men det er en klar fordel, at de sover på pind, især hvis du har et gødningsbræt under, så er rengøringen nem, høns lægger jo mange klatter i løbet af natten, og det er ret træls med klatter i redekasserne, så æggene bliver snavsede. Hvis det var mine høns, ville jeg sætte dem på pind hver aften lige i skumringen, for når det er mørkt bliver de siddende.
« Senest Redigeret: 18 ſeptember , 2013, 07:05 Fra Marianne Vedel »
Venlig hilsen
Marianne
❁◕ ‿ ◕❁
Dværgmaran i gråstribet, store maran i sort/kobber og blå/kobber samt splash, nogle "maraucana", 2.2 påfugle. 5 dejlige siameserkatte (sommetider også nogle killinger), et ukendt antal bier samt Sigurd og Vitus - to frække whippets.
Medlem af Marans Club France, Marans Club Deutchland, DFfR, Faxe Fjerkræklub.
Formand for Maranklub DK
www.maranklub.dk

Offline Nybegynder

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 47
Sv: Foderforvirring, sidde på pind og "hakkeorden"
« Svar #3 Dato: 18 ſeptember , 2013, 07:19 »
Tak for et meget brugbart svar :)

Det der blødfoder havde jeg slet ikke hørt om, men det kunne da godt være, vi skulle i gang med at lave sådan noget. Det andet passer med, de får spist det før de går i seng, og hvis der ligger lidt, fjerner vi det om aftenen, så det burde ikke være et problem med rotter heller.

Øv med Amberlinkene. De er min fars (vi har hønsene sammen i mine forældres have) og han havde fået at vide, de var rimelig godmodige og rolige. Silkerne kan dog sagtens få mad, da vi har en ret stor gård og stiller både vand og mad i begge ender, så de skal bare gå lidt frem og tilbage efter det engang imellem, når bisserne bestemmer sig for, de nu skal spise det, Silkerne er i gang med. Som oftest er der fred og ro, når man kommer der ned, så går de bare i hver sin ende af gården.

Mht pinden og æg, er det egentlig ikke et problem endnu, for vi fjerner lige det øverste halm med skidt fra kasserne, når vi har lukker dem ud og så går de oftest ind og lægger deres æg i løbet af formiddagen, så hvis det ikke er farligt eller usundt for dem, tror jeg, de får fred til at gøre, som de har lyst til en tid endnu.

Endnu en gang tak for svar. Man kan hurtigt blive forvirret, når man læser en masse rundt omkring og enten ikke helt ved, hvad der menes, eller der pludselig står noget helt forskelligt på to sider :)

Offline Marianne Vedel

  • Hønemor
  • Administrator
  • Indlæg: 15 304
  • metacamkills.com
    • maran.dk
Sv: Foderforvirring, sidde på pind og "hakkeorden"
« Svar #4 Dato: 18 ſeptember , 2013, 07:31 »
Selv om klatterne ikke er et problem i kasserne nu, er det nu, du skal sætte ind for at bryde vanen, inden de bliver for gamle.
Amberlink og mange andre hybrider er som regel meget imødekommende overfor mennesker, og som regel meget rolige, nærmest tamme, det er i forhold til andre høns, de kan være nogle bisser.
Venlig hilsen
Marianne
❁◕ ‿ ◕❁
Dværgmaran i gråstribet, store maran i sort/kobber og blå/kobber samt splash, nogle "maraucana", 2.2 påfugle. 5 dejlige siameserkatte (sommetider også nogle killinger), et ukendt antal bier samt Sigurd og Vitus - to frække whippets.
Medlem af Marans Club France, Marans Club Deutchland, DFfR, Faxe Fjerkræklub.
Formand for Maranklub DK
www.maranklub.dk

Offline Nybegynder

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 47
Sv: Foderforvirring, sidde på pind og "hakkeorden"
« Svar #5 Dato: 18 ſeptember , 2013, 08:47 »
Åh, så må vi i gang. Håber, jeg kan overtale min far, der oftest er den, der lukker dem ind. Han synes i forvejen, det er lige i overkanten at skulle håndputte silkehønsene hver aften, men det burde jo ikke være et problem at sætte dem på en pind, når han alligevel er i gang :D