Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: Silke er ved at dø  (Læst 2490 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Marianne Hørmand

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 147
Silke er ved at dø
« Dato: 14 April , 2013, 15:00 »
 :( min søde silke høne fra sommer 2012 ser ud til at være ved at dø. Jeg fandt hende i gården liggende med lukkede øjne. Nu er hun taget inden for. Øjnene er lukkede hun trækker vejret men kan ikke holde hovedet eller stå. Skal jeg mon høre noget. Og hvad med de andre.  Min de er smittet ? Bør man tage nogle forholdsregler?

Offline Helle K.

  • Administrator
  • Indlæg: 6 127
Sv: Silke er ved at dø
« Svar #1 Dato: 14 April , 2013, 15:55 »
Er det kommet pludseligt?

En høne, som ser sådan ud, har det meget skidt. Du kunne prøve at give hende lidt vand med sukker evt. med pipette, hvis hun ikke vil drikke, og så se om hun skulle få lidt kræfter igen.

men jeg kunne godt tænke mig at høre, om der er en forhistorie eller et tilløb til hendes tilstand.

Smittefare...det er svært at sige, men jeg tror det ikke.
Med venlig hilsen
Helle Kjelst

Faverolles, araucana, sussex, Isa ialt 1.14

Offline Marianne Hørmand

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 147
Sv: Silke er ved at dø
« Svar #2 Dato: 14 April , 2013, 17:56 »
Hun er endnu ikke død men er taget indenfor hun spiser ikke men jeg har dyppet næppet i lidt vand. Det er kommet pludseligt. Hun lagde æg for to dage siden. Jeg har givet et sprøjt stal chock for to uger siden, da jeg tror hun har lus. Jeg har haft hende siden start marts og fik hende med lus. Kan se at der stadig er æg i fjer men tør ikke rigtigt behandle hende igen?!

Offline kristiank

  • Bruger
  • Indlæg: 2 831
Sv: Silke er ved at dø
« Svar #3 Dato: 14 April , 2013, 18:51 »
hvis hun hverken spiser eller drikker, bør du nok aflive hende, så hun ikk lider unødigt

Offline Marianne Hørmand

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 147
Sv: Silke er ved at dø
« Svar #4 Dato: 14 April , 2013, 19:22 »
Pludselig er hun vågnet fra de døde!!!! Fra at være så apatisk er hun nu frisk. Har lagt to lorte og derefter et vindæg. Nu spiser hun og drikker! Godt vi ikke hentede øksen! Hun må havd haft ondt i maven men med så kraftige smerter, at hun nærmest var død. Jeg var faktisk itvivl om hun var død, det var kun fordi jeg kunne se brystet bevæge sig ind i mellem! Tror i jeg kan behandle hende for lus? Med stald chok eller?

Offline Helle K.

  • Administrator
  • Indlæg: 6 127
Sv: Silke er ved at dø
« Svar #5 Dato: 15 April , 2013, 06:11 »
Sikke en dejlig nyhed *y Nu har hun i hvert fald vist dig, at man ikke skal være alt for hurtig med at svinge øksen, når man ikke ved, hvad der er galt.

Jeg håber, at hun er lige så frisk her til morgen.

Du kan godt give hende et pift stald chok under vingerne og ved numsen, hvis hun er sit gamle selv i dag.
Med venlig hilsen
Helle Kjelst

Faverolles, araucana, sussex, Isa ialt 1.14