Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns america.png

Nyeste

Forfatter Emne: Hanegalsøvelser og mobning  (Læst 1523 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline JNTS

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 1 334
Hanegalsøvelser og mobning
« Dato: 02 Juli , 2012, 09:21 »
Vores ene Faverolles hane, er begyndt at øve sig i kunsten at gale  ::)  Grundet hans sygdom i øjeblikket er der dog en hvis hæshed indblandet ;D

Nu er han jo en ihærdig dreng, så nogle dage bliver der virkelig øvet  *r

Så er mit spørgsmål, øver pubertets knægtene sig altid mere - dvs. hvis de galer meget som knægte fortsætter de så med det som voksne? Kan man overhovedet sige noget om det?

Han er jo min yndlings hane, ekstremt rolig, sød og velopdragen.... meeeeen hvis hanegal fortsætter i den mængde, så kan han desværre ikke blive boende på matriklen her  :-[

Vores to andre jævnaldrende haner siger ikke et pip  :o

Og så har vi jo vores to Brahmaer, hane og høne ca. jævnaldrende. Hane drengen bliver tit mobbet og holdt udenfor fælles skabet af Faverollesne, især hanerne.
Brahma hønen bliver også sat udenfor fællesskabet ind imellem, men ikke så tit som hanen.
Er det bare sådan det er haner imellem, når rangordenen etableres eller er vores Faverolles racister?   :police:
Mange hilsner
Janni

Vildfarvede dværg Silker
Dværg Kochin

Offline Marita

  • Bruger
  • Indlæg: 294
Sv: Hanegalsøvelser og mobning
« Svar #1 Dato: 02 Juli , 2012, 09:46 »
Her på grunden går tre af flokkene frit hver dag.  En lille flok dv.wyandotter, en lille flok dv.brahmaer og en lille flok brahma i stor. Brahmaerne går for sig og dv.wyandotterne for sig - men mit indtryk er, at det er af egen fri vilje og ikke fordi nogen "holdes uden for". 

Offline Ankerine

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 3 138
  • Verdens smukkeste fugl
Sv: Hanegalsøvelser og mobning
« Svar #2 Dato: 02 Juli , 2012, 11:03 »
Vi har kyllingerne i alle størrelser gående i hønsegårde. Nu sætter farmand Ernesto sig dagligt op på den høje siddepind i SIN hønsegård (alle de voksne går frit) og afholder Masterclass i galning. Han sidder med front mod junior-holdet og galer for. Han ryster på både hoved og fjerdragt når de små i utakt stemmer i med noget, der nærmest kan betegnes som en lammebæhhhhh'en. Så tager de den én gang til. Mange gange..... Til sidst opgiver Ernesto og forlader auditoriet. De små gør et par halvhjertede forsøg mere men forstummer så. Det lyder skrækkeligt mens det står på - men er jo også ret underholdende ;D.

2.17 Araucana, blå og blå/guldhalsede
1.2 Moskusænder
2.5 kaniner
2.1 katte af garage-oprindelse
1.0 labrador, gul, sød og tyvagtig
1.0 ulvegrå schæfer, træner til sherifstjerne
1.0 perfekt (næsten) ægtemand

Offline MEC

  • Bruger
  • Indlæg: 28
Sv: Hanegalsøvelser og mobning
« Svar #3 Dato: 02 Juli , 2012, 11:12 »
Min erfaring er at jo flere haner man har, desto mere galer de.
De unge hanekyllinger øver sig flittigt, og det lyder mest af alt som en havelåge med rustne hængsler, men siden bliver det bedre........ :)
Det er ikke til at sige, om dem der galer mest som unge haner, også fortsætter når de er voksne.
mvh
Marianne

Offline JNTS

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 1 334
Sv: Hanegalsøvelser og mobning
« Svar #4 Dato: 02 Juli , 2012, 11:44 »
Ha ha - Åh Kirsten du har altså nogle velopdragne haner, som sætter en ære i at opdrage og servicere både mennesker og høns  ;D
Håber de unge knægte sætter pris på den daglige undervisning i hanegal  ;D

Jep - rustne hængsler passer meget godt  *f   

Første gang min mand hørte det, troede han dårligt på mig... den måtte jo have fået noget galt i halsen  *f
At hanebassen så er syg oveni hatten hjælper ikke just på lyden...

Heldigvis er det kun vores ene hane der galer, de andre tier indtil videre  :) 
Mange hilsner
Janni

Vildfarvede dværg Silker
Dværg Kochin