Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns america.png

Nyeste

Forfatter Emne: Dumme høns??  (Læst 12063 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Soffy65

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 617
Sv: Dumme høns??
« Svar #30 Dato: 21 ſeptember , 2011, 11:53 »
majs kan gøre underværker! :)

Faktisk er de ikke så vilde med (dåse-)majs. De kom farende hen for at se hvad jeg havde til dem, men var ikke interesserede før gederne begyndte at æde af majsene.  ;D
(de går sammen når de er ude på græsplænen) Gederne er ligeså jaloux på hønsene som omvendt.  :D
Mvh Lene

1,2 dværg wyandotter, 1,3 New Hampshire, 0,2 Jersey kæmper, 0,6 eks-burhøns,
2,3,13 islandske landnamshøns, + 25 blandede kyllinger, 2 løbeænder , 3 Japanske Vagtler
Andet: 2 hunde, 5 katte, 2 dværggeder, 1,1 Belgisk Kæmpe

Offline Marianne Vedel

  • Hønemor
  • Administrator
  • Indlæg: 15 304
  • metacamkills.com
    • maran.dk
Sv: Dumme høns??
« Svar #31 Dato: 21 ſeptember , 2011, 13:30 »
Mine høns kommer, bare de ser mig, intet brug for klikker eller noget. Men ellers en god idé /o
Venlig hilsen
Marianne
❁◕ ‿ ◕❁
Dværgmaran i gråstribet, store maran i sort/kobber og blå/kobber samt splash, nogle "maraucana", 2.2 påfugle. 5 dejlige siameserkatte (sommetider også nogle killinger), et ukendt antal bier samt Sigurd og Vitus - to frække whippets.
Medlem af Marans Club France, Marans Club Deutchland, DFfR, Faxe Fjerkræklub.
Formand for Maranklub DK
www.maranklub.dk

Offline Metmus

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 2 248
Sv: Dumme høns??
« Svar #32 Dato: 21 ſeptember , 2011, 20:56 »
Lyder smart med klikker træningen, men det giver selvfølgelig det samme, om man kalder "kylle kylle" eller laver kysselyde  ;) men normalt bruges klikkeren til at belønne en udført korrekt handling eller afslutte en korrekt udført øvelse (altid afsluttet med godbid - hest eller hund), så ikke helt den samme måde, man træner hunden eller hesten...blot til info fra en indoktrineret klikkertræner  :P
Mette

4 store wyandotter, 2 dværghøns, 1 grønlægger(der ikke lægger æg, øv!), 2 blandingshøns efter rød amerikaner. 1,2 brogede moskusænder og 1 ælling

suham

  • Gæst
Sv: Dumme høns??
« Svar #33 Dato: 21 ſeptember , 2011, 22:32 »
Jeg siger kun lyden når der er mad til dem, og de lærer, at når jeg bare kommer dalrende forbi uden at sige noget, så gider de heller ikke komme blæsende. Det virker i øvrigt også på både min kone og datter (bonusinfo).

Offline Rudy

  • Bruger
  • Indlæg: 2 812
Sv: Dumme høns??
« Svar #34 Dato: 23 ſeptember , 2011, 15:08 »
@ Rohdehoved (Susanne): Lys i huset er en god ting hvis man vil sikre sig at hønsene gå ind i huset.
De Orpington ungdyr som du hentede hos mig, har forøvrigt for få uger siden prøvet at blive flyttet til en ny gård og hus, uden problemer. De gik alle ind fra dag 1. Men som nævnt har jeg også altid lys i husene om aftenen. Dertil kan huset (størrelse osv.) samt gennemløbs hullets placering, givet vis også have en vis indflydelse på en succesfuld entrering af huset om aftenen.

Offline rohdehoved

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 30
Sv: Dumme høns??
« Svar #35 Dato: 25 ſeptember , 2011, 11:11 »
Hej igen.

Tak for alle svarene.
Kan fortælle at det bare kører nu. Alle hønsene enes godt og de går alle sammen selv i til aften.
En dag i huset uden at komme ud, hjalp. Samt lys..
Rudy, det er nogle fantastiske høns du har solgt mig. De er stille og rolige og meget tillidsfulde :)

Offline Rudy

  • Bruger
  • Indlæg: 2 812
Sv: Dumme høns??
« Svar #36 Dato: 25 ſeptember , 2011, 12:04 »
Susanne, det glæder mig at høre at de Gule/sortsømmede Orpington ungdyr er faldet godt til og arter sig vel  /o

Offline Ytte

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 28
  • se mere på www.art2by2.dk
    • www.art2by2.dk
Sv: Dumme høns??
« Svar #37 Dato: 25 ſeptember , 2011, 22:05 »
Nu er jeg nybegynder og havde overhovedet ikke overvejet hvor jeg skulle sætte mine høns ud, den første dag...

Så jeg satte dem ud i volieren. Første aften klumpede alle hønsene sig sammen i smuthullet. Dvs. halvt inde i huset, halvt ude. Jeg løftede dem ind på siddepindene og siden har hønsene selv kunne finde ud af det  :)

Åh hvor er jeg glad for at se der er andre der er nybegyndere udi hønseverdenen. Jeg fik min "solsorte" ikke kønsbestemte australorps og satte dem i hønsehuset, havde skåret en flamingo kasse til med hul i enden så de kunne gå ud og ind som de ville. 1. nat klumpede de sig sammen i den og sov sødt. 1.dage åbnede jeg døren til volieren og så tullede de rundt derude. Der gav jeg dem hønseguf og græs, men det egentlige foder fik de i hønsehuset. en uges tid senere åbnede vi døren til hønsegården og så smuttede de derud og det gik fint. Da det blev mørkt gik de bare ind i hønsehuset. Et par uger senere åbnede vi døren fra hønsegården til haven og samme procedure gentog sig. Jeg gjorde den erfaring at små skift i dagsgøremål og fortrolighed til "hønemor" er godt. I dag er de 6 måneder store og flotte og kommer når jeg kalder men har deres egen dagsrytme. Pt går de i seng på pindene ved 19.30 tiden. Og apropos pinde i begyndelsen lavede vi en lidt lav pind og så sad de på den, men de første gange lyftede vi dem lige op på den og så havde de lært det. Som det er nu går jeg ned og lukker til natten og ser at alle har det godt. Gokker godnat og er der en der ikke er kommet på pinde ja så får den en hjælpehånd så der kan blive ro i huset. Idag har vi tre haner og syv høns. Sorte og blå og jeg siger de er flotte  /o hilsen fra Langeland
1.5 Australorps store, med stolthed & beundring
1.0 Basenjie
1.0 Foxton
1.0 ægtemand
&
børn, svigerbørn og børnebørn ;-))
;-)