Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns america.png

Nyeste

Forfatter Emne: hvordan få de til at ruge???  (Læst 8472 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Stinne

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 1 148
  • Sidste skud på stammen
Sv: hvordan få de til at ruge???
« Svar #15 Dato: 02 Juni , 2009, 10:57 »
Jeg synes du har en fornuftig tilgang til tingene. ;) Det skal jo være sjovt og ikke stressende at have høns. Og det er det jo heldigvis - og også at være her på forum. ;D

Man kan også købe kunstige æg. Jeg synes bare de var dyre, men havde endnu ikke hørt om tricket med golfbolde. De ryger bare i opvaskemaskinen efter brug.
Mange hilsner
Stinne

0.5 stor silke (sort, hvid og vildtfarvet)

Offline marina

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 52
Sv: hvordan få de til at ruge???
« Svar #16 Dato: 02 Juni , 2009, 11:05 »
det er dejlig afstressende at have høns. og enormt sjovt at se de forskellige personligheder de har. når jeg knokler rundt nede i haven, plejer jeg af og til at sæt mig ned foran hønsegården med en kold øl og cigaret. vi kan få mange gode samtaler der nede. altså hønsene og jeg..... :D og jeg mistænker orla ganske kraftig for at gøre det samme.

tror ikke jeg skal fortæl han hvad de bolde koster. det opdager han vel når han kommer til kassen med de ::)

Offline Børge Bech Jensen

  • Chicken rules
  • Bruger
  • Indlæg: 2 337
  • Opdrætter af Norske Skovkatte
    • ShaggyTail's Norske Skovkatte
Sv: hvordan få de til at ruge???
« Svar #17 Dato: 02 Juni , 2009, 16:43 »
Vejledning givet tidligere er også bare for at give nogle af de bedste opbevaringsmuligheder, klart at der også ruges ud på æg, der har lagt alle mulige steder, sågar endda fra køleskab, og sikkert også på æg op til en 3 - 4 uger gamle,men har man muligheden kan man jo ligeså godt benytte sig af de bedste opbevaringsmuligheder og dermed bedste chance for et godt resultat.
Har da også selv fået kyllinger fra æg fra køleskabet, men resultatet var ikke overbevisende.

Jeg opbevarer min i kælderen, der er der lidt køligere, men jeg måler ikke temperaturen, for det er nok det bedste jeg kan tilbyde, og så må det være det.
Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen
ShaggyTail

1.5 Brahmaer, 0,3 Australorps, 4.9 Norske skovkatte + Rie, som er faldet for dem alle.

Offline marina

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 52
Sv: hvordan få de til at ruge???
« Svar #18 Dato: 03 Juni , 2009, 14:16 »
min mand ble sendt i bilka, og hentet nogle golfbolde til mig. selv om han brokket sig gevaldig over prisen, kom han da hjem med 12 stk til mig. de ligger nu i reden, mens æggene er i en bakke i værkstedet. temperaturen der aner jeg ikke. fandt ud af at det var det eneste "kølig" sted her, så der blev de lagt. så enig med dig der børge. om man finder det bedste sted, får temperaturmåleren vise hvad den har lyst til. for bedre kan man jo ikke gøre det ;D
snakket med en på job om det i dag. han mente at da han var barn, lagret de æggene i køleskabet, og det gik helt fint det..... men det er meget godt at vide hvad den ideelle temperatur er, sådan at man har mulighed til at kom så tæt på som mulig.

Offline Børge Bech Jensen

  • Chicken rules
  • Bruger
  • Indlæg: 2 337
  • Opdrætter af Norske Skovkatte
    • ShaggyTail's Norske Skovkatte
Sv: hvordan få de til at ruge???
« Svar #19 Dato: 03 Juni , 2009, 15:17 »
Ja, så absolut.
Men værkstedet er absolut bedre end køleskabet, noget andet var det, hvis man havde et svaleskab, den er tæt på at være perfekt.
Mener at man normalt har omkring 3-5 grader i et køleskab, og omkring 8-10 i et svaleskab

Husk at fortælle, hvordan det går fremover, altid rart at følge med i andres udrugninger
« Senest Redigeret: 03 Juni , 2009, 15:19 Fra Børge Bech Jensen »
Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen
ShaggyTail

1.5 Brahmaer, 0,3 Australorps, 4.9 Norske skovkatte + Rie, som er faldet for dem alle.

Offline marina

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 52
Sv: hvordan få de til at ruge???
« Svar #20 Dato: 03 Juni , 2009, 15:35 »
skal jeg nok. det kommer garanteret tusind spørgsmål, om det faktisk kommer nogle kyllinger. jeg har jo aldrig prøvet det her før.
jeg var så spændt på om en var begyndt at ruge, at jeg suste lige til hønsehuset efter job. men golfboldene lå alene i reden.
hvorfor lægger de forresten ikke æggene i de fine rugekasser jeg har bygget til de? jeg har tilmed skrevet navnene på alle 3....... og malet i en fiiiin lilla farve..... :'(

Offline Børge Bech Jensen

  • Chicken rules
  • Bruger
  • Indlæg: 2 337
  • Opdrætter af Norske Skovkatte
    • ShaggyTail's Norske Skovkatte
Sv: hvordan få de til at ruge???
« Svar #21 Dato: 03 Juni , 2009, 15:52 »
Er dine kasser placeret sådan, at der ikke er for megen lys ind i dem?
Mine vil gerne have det halvmørkt.

Men jeg har da også dette problem, jeg lavede 2 redekasser, og to af mine æglæggende lægger deres æg i disse, så har jeg en gammel skuffe stående i en meters højde, den er der en anden, der bruger, og den sidste bruger en rede, som jeg har lavet i 1,7 meters højde.
Mine æglæggende er skånske blomsterhøns og en blandingshøne, sidst nævnte er helt sikkert en af dem der bruger kassen.
Mine Orpington kyllinger vil nok også benytte kasserne, for de springer ikke særligt langt over gulvhøjde.
Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen
ShaggyTail

1.5 Brahmaer, 0,3 Australorps, 4.9 Norske skovkatte + Rie, som er faldet for dem alle.

Offline Frk.olsen

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 470
  • Feberramte...
Sv: hvordan få de til at ruge???
« Svar #22 Dato: 04 Juni , 2009, 13:51 »
Hvor gamle er dine sabelpoots? Jeg har nemlig 3 kyller på 6 uger gående og jeg er lidt spændt på, hvornår jeg kan forvente, at de begynder at lægge æg og om det overhovedet bliver i år - hvis de da ikke er haner alle sammen  <A
Mange hilsner Rikke
0.1 sort dværgsilke - Sorte Sara
0.1 grå/vildt/noget dværgsilke - Granny
0.1 hvid dværgsilke - Duske
0.1 guld sort/randet dværgwyandot - Randi
0.1 tværstribet dværgwyandot - Zebra
0.1 porcelainsfarvet dværgwyandot - Bodil

0.2 kooikerhondje (Det er en hunderace ;)) - Bellis & Easy

0.1 dværgvædder - Karla Kanin
1.0 dværgvædder - Svend Emil
1.0 dværg?vædder - Carlo

1.0 fantastisk dejlig kæreste

Offline marina

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 52
Sv: hvordan få de til at ruge???
« Svar #23 Dato: 04 Juni , 2009, 16:08 »
uha, frk olsen, det ved jeg ikke. men de er fra i år sa han de er købt av. men det var mine unger som købte de, og de forsto bare halvparten av hva han sa. bondemanden er MEGET jyde.  ;) jeg forstår ikke en brik av hva han sier. han forstår så heller ikke meg og mit halvnorske.
jeg fikk de 8 april. i de første to uger, kom der tre æg, men uden skal. så gik der lang tid uden æg. så la de et til med det samme gummiskal. så 7 som jeg har gemt på verkstedet. så kommer det merkelige. nogle af æggene er hvide og nogle brune. i går var der ingen æg, men i dag fandt jeg 3 hvide æg. alle æggene er fra dværgene. to var helt hvide, og et næsten flødefarvet. om i ser bilderne i min hjemmeside, (link i profilen) kan i se at de er meget forskellig i farve de tre små damer.
de to store burde begynde at læg æg om en uge eller to, sagde han jeg købte de af. han forstod jeg nemlig godt hvad han sagde. han snakket nemlig dansk, ikke jysk  :D

i aften skal min mand, min søn og jeg ha' de første tre æg til forret  <Y *y

Offline marina

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 52
Sv: hvordan få de til at ruge???
« Svar #24 Dato: 03 August , 2009, 11:34 »
hjelpe mig, det er længe siden jeg har været her inde..... er lidt flov nu....

men en lille opdatering. lille tante brun lagde sig skruk, og lå trofast i 23 dage på 4 æg. det blev faktisk til 3 nuttede små gule og brune kyllinger.
vi endte op med at bygge et bur til hende inde i hønsehuset. de to store hybrider jeg har, klarede ikke at holde næbbet væk fra kyllingene. orla så faktisk at en af de var under hønemors vinge, for at stjæle en kylling. hvor store skal kyllingene være, før det er trygt at slippe de sammen med de andre?

vi har tre sabelpoot høner og en hane, plus de to hybrider. hanen er der desværre ikke ret meget mand i. han er noget under tøflen for de to store. og vi tror han simpelthen får bank af de. det ligger fjær over det hele, og her for nylig var hans ene øje meget hævet. vi tror at han er blevet blind på det. han havde det ikke godt en lang periode, men nu er han da begyndt at gå ud igen. jeg mener jo at løsningen på problemet, er at bygge en til hønsegård med sorte kæmpehøns i. og sæt de to hybrider der ind :-) meeeen, han jeg bor sammen med har jo lidt han skulle ha sagt han også....