Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: rugemaskine  (Læst 2904 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline johnny larsen

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 63
rugemaskine
« Dato: 22 Marts , 2009, 09:51 »
hvad slags rugemaskine er bedst er der nogen der kan hjælpe

Offline lisbethpilkjær

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 228
Sv: rugemaskine
« Svar #1 Dato: 22 Marts , 2009, 09:59 »
Hej Johnny.

Jeg startede ud med den blå fladruger fra America. Den har jeg så ikke de bedste erfaringer med, da jeg ved 1 rugning fik 1 kylling ud af 13 æg og ved 2. rugning kun fik 5 ud af 24 æg.

Har så lige skiftet til en maskine fra Danki med kipvender og den er jeg rigtig glad for. Den kører stabilt mht. varme og fugt. Dog vil jeg sige at der er røget en sikring eller ngoet i venderen, for den vugger æggene som den finder bedst og ikke efter uret. men den skal bare lige repareres.

Vi er mange herinde som har forskellige rugemaskiner. Nogle har mere succes med deres maskine end andre, så det kan godt være svært at finde ud af hvad man skal investere i, men vil bare sige, at mit skift af maskine har jeg ihvertfald ikke fortrudt  ;)

Offline Kurt Jensen

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 94
Sv: rugemaskine
« Svar #2 Dato: 22 Marts , 2009, 10:13 »
hvad slags rugemaskine er bedst er der nogen der kan hjælpe
Jeg har selv den blå fra Haral Nyborg. Som jeg er blevet tilfreds med.

Det er et svært spørgmål. Jeg tror at alle her inde på forum som har haft hæld med rugningen vil påstå at deres er den bedste rugemaskine.
Jeg selv er mere til, at det gæller om at sætte sig 100 % ind i hvordan rugemaskinen fungere, det kan godt være der smutter en rugning eller to ærveligt er det. Man kan også være hældig og købe en maskine der virker fra føste gang.
Kurt Jensen

Faverolles
Wyandotter Dværg