Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
america.png Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns

Nyeste

Forfatter Emne: 15 store kyllinger i en kasse  (Læst 594 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline may-brit

  • Bruger
  • Indlæg: 110
15 store kyllinger i en kasse
« Dato: 25 Juli , 2011, 22:04 »
Da vores 15 silkekyllinger (ikke dværge) for et par måneder siden kom fra baggangen ud i hønsehuset, ville de til at starte med ikke gå ind og ud. De fik stemplet "kyllingehjerner" og har det stadig. De går ind og ud nu, men deres nat tilbringer de i en flyttekasse! Da vi flyttede dem i hønsehuset for et par måneder siden, gav vi dem flyttekassen med til en start, vi skar blot et hul i den. For en måneds tid siden måtte jeg udvide hullet, da de kun kunne presse sig igennem. Da vi kom hjem fra ferie forleden, kunne vi konstatere, at de stadig sidder i kassen. 15 store kyllinger :D. Den ene må sidde med hovedet ud gennem hullet for at være der, og resten sidder nærmest i lag. Det ser virkelig fjollet ud. Men de må jo kunne lide det, og jeg overvejer næsten at give dem en ekstra kasse!

May-Brit
0.1 silke, 0.1 blomsterhøns, 0.1 araucana, 0.1 "blomster-cana", 0.2 "sorte dværghøns", 1.2 børn

Offline ina.....

  • Moderator
  • Indlæg: 5 862
  • Konen med de ternede sutsko
Sv: 15 store kyllinger i en kasse
« Svar #1 Dato: 25 Juli , 2011, 23:41 »
nåhh de synes der er trygt i deres kasse, og de ved jo ikke hvor de skal gå hen hvis du fjerner den, men det ville jeg jo nok gøre alligevel, de skal nok vende sig til det, men vil sikkert stadig sætte sig tæt sammen i et hjørne  /o
Venlig Hilsen INA


En flok gul orpington, og en flok blandinger og  2 gårdhunde og en ruhåret hønsehund og 2 heste 1 katte 1 mand og 2 børn

Offline Joankinu

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 521
Sv: 15 store kyllinger i en kasse
« Svar #2 Dato: 26 Juli , 2011, 08:32 »
Ja, det ender med at blive synd for de dyr der sidder inderst eller nederst

- har været på besøg hos en avler som troede det samme som dig at det var ok og normalt - men efter 14 dage hvor han ikke fik ordentligt kigget efter, var der ætseskader på de dyr der sad nedderst - det er jo dem der modtager klatterne fra de andre der sidder øverst. Samt at de begyndte at vise tegn på vejrtrækningsproblemer. -

Så som Ina skriver ville jeg nok flytte kassen og evt give dem en siddepind de kan komme op på i stedet for. Det har de bedre af og det hjælper dem til at få et normalt forhold til det at være i det åbne.
mvh. Joan
opdrætter af: Gråstribede Danske Landhøns og R.I.R

ejer af 1,2 dejlige katte.

lokalklubbens hjemmeside: www.sydhavsoernes-fjerkrae-klub.dk
Specialklubbens hjemmeside: www.danskelandhoens.dk

Offline Chris

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 87
Sv: 15 store kyllinger i en kasse
« Svar #3 Dato: 26 Juli , 2011, 09:16 »
Jeg har på et tidspunkt haft 5 fuldvoksne orpingtons, der insisterede på at sove i redekassen (som var en kattebakke)... der var altså også trængsel, skal jeg hilse og sige!  ;)
Lykkelig ejer af en blandet hønseflok, 0.1 Kleiner Münsterländer og 1.0 Ruhåret Hønsehund