Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum Dansk Fjerkræ Forum
Rosenbud.dk - Alt i tilbehør til høns america.png

Nyeste

Forfatter Emne: Underholdning for silkehøns  (Læst 1406 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline Sannela

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 66
Sv: Underholdning for silkehøns
« Svar #15 Dato: 31 Marts , 2011, 09:14 »
 <: <:

HERLIGT!!!!
Med venlig hilsen Susanne
- Sølvgrå Silkehøns, Kæmpe Jersey, Guldfasaner, Perlehøns & 1.2 hund & 2.3 kat

GKV

  • Gæst
Sv: Underholdning for silkehøns
« Svar #16 Dato: 31 Marts , 2011, 09:40 »
Ingen tvivl om at de heppede på Isolde ;D Alt fuglevildt er mere end uvelkomne i DERES hønsegård enten det nu er skader, solsorte eller spurvefugle. Til gengæld er der ingen problemer med kattene, dem er de vant til fra deres opvækst indendørs.

Kattene lurer da også på fugle, men har aldrig taget en kylling, ikke engang en nyudklækket og det på trods af at de står i en kasse uden låg lige i starten, her ved siden af mit skrivebord og er ganske ubevogtet om natten.

En ting der også har forbavset mig er, at vi får til tider besøg af to fremmede hankatte, de har heller ikke forgrebet sig på nogle af kyllingerne, selvom dem der render rundt, faktisk er i solsortestørrelse.

Så bortset fra at de går ind i huset, når døren er åben, og strinter /d, er de ganske uskadelige for vores kyllinger, en stor lettelse når man læser, hvilke problemer det kan give andre steder.

VH Gunni.

Offline Mikkel Schmidt

  • Passiv bruger
  • Indlæg: 4 868
Sv: Underholdning for silkehøns
« Svar #17 Dato: 31 Marts , 2011, 11:29 »
Genialt billede! :D
Hilsen Mikkel
2.4 sølvhalset landhøns.
0.7 blandede høns af mange forskellige racer.