Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Svømmefugle => Emne startet af: Lisbeth Kristine efter 22 April , 2010, 19:53

Titel: Mine ænder lægger æg - help?!?
Indlæg af: Lisbeth Kristine efter 22 April , 2010, 19:53
Mine ænder er begyndt at lægge æg. Det var kæresten der opdagede det, først troede han det var plastikæg, men jojo den er god nok. Men hvad gør jeg nu? Æggene ligger udenfor lige ved siden af trappen ind til hønsehuset. De ligger i en fordybning og der er halm ovenpå, ænderne har selv lavet reden. Men er det smart at æggene er udenfor? Kan jeg flytte reden ind i huset? Jeg ville jo gerne samle dem sammen til at de kan kommes i rugemaskinen men æggene er ret beskidte, sker der noget ved det eller kan de godt kommes i maskinen? Hvis jeg lader æggene være så ænderne selv kan ruge dem ud så stopper de vel efter et vist antal æg, ik?
Titel: Sv: Mine ænder lægger æg - help?!?
Indlæg af: Danny Westh efter 22 April , 2010, 20:09
Hvis din indhegning er rovdyr sikret så er der ikke noget problem i at æggene ligger udenfor. Dog ville jeg sætte en plade over reden hvis du har intentioner om at de selv skal ruge æggene ud.
Du kan godt flytte reden ind i huset men ænderne vil sandsynligvis fortsætte hvor de er startet. Så det får du sikkert ikke noget ud af.
Evt. kan du lave nogen rugesteder til dem rundt omkring i indhegningen, det kan være at de synes der mangler sådanne steder siden de lægger æg i det fri.
Hvis du vil samle sammen så du kan putte æggene i maskinen så skal du tage dem ind hver dag.
Andeæg er meget ofte beskidte men der kan sagtens komme ællinger ud af dem alligevel.
Nu ved jeg ikke om Roun ænder selv ruger ællinger ud men hvis de gør så vil en rede fuld af æg fremskynde dette en del.
Så hvis du vil have flest muligt æg så skal du fjerne dem.

Danny
Titel: Sv: Mine ænder lægger æg - help?!?
Indlæg af: Rie Møbjerg efter 27 April , 2010, 00:02
Pas på skaden hvis de æg ligger uden et hellukket hegn. Her spiser kragen, alle de æg som ligger udenfor husene.

Pøj Pøj Rie
Titel: Sv: Mine ænder lægger æg - help?!?
Indlæg af: Lisbeth Kristine efter 27 April , 2010, 09:58
Jeg har lavet en rede inde i huset som de heldigvis er begyndt at bruge. Reden udenfor var under net og kun et enkelt æg var blevet smidt midt i gården hvor der ikke er overdækket...medmindre der er nogen der er blevet taget af skaden  ;)
Men nu bruger de i hvertfald reden inde i huset - lækkert.
Jeg samler æg ind som jeg vil have i maskinen, og nogle som Storm-Olsen skal have, og resten får de lov tilat ruge ud selv.