Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: lisbethpilkjær efter 06 April , 2010, 20:26

Titel: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: lisbethpilkjær efter 06 April , 2010, 20:26
Ved i alle er så gode til at give klem og knus når man har det svært, så derfor skriver jeg min lille klagesang herinde.
Som mange af jer ved, så mistede vi min svigerfar i september sidste år og min mor i december sidste år. Julen var lidt af en kedsommelig affære som var ret svær at komme igennem. Jeg har i forvejen en psykisk diagnose, så jeg vil sige, at hver dag er en kamp og specielt med de oplevelser omkring min mors død.
Men Christian og jeg kæmper med god hjælp fra gården hvor vi arbejder og en veninde og hendes mand.
Så her inden påske kommer vores udlejer, og fortæller, at vi er opsagt fra lejemålet fordi de selv skal bruge huset.
Hvad skal vi så gøre nu??
Vi har 5 hunde, 30 høns og 5-6 kaniner tilbage. Det kan være jeg skal af med mine høns og kaninerne, men vores hunde vil jeg ikke af med.
Idag har jeg så ringet til vores socialrådgiver, men hun er på skole hele ugen, så jeg må vente til i næste uge med at høre om kommunen kan hjælpe. Vores bank er heldigvis med på at samarbejde med kommunen, så det er da godt.
Jeg har så fortalt udlejer, at kassen er lukket og at vi ikke betaler mere til huset. Banken styrer vores økonomi, så jeg kan intet gøre. Nu truer hun så med advokat og inkasso.

Kan godt se, at det jeg har skrevet er en gang rodet jammer, men mine tanker er et stort rod.
Håber hvis jeg skal af med mine dejlige høns, at der så er nogle herinde der vil hjælpe mig, men nu får vi se hvad der sker.
Synes vi samler på uheld og dårlige nyheder. Det kan da ikke blive ved :-[
Undskyld indlægget, men jeg har seriøst brug for trøst....
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Pjaltenborg efter 06 April , 2010, 20:32
Det kan hjælpe at få luft og blot fortælle om sine trængsler ...og som du selv er inde på så er det da her på forum vi kan give et forstående skulderklap.
Du skal i hvert fald have en stor krammer fra mig af ... håber alting går alligevel ...på en eller anden måde. Ellers sig til hvis jeg kan være behjælpelig (trods afstenden)

 *l *t

Knus fra Søs
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Marianne Vedel efter 06 April , 2010, 20:33
Lisbeth, jeg ved slet ikke, hvad jeg skal skrive til dig, for bare at trøste dig lidt *t *l
Jeg er imidlertid sikker på, at noget godt vil vise sig for dig, Christian og jeres dyr.
Du kan være sikker på, at mange vil strække sig meget langt for at give jeg støtte.
Du er altid velkommen til at ringe, hvis du vil have en skulder at græde ud ved eller en at råbe og skrige af.
Knus til dig.
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Wanda efter 06 April , 2010, 20:33
Du får selvfølgelig et kømpe kram herfra.
Men jeg forstår ikke at banken har lukket for huslejebetalingen, så er eres husvært jo sådan set i sin fulde ret tila t smide jer på gaden med det samme.????
håber I snart finder et nyt sted at bo med muligheder for lidt af hvert. Skriv nogle annoncer i aviserne, spørg postbudet.
Jeg har to gange fået ny bolig via postbudet :) De ved en masse før andre ved det ;) især .på landet.

stort trøste kram.
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Marianne M. efter 06 April , 2010, 20:34
Hej Lisbeth,
Det er godt nok ikke lige hvad I har brug for! Har du snakket med nogle som har juridisk forstand på opsigelsen?
Det kunne jo være der var noget der, som kunne redde Jer - om ikke andet, så i nogle måneder.
Jeg ved det er svært - men prøv at holde hovedet koldt i situationen - og så må der vel være en anden sagsbehandler, der kan vurdere sagen??
Håber ikke det kommer så vidt, men er sikker på at jeg - og andre - gerne vil komme Jer til hjælp mht. dyrene, du har jo hjulpet så mange herindefra igennem tiderne.
Sender Jer mange trøste-tanker, håber det hjælper en lille smule...
Knus
Marianne

Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Makasi efter 06 April , 2010, 20:38
Årh altså  :( Sikke dog en trist situation at stå i...

Ja, nu er jeg godt nok helt ny herinde, og kender dig slet ikke, men nu var dit indlæg lige et af de første jeg faldt over, og kunne slet ikke gå forbi uden at lægge en lille trøste-hilsen *knus*

Håber søreme der dukker noget op, der viser sig at blive rigtig godt, selvom det sikkert kan være super svært sådan lige at tænke positivt lige nu.

Rigtig meget held og lykke, håber der er nogle skytsengle der holder hånden over familien og hjælper lidt til  :)

Venligst
Goofie
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: G. Lausen efter 06 April , 2010, 20:39
Kære Lisbeth,



du er der altid med opmuntrende ord  samt gode råd til os andre - jeg ville ønske at jeg kunne give dig et godt råd, det kan jeg desværre ikke, MEN et trøstende KRAM!! DET kan jeg gi'!!

Stor medfølelse herfra!!  *t  *t  *t

det er en rigtig tung situation, jeg håber det bedste for dig!!

mange varme hilsner
Grethe
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Mikkel Schmidt efter 06 April , 2010, 20:51
Kære kære Lisbeth. Jeg aner slet ikke hvad jeg skal skrive for at trøste, men i får ihvertfald de varmeste tanker herfra og en masse kram!  *l *l *t *t

Hønsene skal du slet ikke tænke på, hvis det knibber med at finde hjem til dem, hvis det kommer så vit, så kan jeg tage nogle stykker, ellers kender jeg helt sikkert nogen som kan tage nogle af dem.

Der er en masse huse og gårde til salg herovre, bare en tanke, men der er eksempelvis en gård på vores vej til 1.000.000. ved ikke, men måske værd at undersøge?  *l

knus og kram fra mig  *l
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Finn Jensen efter 06 April , 2010, 20:55
Kære Lisbeth

Bedste ønsker herfra. Men undersøg lige hvor lang tid der skal gå. Det har i hvert fald engang været et års opsigelse og så er der da lidt tid at løbe på. Håber at I under alle omstændigheder finder noget hurtigt til jer.
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: JanR efter 06 April , 2010, 21:01
 *t Ja sikke da en træls historie...
Men tror faktisk Finn er inde på noget der.. Min fatter har nemli selv lejet huse ud engang.
Så det er ikke bare så`n lige og opsige et lejemål med mindre det bliver misligeholdt.

http://www.lejerneslo.dk/asp/vispjece.asp?Id=15 (http://www.lejerneslo.dk/asp/vispjece.asp?Id=15)

Mener bestemt osse i har 1 års opsigelse. Og du skriver at udlejeren har været forbi og fortalt i er opsagt!!..

En opsigelse fra udlejers side skal altid være skriftlig og indeholde oplysning om grunden til opsigelsen.
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Fru Hansen efter 06 April , 2010, 21:18
Sikke noget :-[ Jeg håber også det hele løser sig på bedst mulig måde.
Hvis det er nogen trøst kan jeg fortælle at Charmekaj og hans 3 damer stortrives og jeg tror de pudser fjer dagen lang for de er kridhvide og har ikke tid til at ruge eller lægge æg :-\
Men de er så hyggelige så de er nemme at tilgive...
Christina har købt dem jeg regner med var hønekyller (ja den ene ser ud til at springe ud som hane åbenbart) så vi ikke får indavl.

De bedste ønsker for fremtiden herfra *l

Tine
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: frida efter 06 April , 2010, 21:20
Har ikke rigtigt noget trøstende at sige, men et knus og et kram får du herfra *l *t *l *t
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Lene Andersen efter 06 April , 2010, 21:26
Også trøst til jer herfra Lisbeth.

Ikke for at lægge salt i såret, men hvis ejendommen er en landbrugsejendom eller hører under en landbrugsejendom, et gods f.eks. så er der kun 3 mdrs opsigelse eller mindre (kan ikke lige huske det nøjagtigt), fra udlejers side.

Men det er rigtigt at det skal være skriftligt. Og begrundelsen har Lisbeth jo fået.

Hvis udlejer selv skal bruge ejendommen, er opsigelsesvarslet kort, men skal ejendommen udlejes igen til anden lejer, så er det et års opsigelse.

Vi er lejere af et hus som hører til et gods, så jeg har sat mig nogenlunde ind i reglerne. Men jeg kan selvfølgelig tage fejl. Det er ikke helt de samme regler som for en lejlighed/hus i byen.
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: GKV efter 06 April , 2010, 21:33
Nogen gange så er livet ret så hårdt ved os og I har jo fået jeres del her på det sidste.Synes, hvis kræfterne rækker, at I skal undersøge lidt nærmere med den flytning. Man kan ikke bare lige sige sine lejere op.Jeg har selv haft mig lejet ind og dem gang var det sådan, at min lejekontrakt gik over to år, derefter måtte min datter tage de næste to år, ellers kunne vi nemlig ikke opsiges med mindre end et års frist.

Havde vi ikke haft kontrakt havde vi haft samme rettigeder som dem der har.

Om det gælder i dag ved jeg så ikke, men undersøg det, for det bliver sikkert ikke nemt at få noget i en fart, med fem hunde i bagagen.

Håber lykken snart vender for jer, I har fortjent bedre.

VH Gunni.
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Berit efter 06 April , 2010, 21:36
Kære kære Lisbeth et kæmpe kram fra mig, men som jeg har skrevet til dig tidligere så skal der være en grund til at opsige jer, og så gør banken den fejl at stoppe betalingerne, for før det var der ingen gyldig grund, Mine bedste ønsker for jer begge *b
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Henriette Hall efter 06 April , 2010, 21:36
Hej Lisbeth
Blev noget så trist over at læse hele den trælse redelighed. Har I tænkt på at kontakte lejernes landsorganisation? De kan hjælpe jer med at forklare jeres rettigheder helt nøjagtigt. Ellers håber jeg I finder noget andet med masser af plads hurtigt.
Trøsteknus herfra
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Makasi efter 06 April , 2010, 21:39
Der er vist sådan nogle gratis-advokater man kan kontakte en gang om ugen for at spørge om ting; måske der var en smule at hente der.
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Mai-Britt efter 06 April , 2010, 21:44
Åh, hvor livet bare nogen gange er uretfærdigt hårdt  >:(
Kan ikke yde nogen trøst, men et lille "lyspunktet" er at i da vist er nået til det punkt hvor det ikke længere kan blive meget værre  *t

Jeg håber for jer at i finder en fornuftig løsning...

Stort kram
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Ankerine efter 06 April , 2010, 21:54
Så vidt jeg husker fra et tidligere liv som jurastuderende, så er der noget med at udlejer godt må opsige med så kort varsel hvis han selv skal bruge det udlejede - og hvis udlejning af boliger ikke er hans hovedindtægt. Så der er vist ikke så meget at gøre. Det hjælper imidlertid ikke på situationen at ophøre med at betale leje - så er det jo ud med det samme. Der må da være en socialrådgiver mere i din kommune!
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: pylle pylle efter 06 April , 2010, 22:03
Kære Lisbeth.

Det gør mig ondt at høre, at får den ene prøvelse efter den anden for tiden.. Og jeg håber snart det hele må lysne lidt for jer.. Jeg ville ønske jeg kunne gøre noget for jer, men jeg har hverken plads til flere høns, kaniner eller hunde, så jeg kan desværre ikke tilbyde noget..
andet end lidt trøst.. og det får i her... *b *h *k *t *l *t

Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: ina..... efter 06 April , 2010, 22:06
Der er vel stadig også noget der hedder at hvis man har haft fast adresse, altså folkeregisteradresse på stedet i 2 år og derover, kan man slet ikke opsiges med mindre man misligeholder sit lejemål.

Så forhåbentlig er der nogle af de gode ting der kan komme dig til gode....
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Pjaltenborg efter 06 April , 2010, 22:17
Send en protest til boligretten ?

http://www.familieadvokaten.dk/Emner/752.html
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Susanne efter 06 April , 2010, 23:00
Kære Lisbeth!

Jeg mener også, at I har et års opsigelse. Det er i hvertfald værd at undersøge, og her kan I forsøge Lejernes landsorganisation (L L O )

Deres nummer findes nemt ved at søge på nettet, og de er uhyre hjælpsomme - netop overfor lejere, der bliver urimelig behandlet.

Stort knus herfra - håber det lysner for jer  *l
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Pjaltenborg efter 06 April , 2010, 23:38
Hmm så vidt jeg kan læse mig ud af det her har i mindst 6 mdrs opsigelse .... men denne kan i jo så evt klage til boligretten ?

http://www.dansklandbrug.dk/Presse/FaktaOm/Den+nye+landbrugslov.htm

Men her står der et år ?



http://www.lejerneslo.dk/asp/vispjece.asp?Id=15

Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Lene Lestat efter 07 April , 2010, 07:50
Det er nok det værste der kan ske, når man er lejer, især når man har en masse dyr, som ikke lige er til at genhuse.

Men hvis I altid har passet jeres (betalt husleje til tiden altid) så tror jeg ikke at udlejer sådan uden videre kan sætte jer på gaden, i må da ihvertfald have 3. måneders opsigelse.
Men at banken har smækket kassen i, fremmer nok ikke sagen med udlejer, snarere tværtimod.

I har vel også en lejekontrakt.

Al mulig held og lykke fra mig, jeg håber I finder et sted hvor I kan have jeres dyr....
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Christina efter 07 April , 2010, 13:17
Kæmpe knus får du også fra mig! *b Ville ønske jeg kunne gøre noget for jer *l
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: lisbethpilkjær efter 07 April , 2010, 13:47
Tak for alle jeres knus og krammere og gode råd og vejledning.

Formulerede nok min klagesang lidt forkert når jeg satte spørgsmålstegn ind i teksten.
Jeg gav jer ikke alle informationer omkring opsigelsen, for tænkte at det så nok ville nærme sig en roman, men...
Vi har for denne måned betalt husleje, tvisten drejer sig om en regning for kloak og renovation på 6800 kr.
Udlejer har ikke kun sagt os op mundligt, vi har fået det på skrift. Opsigelsen er dog ikke gyldig iflg. lejeloven, for der skal stå hvorfor vi opsiges og at vi har 6 uger til at klage over opsigelsen.
Vi har i det år vi har boet her betalt huslejen hver eneste måned, så deri er der ingen problemer.

Pointen med min klagesang var, at jeg synes vi støder ind i det ene problem efter det andet. Trængte bare til lidt opbakning og trøst, og det har jeg da også fået nu.
Har idag talt med kommunen og de må nu tage over. Vi skal ned i morgen og ansøge om hjælp til depositum til en anden bolig og evt. hjælp til at finde noget andet. De må så snakke med vores bank eller advokater omkring opsigelsen osv., for jeg har ikke kræfterne psykisk. Ellers bliver je indlagt igen og det vil jeg ikke.
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Pjaltenborg efter 07 April , 2010, 17:28
Bare i finder en måde som dur for jer .... sender lige en bunke kram mere. Sig til hvis du har brug for logi for nogle dyr eller noget.
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Kate efter 08 April , 2010, 09:18
Kære Lisbeth

Stakkels jer. Kæmpe  *b

og trøst  *l

Håber i får noget hvor i kan have alle dyr med !
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: hoejberg efter 08 April , 2010, 17:43
 *t *l
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: Annette S. efter 09 April , 2010, 17:03
Store opmuntrende krammer til dig, Lisbeth  *b Det skal nok ordne sig  *t
Titel: Sv: Har brug for lidt trøst.....
Indlæg af: sette efter 09 April , 2010, 17:23
ja også herfra ,nogle gange er livet bare trist,  men håber du finder en stråle af lys bag skyerne.... *l *t