Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: ina..... efter 08 Februar , 2010, 17:09

Titel: Andebad
Indlæg af: ina..... efter 08 Februar , 2010, 17:09
Nu har alle været inde nogle dage, og da der ikke serveres vand i baljer i spånerne indendørs, men noget så kedeligt som en alm hønsevandting, så blev svømmefuglende ret glad for den lille balje

Et lille bad er bedre end intet bad  /o
Titel: Sv: Andebad
Indlæg af: Mikkel Schmidt efter 08 Februar , 2010, 17:35
Hvor ser det hyggeligt ud :D
Titel: Sv: Andebad
Indlæg af: Ankerine efter 08 Februar , 2010, 17:39
Jeg fik lige et flashback til min barndom, når man kom hjem fra spejderlejrens otte dage med etagevask i koldt saltvand - og sænkede sig ned i et varmt, velduftende karbad uden tang og småfisk :) Heldige fugle.
Titel: Sv: Andebad
Indlæg af: GKV efter 08 Februar , 2010, 18:11
Det er da luksus der vil noget!!! Mine må nøjes med en spand til at dyppe hovederne i. I forvejen transporterer vi hver dag vand til hestestalden.

VH Gunni.
Titel: Sv: Andebad
Indlæg af: Marianne Vedel efter 08 Februar , 2010, 18:18
Skønne billeder.  <D
Titel: Sv: Andebad
Indlæg af: Wanda efter 08 Februar , 2010, 18:26
Ejjjjj hvilke dejlige billeder :) 
Titel: Sv: Andebad
Indlæg af: ina..... efter 08 Februar , 2010, 19:22
Jeg har da selv erfaringer med badebaljer, da jeg var barn var badeværelser ikke så højt prioriteret selvom vi boede i en stor herskabslejlighed på Østerbro,,,, det foregik i en zinkbalje foran kakkelovnen når det altså var badedag,,,, senere fik vi en gasvandvarmer i køkkenet, og så kunne man side på køkkenbordet med fødderne i vasken og blive vasket af mor..... uhhh det var hyggeligt.

De samme zinkbaljer bliver i dag brugt til hestenes vand, og der bliver i den grad slæbt vand til de fem heste, og således også en sjat til ænderne.
Titel: Sv: Andebad
Indlæg af: frida efter 08 Februar , 2010, 20:44
DET er da råhygge! Skønt billede.
Titel: Sv: Andebad
Indlæg af: gitteholk efter 08 Februar , 2010, 20:59
Hvis mine ænder ser dette bliver de godt nok misundelige. Men tak billederne... de fik mig lige inspireret så det nok også snart vil komme mine tilgode  /o