Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Stinne efter 07 Februar , 2010, 20:19
-
Jeg har været hønsepasser for min venindes høns her i weekenden. Det er teen age-høns, der er blevet flotte og store over vinteren.
Da jeg var ovre for at lukke dem ud, som jeg har gjort en del gange tidligere, sprang den allermest "kæle" hane pludselig på mig. Jeg tjattede til ham med støvlen og råbte lidt. Det resulterede i at han gjorde det igen. :o SÅ fik han skæld ud, snothvalpen!! ::) Og jeg bevæbnede mig med en kost for at få ham ud af hønsehuset.
Da jeg skulle lukke banden ind igen, fandet jeg det fineste lille brune æg. :D Det er det allerførste, der er kommet fra flokken. Selvom det slet ikke er mine høns, var det bare så stort. Skyndte mig selvfølgelig at skrive en sms til min veninde, om den gode nyhed, da jeg kom hjem.
Det er fedt at have høns. /o
-
Dejlig lille historie! Det er så dejligt med sådan nogel små fortællinger ;)
Dumme hane da!! Giv man et lag tæsk (ment som sjov) ;)
-
sådan en bisse!
jeg tror nu at han har fået storhedsvanvid, nu hvor damerne rigtig udfolder sig og lægger æg ::)
dejlig historie... TAK!
-
Haha...det var en sød historie...ja altså bortset fra ham den helvedes karl :D
-
Nu er min veninde vendt hjem fra det store udland og har fortalt at hanen også har været har været "på" hende et par gange. ::)
Jeg tror han kommer til at smage godt inden for ret længe. Hun har også en rigtig god, større og fredelig hane, som gerne skulle bevare hovedet i behold. :)
Tror I ikke den mindre og småagressive hane hopper efter os, fordi den vil spille op og vise at den er mindt lige så stor og stærk som den anden??
-
:D altså med sådan en stor og rolig hane som "rival" vil jeg tro den lider af mindreværdskomplekser... :D Den har ikke forstået endnu hvad det er damerne kan li' *f måske er den teenager ::)