Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: louisepedersen efter 02 Februar , 2010, 16:08

Titel: påfugle pasning?
Indlæg af: louisepedersen efter 02 Februar , 2010, 16:08
hej jeg er nyt medlem og har desværre lidt svært ved at finde rundt herinde, men vil gerne spørge om der er nogen der kan fortælle mig lidt om påfulgens pasning og om der er andre herinde der har høns og påfugle til at gå sammen? mvh
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: Peter Agger efter 02 Februar , 2010, 16:22
Hej Louise

Så bliver jeg måske den første til at byde dig velkommen her på et dejligt forum.
Jeg har påfugle, men de går frit, en gang imellem flyver de ind til hønsene og går også med ind i huset.
De kan godt enes, hønsene er ikke bange for dem, bare lidt på vagt. Påfuglene har aldrig overnattet i hønsehuset, de sidder ude i et træ, og når vejret er rigtig slem som nu finder de en garage el.l.
Jeg har ikke den kæmpe påfugleerfaring men har du konkrete spørgsmål, så fyr løs, der er mange behjælpelige mennesker her på forummet som også vil træde til.
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: Nielsen efter 02 Februar , 2010, 16:36
Jeg troede ræven hurtigt ville være efter påfugle ??
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: Peter Agger efter 02 Februar , 2010, 16:48
Der tror jeg ræven skal være meget heldig.
Påfuglene er meget på vagt, de garager de ikke kan komme højt op i, bruger de ikke til overnatning. For det meste er de i et stort træ, i øvrig altid det samme. 
Ræven og en mår el.l. kommer her af og til kan jeg se på sporene i sneen.
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: Pjaltenborg efter 02 Februar , 2010, 16:48
Det derfor de sover højt og det ikk er smart at stække dem.
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: Peter Agger efter 02 Februar , 2010, 16:55
De vil heller aldrig blive stækket her. Det samme gælder moskusænderne, de flyver også frem og tilbage mellem 2 søer vi har med ca. 150 meters mellemrum.
De muskusænder jeg har nu har ikke fundet ud af at overnatte i træerne, så der tog ræven 4 stk. i juledagene,  resten går inde nu.
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: Marianne Vedel efter 02 Februar , 2010, 18:59
Velkomme på forum, Louise  :D
Du skal se snart futter du hjemmevant rundt her, men det kan godt virke lidt overvældende i begyndelsen. Men bare spørg om alt, der er ingen dumme spørgsmål  :D
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: louisepedersen efter 02 Februar , 2010, 21:10
Mange tak allesammen. Det er helt betryggende at få fumlet sig ind blandt så mange eksperter. ;D Jeg har 3 høns og en hane som går i hønsehus med "dybstrøelse", jeg plejer at lukke dem ud kl 12 når vejret er ok og ind igen om aftenen. Der går de og hygger i haven og på markerne. Jeg bor heldigvis på en gård hvor vi har en lang allè op til os, så vi er et stykke fra nærmeste vej og jeg håber at vores påfuglepar vil kunne gå frit i haven her og omkring gården ligesom hønsene. Men det vil sige at jeg holder dem inde i 14 dages tid, så de ved hvor de hører til inden jeg lukker dem ud? og så vil de hellere sidde i et træ om natten, end ind med hønsene? mvh
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: louisepedersen efter 02 Februar , 2010, 21:19
Jeg henter påfuglehanen her en af dagene, men har ikke købt en høne endnu. Har set der er en til salg i karise, men synes det er lidt langt væk. Er der nogen her der kender til en der bor tættere på som vil sælge en høne? Min største skræk ved at anskaffe dem er at de flyver af pokker til... og hvad gør man så? ???
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: Christina efter 02 Februar , 2010, 21:20
Hvorfor vil du gerne holde påfugle? Det kunne være spændende at høre :)
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: Peter Agger efter 02 Februar , 2010, 21:22
Citér
Men det vil sige at jeg holder dem inde i 14 dages tid, så de ved hvor de hører til inden jeg lukker dem ud? og så vil de hellere sidde i et træ om natten, end ind med hønsene? mvh

Det var lige nøjagtig sådan vi gjorde, og i den voliere de var i, får de stadig deres mad, og der er en solid siddepind, tørvejr og skygge, så de kan hvile lidt en gang imellem.
Ellers går de frit rundt hele dagen og hygger sig uden at lade sig skræmme af trafik af biler, traktorer, mennesker eller de 2 hunde der bor her.
Kommer der andre hunde flyver de op og sætter sig et sted.

Jeg rettede lige din quote, Peter /Marianne - moderator
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: Lene Lestat efter 02 Februar , 2010, 21:25
Jeg vil bare lige sige at alle dem jeg kender som har løsgående Påfugle, der har det endt med at de på tidspunkt er vandret afsted og aldrig set mere  :o
Så med mindre man har en kæmpe afsides grund, så ville jeg nok holde dem i voilere eller bag meget højt hegn. De er dog meget smukke dyr og hanen skriger vældigt højt i parringssæsonen, så du skal nok heller ikke have krakilske naboer  ;D
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: louisepedersen efter 02 Februar , 2010, 21:39
Hvorfor vil du gerne holde påfugle? Det kunne være spændende at høre :)

Hej- jeg har bare altid syntes at de var utroligt smukke og jeg kan godt lide lyden af deres skrig, selvom andre finder den frygtelig... Og jeg har haft gået og sagt til min kæreste at når muligheden var der, så ville jeg købe et par. :) Jeg har heldigvis ikke så mange naboer her på landet :D
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: louisepedersen efter 02 Februar , 2010, 21:45
hej peter- jeg har desværre ikke en voliere til mine høns endnu. Bygger en til sommer, det er bla. derfor de går frit her om dagen. Men du tror altså at de vil kunne klare sig selv om natten? Der er en der skriver at alle hun har kendt der har haft dem, har mistet dem fordi de er fløjet væk... har du også prøvet det? mvh og p.s ved du forresten hvor jeg kan læse mere om deres fodring og pasning?
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: Peter Agger efter 02 Februar , 2010, 22:12
Den volierer jeg har er såmen bare et halvtag ud fra et drivhus hvor der så er hegnet sådan ca. 5 x 5 meter ind med en stor dør, der nu står åben altid.
Hannen har været fløjet over vandet, (jeg bor på en ø) og gik et par dage der indtil den fløj hjem igen.
Jeg fandt engang sidste år en hjemmeside med en hel masse om påfugle, (på dansk) jeg kan bare ikke lige huske det nu, når jeg finder det igen skal jeg sætte det ind her.
Jeg giver dem en blanding af byg, hvede, og majs + nu også lidt æggelægningsfodder, men de går jo rundt og finder en masse selv.
Når nu du har pladsen, kan jeg godt forstå du gerne vil have påfugle
 
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: Pjaltenborg efter 02 Februar , 2010, 23:30
Jeg ville ozz rigtig gerne ha sårn nogle gående

Men naboen har prøvet ...3 gange ...2 gange fløj fuglene til andre gårde og bosatte sig ..en gang nakkede ræven dem.

Noget med de flyver i en radius af 4 km.... så finder de et godt nyt sted inden for det område ..ja så syns de at de bor der.

Og så er der lige det med mega påfugleklatter på alt fra biler til havemøbler

Så jeg tør ikk prøve .....

Men håber da du får succes med det  /o
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: Peter Agger efter 03 Februar , 2010, 06:41
Her ligger aldrig nogle klatter, - det sørger hunden for !  Men rigtig, de er store.
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: louisepedersen efter 03 Februar , 2010, 11:56
Hmm klatter kan jeg vel overleve hvis det er det værste. Jeg har en hund, men hun går i vores gårdsplads der er lukket hvis hønsene er ude. Så har jeg 3 katte men de rører ikke hønsene, jeg har ikke prøvet at have kyllinger endnu, så ved ikke om de kunne finde på at snuppe dem.. Hvordan indfanger man sådan et par påfugle hvis de er vant til at gå og passe sig selv? Og hvad hvis de får kyllinger?...
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: Peter Agger efter 03 Februar , 2010, 12:45
Vi har ikke haft brug for at indfange dem, Bli'r det nødvendig kan jeg bare lukke døren når de er inde at spise.
Sidste år hvor påfuglehunnen havde været væk nogle uger, kom hun pludselig spankulerende med en enkelt unge/kylling.
Hvor den har haft rede, og om der havde været flere ved vi ikke.
Nu kan man overhovedet ikke se forskel på mor og barn,  og de er sjældent mere end 1 - 2 meter fra hinanden.
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: Alma Lynge efter 03 Februar , 2010, 23:18
Hej Louise,
Hvor er det spændende, at du vil have påfugle.
Da jeg var barn/ung kom jeg på en gård, hvor der altid var mange påfugle. Det er et fantastisk dyr, og hvis jeg havde mulighed, ville jeg også ha påfugle.
På gården gik påfuglene altid frit rundt. Om sommeren sov de i de høje træer, og om vinteren sov de i laden, hvor der var højt til loftet. Om aftenen - om vinteren - tændte vi lyset i laden, og så gik de selv ind, og vi kunne slukke igen.
Hvad de spiste, ved jeg ikke, det spiste hvad de fandt. Der var altid valset byg under kværnen.
Hunnerne fik tit unger. De rugede gerne i mejetærskeren, dvs. højt oppe og - åbenbart - før høst ;-)
De var nogle kvaj til at holde styr på kyllingerne. Tit rugede de 4-5 kyllinger ud, og når hun begyndet at gå rundt med dem, "smed" hun en kylling væk om dagen til der kun var én tilbage. Én kylling kunne hun holde styr på. Og det gjalt alle hunnerne! Hvis vi fandt en ensom påfuglekylling, kom den ind til hønse-kyllingerne, og så boede den dér, til den var så stor, at den opdagede, at den var en påfugl.
Når nogle blev solgt, fik de nye ejere altid besked på at holde dem indelukkede i 14 dage, så de fandt ud af hvor de hørte til. Det gik godt hver gang, når bare de 14 dage blev overholdt - ellers så vi dem igen.  ;)
Påfugle er nogle fantastiske dyr. Dem jeg kendte havde en forkærlighed for nyvaskede og skinnede biler. Så stod de på taget og hylede deres specielle skrig - til bilejerens store fortrydelse, for de ridsede jo bilen  :D
Rigtig meget held og lykke med projektet. Jeg håber at jeg en dag også kan kalde mig for påfugle-ejer.  /o

Hilsen Alma
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: louisepedersen efter 04 Februar , 2010, 09:50
Mange tak for alle jeres erfaringer indtil videre! ;D
Jeg hentede dem begge igår og satte dem sammen ved 17 tiden og det er indtil videre gået helt fint- de har accepteret hinanden og går nu i forrummet til hønsehuset... Jeg ved ikke om jeg skal vente en lille uge før jeg lukker dem sammen med hømsene?? hvad tror i ???
De kan kun høre hinanden nu, ikke se- da jeg ikke har trådnet i døren. Jeg ville blive frygtelig ked af hvis der skete min dejlige Kochin hane noget, er så glad for ham. Men meningen er jo at de skal kunne gå sammen. Jeg har givet dem et godt tykt lag halm at gå og ligge i da der ikke er noget at flyve op på i forrummet, og de skal jo kunne holde varmen ;)
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: louisepedersen efter 05 Februar , 2010, 12:24
skal jeg valse deres kerner? går ud fra de godt kan fordøje dem som der er eller?
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: Peter Agger efter 05 Februar , 2010, 13:02
Nej du behøver ikke valse kernerne, de glider ned som de er. Hvis du har mulighed for at sætte en siddepind op, helst 5 - 10 centimeter bred, vil de blive glade. Har du 3 meter til loftet, må den godt komme 2 meter op.
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: louisepedersen efter 06 Februar , 2010, 10:02
hej peter mit hønsehus er 220 på det højeste.... Der hvor jeg hentede hanen var siddepinden ca i 150 cm højde..
Det er vores mening at bygge en voliere når vejret bliver lidt varmere. Her i vinter holder jeg dem nok indenfor sammen med hønsene.
I den ene side af hønsehuset er der skråplader (ikke meget skrå) som hønsene kan sidde på og ovenover det er der 2 siddepinde. Men pladerne irriterer mig lidt da jeg skal næsten kravle ind under når jeg henter æg- men det er jo min egen skyld da de ikke har redekasser men lægger æggene i halmen  ;D
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: hovedskov efter 05 Oktober , 2010, 02:32
Jeg har for tiden 7 påfugle . 1 kok og 1 høne som jeg startede med er ca 5 år . De fik 2 kyller ´sidste år i aug .Det blev 1kok og 1 høne. Hønen på 5 år har igen i år fået kyller i aug .3 stk .
De går frit her på vores 20 tdr land .(besøger somme tider naboen som sir det er ok)..Alle påfuglene sidder på hanebåndene om natten i laden(skider ret meget). Blir fodret m.vildtfugleblanding,blå valmue,sort negerhirse,kattemad,byg/havre,tilskudsfoder til fjerkræ og får rosiner el vindruer,majs når jeg husker det ..
Jeg vil sprede noget pulver for coccidiose over deres foder her en a dagene og lidt senere får de ormekur . Så blir de spærret inde i laden i 6 dage for ellers vil de ikke drikke det vand som ormekuren er i .
Jeg er lidt i tvivl om de unger(1 kok +1høne) hun fik sidste år vil kunne gå sammen med den gamle kok til foråret uden at blive jaget væk ?? Er der nogen der har erfaringer med det ??
Hilsen Lene *
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: Marianne Vedel efter 05 Oktober , 2010, 07:32
Jeg så en hjemmeside for nogen tid siden om nogen der havde flere påfugle af begge køn gående sammen. Jeg fandt den lige, prøv at læse her, du kan måske også skrive til dem og spørge:
Påfuglene på Holckenhus (http://www.holckenhus.dk/8523051)
Titel: Sv: påfugle pasning?
Indlæg af: hovedskov efter 12 Oktober , 2010, 02:12
Tak Marianne . Dem vil jeg fluks få fat I !!