Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Sussie Baassel Holdt efter 25 Juli , 2009, 17:04
-
Hej alle sammen.
Nu har jeg bladret godt igennem mange emner, og har stadig ikke fundet svar. Jeg er nysgerrig efter at finde ud af hvor gamle kyllingerne må være inden de fjernes fra moderen?
Jeg har 7 æg (danske landhøns) liggende hos en venindes skrukhøne og forhåbentligt får jeg kyllinger om ca 7 dage... Men derefter blir tiden nok lang indtil jeg kan få dem hjem:-)
Håber der er hjæp at hente.
Sussie
-
Det er jo lidt et holdningspørgsmål.
Mine kyllinger kommer ikke fra deres "mor" før hun af egen vilje forlader dem, eller før de forlader hende, og for nu at være helt ærlig så kan det tage alt fra to uger til to måneder, nærmere det sidste end det første, det er kun hvis skrukken er dårlig til sit job.
Det vil nok være bedre hvis du får skrukken hjem til dig selv at gå, med kyllinger og det hele, så du kan følge med i deres liv fra begyndelsen.
Jeg tager ikke kyllingerne fra skrukken eller omvendt.
-
Du henter da bare kyllinger og skruk, når de er klækket, så kan du nyde hele opvæksten.
Din veninde kan få skrukken tilbage, når hun ikke gider kyllingerne mere, *gg
-
Så er der lavet en vandtest. 5 ud af 7 æg er gode nok, og i eftermiddag kommer mor skruk hjem til mig og forhåbentligt kommer kyllerne fra i morgen af. Kan næsten ikke vente:-)
-
Sussie
Husk lige, at vandtesten kun kan teste for positive, altså den kan ikke fortælle, hvilke der er negative.
Det vil sige, at de æg, som du ikke har set bevæge sig i vandet kan være med kyllinger stadigvæk.
-
Det lyder dejligt med kyllinger ;)
-
Sussie
Husk lige, at vandtesten kun kan teste for positive, altså den kan ikke fortælle, hvilke der er negative.
Det vil sige, at de æg, som du ikke har set bevæge sig i vandet kan være med kyllinger stadigvæk.
Det var da sørgeligt at høre, for jeg har kun fået de 5 æg med mig:-( nå, men erfaringen må jeg så tage med mig....
-
Sussie, det skal du ikke tage så tungt.
Der er jo en del sandsynlighed for, at de enten ikke er befrugtede, eller at der ikke er liv i dem, man kan bare ikke være helt sikker.
Til gengæld ved du, at der er liv i de 5 æg du har med, og hvis det bliver 5 ud af 7, så er det vel heller ikke så ringe.