Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Mette Marie Andersen efter 16 Juni , 2009, 13:25
-
Så har jeg langt om længe fået taget billeder af mine kræ og deres omgivelser og fået det til at 'funge' med det tekniske, så jeg nu kan læse mine billeder direkte fra kortet i kammeraet.
Så here goes:
Hønsehuset
Hønsenes aflukke/boks i hønsehuset
Nogle af kræene i hønsegården
Kyllingehuset
Bær over hvis indlægget er dukket op to gange i næsten identisk udseende, men først gang fik jeg at vide at vedhæftningerne var for store. Nå, OK så måtte de lige gøres mindre og vedhæftes igen. Så fik jeg at vide at jeg allerede havde postet indlægget, men kunne da ikke finde det......
Det skal altså ikke være let ;D
mvh
Mette
-
Nej hvor et dejligt hus og kyllinge hus, man sidder og bliver helt misunderlig, jeg har jo bare min gamle stald, men det er rart at se hvor godt andre har det, så må jeg jo til at lægge pres på min bedre halvdel *f
-
Glæder mig til at se det i virkeligheden, hvis jeg en dag skal hente nogle Wyandotter hos dig :)
-
Hvor er det flot Mette ;)
Og fine høns også da. De har det godt hos dig kan man se. Misunder dig din bund af træstykker :)
-
Det er det fineste og mest ordentlige hus og gård, jeg har set i lang tid - og smukke dyr. Og jeg er slet ikke <R af misundelse!
-
Wow, man har nok slotshøns ;)
Hvis min høns boede i sådan et fint hus, så ville de nærmest bo bedre end deres madmor.
Det er godt nok superlækkert, jeg er slet ikke <R
-
Jeg synes også det ser tæskelækkert ud, jeg kan godt forstå hønsene ser så tilfredse ud :D
-
Flot.
Hvad er det grå som du bruger nederst i hønsegården??
-
Det ligner mest af alt nogle skifer plader, er det sådanne?
-
Jamen, jeg er også vildt glad for mit hønsehus ;D. Det tog så også samtligt week-ender og ferier hele fra april 2008 til jan 2009 at få det bygget færdigt (vi har lavet det hele selv!)
Barken i hønsegården er bare 'top-dollar'; ingen mudrede høns. Jeg købte et helt læs bark i vinters så der var til både hønsegård, under hækken og diverse bede. Det der er gravet ned rundt om hønsegården er eternitplader.
Tak for roserne for mine dyr. Jeg synes jo også selv at min farveladeflok er pæne at se på. Bare synd at den nu hedengangne hr. Arrig har slidt de to orpingtondamer så meget på ryggen og halen. Hans afløser er en kæmpestor sort wyandothanekylling, der virker noget mere flink (hr. Arrig hed sådan lige fra han var en lille kylling af en årsag >:().
mvh
Mette
-
Jamen, jeg er også vildt glad for mit hønsehus ;D. Det tog så også samtligt week-ender og ferier hele fra april 2008 til jan 2009 at få det bygget færdigt (vi har lavet det hele selv!)
Har I også muret huset op? Wow, hvis I har!