Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: SaphiraTWD efter 25 Oktober , 2015, 17:12
-
Hej allesammen, jeg står her og er total forvirret...
Jeg har en hane der ser lidt slatten ud og der er noget i afføringen der godt kunne ligne orm D:
Jeg synes bare jeg bliver mere forvirret end hvad godt er når jeg googler det og kigger rundt herinde på forum, så nu laver jeg denne her tråd.
Hans afføring er meget vandet, han står meget stille for sig selv og det virker ikke helt som om han spiser nok. Der er som sagt nogle lange "dimser" der uhyggeligt meget ligner noget ormeværk i hans afføring. Så hvordan behandles sådan noget? Vi har haft nogle høner der har virket lidt slattende også hen over tiden men de er altid sprunget tilbage til godt helbred forholdsvis hurtigt, så det er der ikke blevet gjort andet ved end at de fik lidt hvidløg.
Kan man godt slagte og spise sådan en hane eller ville der i så fald være risiko for at det ville smitte?
Jeg kan forstå på hvad jeg har læst at hele flokken vist skal behandles, men hvordan og med hvad har jeg ikke helt kunnet forstå/finde ud af, så derfor spørger jeg nu.
Hvis der er nogen mulighed for at kunne undgå dyre dyrlæge regninger og recepter så ville jeg blive meget glad da jeg finansielt er lidt på røven pt. :(
-
Har du kikket lidt her:
http://www.chat.allotment.org.uk/index.php?topic=17568.0
-
Jeg har hørt fra producenten af Hemexcide, at det kan blandes i foderet nogle dage mod orm.
Rimeligt ugiftigt.
-
Orm er ikke skadelige for os mennesker, for dels befinder de sig i tarmsystemet, og desuden ville de dø under opvarmningen i ovnen.
Men, selv om jeg ikke har haft orm i mine gokker, så kan jeg jo se på nettet, hvordan sådan nogen ser ud, og de skal jo "ligne" orm, og sikkert også bevæge sig, når du "piller" i afføringen.
-
Det er helt rigtigt som Alice skriver at hemexide kan bruges mod orm. Helt specifikt anbefales det at man ved orme angreb til 100 kg foder blander 4 kg hemexide i.. Så det vil sige at hvis du fx har en foder dispenser på 10 kg putter du 400 gram hemexide deri...
-
Prøv at tage kontakt til Wet Cure -www.wetcure.dk, Allan Venzel. De har et urteprodukt "Paravet" som jeg ved har virkelig god effekt mod involdsorm på heste og hunde - om det mon skulle virke lige så godt på høns vil de helt sikkert gerne rådgive om.
-
Når han er så slatten, ville jeg kontakte en dyrlæge for et receptpligtigt ormemiddel med det samme.
Og så i øvrigt hælde noget hønseguf (opskrift ude tilvenstre) på ham til at modvirke den tynde mave.
Der skal i hvert fald ske noget snart, så han ikke dehydrerer...
-
Hej mange tak for de hurtige svar og gode råd :) der bliver indkøbt noget hemexcide og så får de noget af det der magiske æblecider eddike og hvidløg, som jeg har læst mig til skulle være godt for dem. Han er ikke så slatten at jeg vil ty til dyrlæge, da jeg som sagt ikke har pengene til det lige nu (har været uden indkomst et stykke tid og nu er jeg begyndt at løbe tør for opsparing). Må lige se på om jeg kan finde ud af det der hønseguf ;)
-
Æterisk timianolie er også magisk. 1 dråbe per liter vand - det skulle både virke bakteriedræbende og ormedrivende. Jeg bruger det også hvis der er lidt host og snøft i flokken.
-
Ps. Har aldrig haft orm eller andre indvoldsparasitter i flokken, men om det skyldes hvidløg/hønseguf, timianolie eller bare held, må hønseguderne vide :)
-
Og hvordan får man så fingrene i sådan noget olie?
-
Jeg fik et katalog ( fra Högberga) på en svensk hønseudstilling, og der er ikke den dingenot eller himstregims, de ikke sælger. Naturmidler er en del af sortimentet. Mask-kur (ormekur): Indeholder regnfang, rataniarod (?) og malurt.
Middel mod koccidiose, orm og bakterielle infektioner i luftveje og mave-tarmkanal indeholder bl.a. vandkarse, salvie, rudbekia og timian.
Kur mod forkølelse: Eukalyptus, salvie, fennikel, timian og vejbred.
Alle produkter var ret dyre.
Derfor giver jeg mine høns en stor håndfuld krydderurter (oregano, salvie, mynte, citrontimian, citronmelisse, malurt) blandet i deres grønt. Jeg hakker det hele, for så bliver der ikke rester, der skal fjernes, og også stænglen på grønkålen bliver spist.
Det er definitivt bedre for min pengepung og sikkert også for hønsenes maver, og måske hjælper det. Skade gør det i hvert fald ikke.
-
Og hvordan får man så fingrene i sådan noget olie?
I en helsekostforretning eller på nettet, f.eks. på urtegaarden.com :)
Det er lidt dyrt at indkøbe - jeg køber altid flasken med 100 ml til ca. 400 kr...
Men den holder til gengæld også i flere år :)
Man kan dog også købe små flasker til en 50 kr.
-
Derfor giver jeg mine høns en stor håndfuld krydderurter (oregano, salvie, mynte, citrontimian, citronmelisse, malurt) blandet i deres grønt. Jeg hakker det hele, for så bliver der ikke rester, der skal fjernes, og også stænglen på grønkålen bliver spist.
Det er definitivt bedre for min pengepung og sikkert også for hønsenes maver, og måske hjælper det. Skade gør det i hvert fald ikke.
/o Helt sikkert super forebyggelse for mange ting - også til mennesker ;)
-
Okay mange tak for de gode råd :)
En lille opdatering på herren: allerede dagen efter han fik noget hvidløg så han bedre ud og det eneste der er med ham nu er at han pludselig er blevet meget tam for sådan en hane ;D jeg tror måske jeg har forkælet ham lidt for meget...
Der er blevet indkøbt hemexcide, æblecider eddike og hvidløg så nu krydser jeg fingre for at de slipper af med eventuelle orme. Tror nok også jeg vil tage rådet med krydderurterne til mig :)
-
Jeg plejer at gi en del gråbynke i sensommeren for at forebygge orm. Jeg river bare de hele planter op med rod, og så får de dem.
-
Nu er jeg ikke helt den store havehaj endnu, og det er heller ikke fordi haven er så stor, så jeg må indrømme at jeg ingen ide har om hvad gråbynke er... Jeg bor i et helt almindeligt villakvarter i Greve.
-
Se her :)
http://fjerkrae.dk/leksikon/pmwiki.php/TipsFraBrugere/GamleR%C3%A5dModParasitter
-
Takker :) sådan noget har jeg altså ikke lige set i nærheden så det bliver nok svært at få fingrene i :/
-
Da jeg havde papegøjer og parakitter,gav jeg dem rejnfan som forebyggende,hvis de led af et ormepres ,var der ingen vej uden om et ormemiddel.