Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Duer, fasaner, vagtler, kalkuner og påfugle => Emne startet af: stephanie72 efter 10 Oktober , 2015, 18:12
-
Hej
Glad Japansk (jumbo)vagtelejer :)
synes ikke min gennemgang på internettet giver så meget når jeg leder i danmark,
findes der nogen vagtelforening, ?
så leder jeg samtidig efter nogen entusiast som kan vise billeder af vagtelfarver og deres danske og "internationelle" navn, opdrätterer som ved hvor deres linjer kommer fra osv.
Tak på forhånd :)
-
Vagtler hører vist under de alm fugleforeninger. Måske dog bortset fra jumbovagtlerne, som jo er opdrættet med henblik på produktion af enten æg eller kød.
-
Ja,som Raziel skriver,er der en del i de forskellige fugleforeninger som har vagtler og som regel også tropeduer som interesse.
.
-
Der er ingen decideret vagtelforening hvor vagtelarter og farver er beskrevet så du må næsten kalde dem hvad du vil...
-
Det kan jo bli "underholdende"
Jeg er bosat i Sverige,og der er jo farverne rimeligt logiske,
Måske jeg skal lägge billeder ud her med den svenske farve ig så nogen kan sige om den hedder det samme på Dansk???
-
Her en nogle farver med engelske betegnelser http://fjerkrae.dk/prod/index.php?topic=42710.0