Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: kenny.H efter 26 Juni , 2015, 17:48
-
Så skete det fandeme igen😞
Ræven kom forbi til mad ,troede den.
Denne gang tog den min hane og den ene ud af 4, 7 ugers kyllinger.
Hvad gør jeg så nu ?
Har denne lille 7 ugers kylling har det bestemt ikke godt, står op og sover, halen vender ned og den vil ikke drikke selv så vi har forsøg at give den vand som den også har drukket.
Lige nu står den inden i stuen under en varme lampe.
Er jeg ude på en mission som er dømt til at mislykkes eller kan jeg gøre noget, et eller andet ......
-
Den skal nok overleve, du bliver nok bare nødt til at hjælpe den de næste dage.
-
Okay, så er jeg måske på rette spor
Krydser alle mine fingere
-
Er den blevet bidt eller "bare" forskrækket? Rævebid indeholder mange dødelige bakterier, og det kommer den sig ikke over uden antibiotika.
-
Som udgangspunkt vil jeg sige, at den ikke er blevet bidt, vi kan ikke finde bide mærke/rifter, så vil mene at den er forskrækket.
-
Den kan være nærmest forstenet af chokket - sørg for at den får rigeligt med væske
Pøj, pøj
-
Tusind tak for hjælpe alle sammen
Nusse virkelig om vores kylling
Så håber at hun klare den, lokke så meget vand i hende som hun vil
-
Hvordan går det i dag?
-
Efter nærmer undersøgelse tror vi at ræven har lavet en rift på hende som ligner det er en smule betændt hvad skal jeg gøre hun er lidt lad og vil ikke spise eller drikke selv dog giver vi hende væske via sprøjte hjælp
-
Jeg har sendt dig en pb, Kenny
-
Pas på. Ræven kommer igen. Også til næste år. Den vil checke dine høns jævnligt.
Den holder først op når den er død....