Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Raziel efter 15 Maj , 2015, 17:41
-
Hvordan ser "Maraucana typisk ud? Alt efter om de er lavet på engelsk araucana eller araucana, så er det vel hhv med og uden hale, ikke? De fleste jeg har kunne finde billeder af er sorte, men det er vel fordi de typisk er lavet på sort kobber maran. Har I nogle billeder I vil dele af jeres "Maraucana"?
-
Her er et billede af en maraucana. Far = kobberfarvet maran. Mor = sort araucana med tuffer. Hønen ligner en araucana, men har maranens brune øjne, og også ansigtsform.
-
Kald dem for pokker da for grønlæggere...... i det maraucana får folk til at tro at det er en race.
-
Det er også derfor det er i citationstegn. Der er i øvrigt lige så mange, der tror at grønlægger er en race. Og nu kan grønlæggere jo laves på mange måder, og jeg er kun interesseret i at se dem, der er blandet af maran og araucana pga min interesse for genetik. Er ikke interesseret i grønlæggere fra hønsefabrikker.