Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Lene Skelmose efter 21 Marts , 2015, 12:42
-
Kan høns gå i kalket have? Så vidt jeg kan læse mig til på posen er det, jeg har købt, rent kalk i perleform. Hønsene vil jo nok undersøge, hvad det er og måske smage, men vil de ikke ret hurtigt holde op med det? Hvad med hønsefødderne?
-
jeg kalker mine hønsegårde for utøj, jeg tror ikke det vil skade
hilsen randi
-
Tak for svar. Så vil jeg prøve at kalke en del af haven - hvis det går godt kan jeg jo fortsætte- går det skidt må jeg hegne.
-
Hønsene vil naturligvis spise kalkperlerne, ligesom de spiser østersskaller til at danne æggeskallen /o
-
Jeg ser nu, at perlekalk indeholder 3,5% Magnesium Carbonat, også kendt som tilsætningsstoffet E504.
Der er ingen kendte Bivirkninger ved indtagelse af E504, og der er også tale om små mængder.
Magnesium Carbonat findes naturligt sammen med kalk, der hvor man bryder det, men benyttes især til at forhindre stoffer i at "klumpe sammen".
-
Skulle det ikke stå på posen hvis der er tilsætningsstoffer i?
-
Ecostyle:
http://ecostyle.dk/Perlekalk-10kg
Pindstrup skriver ligeledes, at der er tilsat Magnesium (Carbonat):
http://www.pindstrup.dk/hobby/banner/1002-plaenen-i-balance-med-pindstrup-perlekalk/
-
Tak Gok. Der ser ikke ud til at være noget problem. Rart at vide.