Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: ditlandkoeb efter 13 Januar , 2015, 20:42

Titel: Hvilke høns?
Indlæg af: ditlandkoeb efter 13 Januar , 2015, 20:42
Hej alle!

Vi står i den situation, at vi rigtig gerne vil have høns i haven, så vi kan samle friske æg. Vi er dog i tvivl om hvilke høns vi skal anskaffe os, da der jo er enormt forskel på hønsene og deres æg. Vi ønsker rolige og lækre høns, der lægger smagfulde æg. Kan man med fordel blande racer, hvis man ønsker forskellige æg, eller er det no-go? Kan I hjælpe os med at vælge de bedste høns?

Vi håber på at hører fra Jer eksperter :-)

Mvh Kristina
Titel: Sv: Hvilke høns?
Indlæg af: Veteranen efter 13 Januar , 2015, 20:50
Tilmeld dig evt. Som privat bruger for at indgå en dialog med os andre.
Og lav så, hvis du ønsker det, en aftale med ejeren af fjerkræ.dk om indlæggelse af kommercielle links til dit firma, så er der rene linjer /o
Mvh

P.s. Kristina eller alias Thomas Pedersen, mig bekendt er du/I den eneste som har indlagt et link til jeres virksomhed under dække af en "privat" profil, hvad er det I vil, bortset fra en gratis markedsføring?
Titel: Sv: Hvilke høns?
Indlæg af: Henriette Hall efter 13 Januar , 2015, 20:50
Æg smager næsten ens uanset hvilken form, størrelse eller farve skallen har. Man kan godt blande racer, men man skal helst have mindst 2 af hver, da høns gerne vil holde sig til nogen der ligner dem selv. Desuden skal man tænke på at hvis man vil have hane, hvilket der er mange gode grunde til, så må han helst ikke være større end de mindste høns i flokken.
Titel: Sv: Hvilke høns?
Indlæg af: Raziel efter 13 Januar , 2015, 20:52
Du kan sagtens ha flere racer sammen. Dog gerne min. 2 af hver race, da de ofte holder sammen med nogen af samme race.

For at foreslå racer er der nogle flere ting, du skal overveje:

Hvilke forhold kommer de til at gå under... hvor meget plads ude og inde og får de adgang til haven.
Skal de kunne holdes indenfor et lavt hegn?
Ønsker du dyr, der også er gode at slagte?
Skal det være nogen der skrukker?
Titel: Sv: Hvilke høns?
Indlæg af: ditlandkoeb efter 13 Januar , 2015, 20:57
Tak, for hurtigt svar alle sammen :-)

Det var bestemt ikke for at gøre reklame for noget som helst :-/ Blot for ren information.

Hønsene får masser af plads, og kommer både til at gå ude i haven og inde i hønsehuset. De behøver ikke at skulle kunne holdes indenfor lavt hegn, og det må gerne være gode slagtedyr. Gerne nogle der skrukker :-)

Tak, for hjælpen allerede :-)
Titel: Sv: Hvilke høns?
Indlæg af: Raziel efter 13 Januar , 2015, 21:16
Der er rigtig mange forskellige racer der vil egne sig under de forhold, så jeg vil foreslå et par af dem, som jeg selv har mest kendskab til.

Brahma, som er en stor tung race. De skrukker gerne, men kan ha tendens til at være lidt kluntede og træde æg i stykker. Det samme gælder orpington.
 
Sussex er en rigtig god allround race. Gode æglæggere og gode slagtedyr. Ikke alle stammer skrukker, så det skal du huske at spørge opdrætteren om.

Maran. De er gode slagtedyr, men også ok æglæggere. Nogle stammer skrukker, og nogle stammer lægger meget mørkebrune æg.

Hvis du gerne vil ha forskellige ægfarver, så er der araucana og engelsk araucana, som lægger lyseblå æg. Jeg har selv et par eng. araucana, men har ikke så meget erfaring med dem endnu. Har slagtet en enkelt hane, og den smagte fint, men der var ikke så meget kød på.
Titel: Sv: Hvilke høns?
Indlæg af: ditlandkoeb efter 13 Januar , 2015, 21:26
Tusind tak, for dit svar Raziel :-)

Det er virkelig brugbart og lige det jeg leder efter. Jeg må lige være opmærksom på hvilke stammer der skrukker og hvilke der ikke gør. Tak, og rigtig god aften!
Titel: Sv: Hvilke høns?
Indlæg af: Henriette Hall efter 13 Januar , 2015, 21:29
Danske landhøns lægger godt med æg. De er ikke så store men meget meget lækre slagtedyr, og hønerne er normalt glimrende rugere og kyllingemødre. De elsker masser af plads at boltre sig på. De er nemme og sunde høns og ikke så flyvske som nogen påstår. Mine var i hvert tilfælde forholdsvis tamme af sig da jeg havde dem.
Titel: Sv: Hvilke høns?
Indlæg af: ditlandkoeb efter 13 Januar , 2015, 21:34
Okay, det er klart nogle vi vil kigge nærmere på! :-)

Umiddelbart lyder danske landhøns, Sussex og araucana som nogle af dem vi skal have kigget i sømmene. Det lyder som dem der passer bedst hos os :-) Hvor mange høns skal der ca. til, hvis man skal have til en families store forbrug af æg fx?
Titel: Sv: Hvilke høns?
Indlæg af: renepaulsen efter 13 Januar , 2015, 21:45
Sussex skule ifølge denne side her (http://xn--hnseraketten-vjb.dk/pages/honseracer) lægge ca. 220 æg årligt.
Dvs. godt og vel hver anden dag (dog mest om sommeren og færrest om vinteren :)
Så kan du jo ud fra det vurdere hvor mange høns I får brug for. vi er 2 voksne og 3 børn. Jeg satser på at 6-9 høner er nok (til et rimeligt stort forbrug af æg med æg stort set hver dag til morgenmad)
Titel: Sv: Hvilke høns?
Indlæg af: Henriette Hall efter 13 Januar , 2015, 22:51
Man skal jo lige huske på at når hønerne ruger og passer kyllinger, så kommer der ingen æg fra dem. Det tager normalt en 2-3 måneders tid pr. hold. En hane og 10 høner giver rigeligt og måske også lidt at forære/sælge væk af ind imellem.
Titel: Sv: Hvilke høns?
Indlæg af: Lene Skelmose efter 14 Januar , 2015, 00:30
Vi har tre Australorphøner fra april 2014. De begyndte at lægge æg præcist  et halvt år gamle. Vi får to til tre æg dagligt- selv i den mørke tid. Det er meget stærke, sunde  og smukke høns.  Utrolig gode til at finde grønt mm i haven. Hvad mere kan man ønske sig?
Titel: Sv: Hvilke høns?
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 14 Januar , 2015, 07:01
Tag evt. på en fjerkræudstilling, det kan lige nås endnu :). Link til kalenderen er her: http://fjerkrae.dk/prod/index.php?action=calendar

Jeg læste Jørgen Liljesøes "Den store hønsebog" og læste med herinde, og fandt frem til 5-6 racer jeg synes lød som noget for mig, da jeg startede op med høns for 5 år siden. Ved et tilfælde fik jeg tilbud om at købe marankyllinger, og sådan blev det for mig. Jeg har dernæst også fået araucana i flokken samt "lidt andet blandet landhandel".

Nå, men jeg prøver at sige, at selvom jeg havde udvalgt en 5-6 racer via billeder og beskrivelser, så gik det helt galt da jeg var på fjerkræudstilling. Så ville jeg også have dén og dén og dén og dén og dén..... ::) -Alle sammen racer jeg ikke lige havde lagt mærke til i bøgerne og på nettet.

Jeg er meget glade for alle mine høns, både dem der er blandede, araucanaerne, maranerne og den lille bitte hollandske dværg på bare 400 g. De har hver deres egenskaber og temperement. Maranerne er rolige, lidt dovne kan man vel kalde det, mens araucanaerne er mistroiske og helt deres egne, men som bliver meget tamme og kontaktsøgende, når man har vundet deres tillid. Den lille dværg er bare en primadonna med nykker, der mener hun har særligt ret til alting, bare fordi hun er den mindste.  *d

Titel: Sv: Hvilke høns?
Indlæg af: Lene Skelmose efter 14 Januar , 2015, 08:48
Det der er de bedste høns for den ene er det måske ikke for den anden. Vi kan blot fortælle om hvad vi har og synes om. Måske skal der også nogle forskellige racer ind inden man finder den/de rigtige. Udover Australorp har jeg også Orpington. Orpingtonerne er nussehøns, meget tamme og jeg elsker dem, men giver ikke så mange æg som Australorps. Begge racer bidrager hver på deres vis til min hønseglæde.
Titel: Sv: Hvilke høns?
Indlæg af: ditlandkoeb efter 14 Januar , 2015, 09:36
Hvor er i fantastisk søde allesammen! :-)

Tusind tak, for jeres rigtig gode svar!

Jeg tænker, at denne hønseverden er meget mere avanceret end umiddelbart først antaget, men jeg er VILD med det! :D  Det giver bestemt lyst til at søge dybere og finde mere læsestof.  Og fjærkræudstilling lyder ikke dumt. Det er nok i virkeligheden det nemmeste. Orpingtonerne lyder nemlig også meget interssante, da det nok ville blive børnenes favoritter :-) Og i antal er jeg ude i ca. 10. stk høner :-) Det skulle med sikekrhed kunne dække vores behov :-)

Titel: Sv: Hvilke høns?
Indlæg af: Lene Lestat efter 14 Januar , 2015, 11:54
Der er nu her den 17. + 18. en stor fjerkræ udstilling i Fuglebjerg med over 600 tilmeldte høns, dværghøns, duer og svømmefugle.
Denne udstilling plejer at være et besøg værd.
Titel: Sv: Hvilke høns?
Indlæg af: Fisker efter 14 Januar , 2015, 17:57
Lene har du adgang til en liste over tilmeldte i weekenden? På hjemmesiden er der nemlig intet nyt
Titel: Sv: Hvilke høns?
Indlæg af: Lars71 efter 14 Januar , 2015, 20:04
Du kan også "bare" vælge nogle isa'er, de er nemme, blive meget nemt tamme og er super søde og hyggelige at have i haven. Men ok det er ikke "rigtige" racehøns
Titel: Sv: Hvilke høns?
Indlæg af: Teddy efter 14 Januar , 2015, 20:08
Lene skal vel dømme i Fuglebjerg??

Tak for sidst Lene!!  /o
Titel: Sv: Hvilke høns?
Indlæg af: Lene Lestat efter 14 Januar , 2015, 22:37
Vælg hybrider og støt industriens produktionsformer/ dyrevelfærd er selvfølgelig også en mulighed.

Selv tak Teddy og tillykke. Mon ikke du skal have rettet din underskrift. ?  ;)
Nej jeg skal ikke dømme i Fuglebjerg.
Titel: Sv: Hvilke høns?
Indlæg af: Kjeld8 efter 14 Januar , 2015, 23:07
Hej,
Som absolut nybegynder ind i hønseavlen, startede jeg op lige før jul, og fik via "efterlysnings siden" herinde kontakt med en avler og fik anskafftet lys Sussex i stor( 1 hane og 6 høner), og det har jeg på ingen måde fortrudt. De er rolige og omgængelige, de går overalt på matriklen. Det er et skønt syn når hanen går rundt og finder godbidder og højlydt forkynder det og hønerne kommer pilende til.
Mht. til æg, så kommer der pt. 4 stk. om dagen. :)