Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: soren.larsen efter 17 November , 2014, 07:11
-
Det er sjældent, at man ser professionelle portræt-fotografier af (med) høns, men nu kan du se nogle her:
http://www.vg.no/bildespesial/12362/
:)
-
Tak for linket :)
-
Tak :) Der var mange smukke billeder
-
Skønne billeder!
Og.... er det sådan at man vælger hønserace sådan lidt efter sin personlige stil også? Jeg synes mange af disse skønne mennesker ligner deres fugle meget :-)
-
Tænkte netop på det samme - det der med om det er hundenhønen, der ligner sin ejer, eller ejeren der ligner hunden/hønen? ;D
-
En fotograf her hjemme, Dirk Buhrmann, er også gået i gang med projekt med hønsepotrætter. Dog uden ejeren. Han har gjort de indledende øvelser med billeder af mine høns. For eksempel min Sebright Hane Dupont:
-
En fotograf her hjemme, Dirk Buhrmann, er også gået i gang med projekt med hønsepotrætter. Dog uden ejeren. Han har gjort de indledende øvelser med billeder af mine høns. For eksempel min Sebright Hane Dupont:
Superflot Margrethe. /o
-
Nu vi taler om billeder. Så vil jeg tillade mig at gøre lidt reklame for mig selv.
Jeg kan fotografere, og har grejet og studio mm. Også høns.
Så hvis nogen har et fotobehov, og det kunne da godt være så kan I henvende jer.
Ellers må I undskylde.
Her er et professionelt fotografi af en høne, der godt nok er lidt afpillet, men velbelyst og veleksponeret er den.
http://stolt.dk/htm/093%20product.htm
-
Jens: Og en lille smule makabert ovenpå de andre hønsebilleder ;)