Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: mgs efter 09 November , 2014, 17:02

Titel: En skøn oplevelse!
Indlæg af: mgs efter 09 November , 2014, 17:02
Har lige brug for at dele en god oplevelse med jer...

Idag var jeg forbi udstillingen i Kastrup og jeg er bare blevet så inspireret!
Jeg for hjem og fik taget et godt kik på mine små hønsebasser. Kan godt se der er et stykke vej hvis jeg skulle kaste mig ind i den store udstillingsverden men syntes virkelig det er spændende..
For bare et par år siden havde jeg ikke engang tænkt tanken at jeg skulle have høns og nu griner min familie og venner af mig, fordi jeg er blevet bidt af en gal høne!
Utroligt som det kan gå! :o
Titel: Sv: En skøn oplevelse!
Indlæg af: Camilla efter 09 November , 2014, 17:48
He he... Det kender jeg alt for godt.
Titel: Sv: En skøn oplevelse!
Indlæg af: Helle K. efter 09 November , 2014, 17:58
Man kan blive helt "høj" efter sådan en dag /o ;D
Titel: Sv: En skøn oplevelse!
Indlæg af: bjarne m efter 09 November , 2014, 18:05
Hønseavl og udstilling er en meget smitsom sygdom.
det gode er at man dør ikke af den,men man kan bruge mange timer på det-hvis altså den bedre halvdel ellers tillader det.
Hun er den næste i smittekæden!!!!!!!
vh Bjarne M
Titel: Sv: En skøn oplevelse!
Indlæg af: Lene Lestat efter 10 November , 2014, 09:24
Og det næstbedste er at det faktisk ikke er farligt at udstille, for mig bekendt er der ingen som f.eks. har fået klippet en finger af for hvert 0 de har fået.  ;)

Så det er bare med at komme i gang, for vi mangler i høj grad både flere seriøse  opdrættede og ikke mindst flere udstillere, så vi også i fremtiden kan nyde mangfoldigheden af racer på diverse udstillinger rundt om i det danske land.
Titel: Sv: En skøn oplevelse!
Indlæg af: mgs efter 10 November , 2014, 12:30
Hvornår kan man kalde sig opdrætter og hvornår bør man melde sig ind i en klub?
Titel: Sv: En skøn oplevelse!
Indlæg af: Lene Lestat efter 10 November , 2014, 15:37
Når man avler høns, så er ,an vel en opdrætter.

Hvis man skal være aktivt medlem dvs. udstille, så skal man også være med af Danmarks Fjerkræavlerforening for Raceavl (DFfR) for det er her man køber de faste ringe.

Men alle kan uanset høns eller mangel på samme være medlem af en eller flere klubber. For man kan sige at medlemmer i en klub er ligesom medlemmer herinde. Der er x- antal som er aktive og x-antal, som bare støtter på sidelinien.

Du kan læse lidt her : http://fjerkrae.dk/prod/index.php?topic=9264.0
Titel: Sv: En skøn oplevelse!
Indlæg af: Lene Lestat efter 10 November , 2014, 17:00
Maria. Er det så Dværg Kochin du "vil give en skalle" eller blev du forelsket i en flere andre lækre og smukke racer?
Titel: Sv: En skøn oplevelse!
Indlæg af: mgs efter 14 November , 2014, 12:35
Jeg er stadig smask forelsket i mine dværg kochin!! Jeg er vild med alle de tunge racer, men må begrænse mig lidt hvis jeg skal være seriøs. Når jeg på et tidspunkt får mere plads kunne det være sjovt at prøve en stor race også.. :-)