Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Louise K efter 03 August , 2014, 20:22

Titel: Høns og dræbersnegle
Indlæg af: Louise K efter 03 August , 2014, 20:22
Min mand (Carsten) og jeg købte rugeæg i foråret som resulterede i 13 dejlige kyllinger. Det har været min livslange drøm at få eget hønsehold og daglige friske æg.

Som prikken over i'et har jeg læst at høns også skulle være gode til at fjerne mos fra græsplænen og tage de små snegle som altid tager for sig af min køkkenhave.
Alt i alt en win-win situation.

Så er der så det med de store dræbersnegle. Jeg har jo forstået at der skulle nogle ænder til, så Carsten var allerede begyndt at finde ud af hvor i haven de skulle være.

Men men.  Mine nu 14 uger gamle Lys Sussex har virkelig smag for dræbersneglene. Også de store fuldfede af slagsen - dem som har mæsket sig fede i mine rabarber og jordbær over sommeren. Forleden dag fangede de endda en mus (så behøver vi ikke skaffe en kat). En 'lækker' regnorm hopper de dog ikke på. Dér går grænsen åbenbart.  :o

Vi skal nu nok få ænderne alligevel for det er vel begrænset hvor mange snegle mine kyllinger kan overkomme på 3400 kvm grund.
Titel: Sv: Høns og dræbersnegle
Indlæg af: Raziel efter 03 August , 2014, 20:25
Dejligt med effektiv bekæmpelse af kryb :) Spiser de ikke også dine grøntsager?

N.B. Husk loven om at høns og ænder ikke må ha kontakt med hinanden.
Titel: Sv: Høns og dræbersnegle
Indlæg af: Louise K efter 03 August , 2014, 20:30
Hehe.. Jo.. Det gør de.. Men kyllingerne er bosiddende på adressen med eget tag over hovedet. Dræbersneglene er end ikke inviteret.

Jeg satte net over jordbærrene så kyllingerne ikke kunne komme til dem alle. Sneglene kunne desværre godt komme forbi.
Min rabarber er ret hullet efterhånden - ikke sneglene, og min ny-såede persille når nok aldrig lømmelalderen.

Jeg skal nok finde på noget for at løse den del af problemet.  Det er trods alt nemmere at afspærre for hønsene end for de slimede sataner uden eget hus. (håber jeg)

PS.. Jeg kender godt til lovgivningen om høns og svømmefugle. Forstår ikke grundlaget, da en hvilken som helst vildand kunne forvilde sig hen til min hønsegård og snakke med mine kyllinger - om ikke andet så når de løber rundt i haven, men mon ikke vi kan finde en plads til ænderne som er i behørig afstand fra kyllingerne?
Titel: Sv: Høns og dræbersnegle
Indlæg af: Raziel efter 03 August , 2014, 20:39
Ja vi kan sagtens blive enige om at det er en tåbelig lovgivning ;) Ville bare lige nævne det :)
Titel: Sv: Høns og dræbersnegle
Indlæg af: Louise K efter 04 August , 2014, 10:28
Der er efterhånden ret mange regler og regulativer jeg har meget svært ved at forstå meningen med..  Jeg kan f.eks. ikke forstå meningen med at jeg ikke må slagte en af mine sunde kyllinger og sælge den, men jeg må godt skyde en fasan, som der intet kontrol er med og sælge dén..   Man bliver lige lovlig langhåret en gang imellem.

Ovenstående berører nu ikke lige mig idet jeg ikke er jæger og jeg er desværre meget mere kylling end mine fjerkræ, så jeg kommer ikke til at slagte dem. Vi blev desværre nødt til at aflive en sussex for et par uger siden.. Den havde skrantet siden klækningen og nu syntes vi at den skulle have fred. Og dér blev vi enige om at det ikke bliver noget vi gør igen medmindre det er tvingende nødvendigt.

Carsten planlægger allerede nu at bygge et plejehjem til vores høns når de engang bliver aldrende.   ::)

Titel: Sv: Høns og dræbersnegle
Indlæg af: nimrod efter 04 August , 2014, 14:42
Ideen er at undgå smitte med fugleinfluenza som raske ænder kan være bærere af - i tyskland har man det så modsat, der skal være nogle høns hos ænderne for så opdager man fugleinfluenzaen. I DK går man med andre ord ind for lykkelig uvidenhed ...

Du må skam godt slagte og sælge dine kyllinger, blot må du ikke tage indvoldene ud - og se så står de fleste købere af ;) (du skal dog lige registreres hos fødevarestyrelsen, men det er er en formsag).

Men altså her har jeg hønserne frit i haven udenfor sæson, hvor de gennemgår bede og græsplæne for gode sager og kratter det hele igennem - til gengæld er ænder geniale i haven om sommeren, de gider nemlig ikke hvad der er i bedene af grøntsager og krydderurter, så det lader de fint være og holder sig til sneglene  8)

Men vildt sejt at du har en høne der gider voksne dræbersnegle  /o, her har hønserne kun æggene og babyerne på menuen ...
Titel: Sv: Høns og dræbersnegle
Indlæg af: Louise K efter 04 August , 2014, 21:21
Jeg var godt nok også overrasket første gang jeg så det. Mine gamle svage øjne kunne ikke lige se præcist hvad det var der var i næbbet på den ene kyller, men det var interessant nok til at de øvrige 12 kyllinger jagtede den rundt for at få del i rovet. De fik smag for sneglene da de var omkring 8 uger gamle.

Jeg har nu 9 lyse sussex og 2 orpington tilbage, men det er dem alle som er sindsygt glade for sneglene.. For min haves skyld synes jeg jo at det er fantastisk, at de også tager de store af dem. Det havde jeg slet ikke ventet. Og det med musen overraskede mig virkelig meget. Jeg kunne godt forestille mig at voksne høns ville tage en mus som af vanvare kom ind i gården, men mine 'små' kyller var kun omkring 12 uger gamle da de fangede musen i haven.

Det bliver det spændende at se hvor stor invasionen af dræbersneglene bliver i de kommende dage, nu hvor vi har fået en del regn. Hvor stort et indhug er der taget af bestanden?  Ellers må vi jo bare få os nogle flere høns   ;D