Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hønsehuset => Emne startet af: Katrine Gro efter 23 April , 2014, 17:29

Titel: Søger anbefaling af god rugemaskine til hobbybrug
Indlæg af: Katrine Gro efter 23 April , 2014, 17:29
  Hvilken rugemskine bruger bruger i?
Jeg har erkendt at jeg må have en mere stabil maskine end min suro eco 20

den skal kunne rumme så´n en 20 - 40 æg ca. og  have hygrometer.

og så skalden helst ikke koste en "bondegård"  :)

Glæder mig til nogle gode råd

Vh
Katrine
Titel: Sv: Søger anbefaling af god rugemaskine til hobbybrug
Indlæg af: hanefar76 efter 23 April , 2014, 18:21
Hej Katrine.
Hvad er der galt med den du har. Jeg har lige købt en sådan, og jeg brugte en time på at få den ønskede temperatur. Nu har den stået i ca 3 timer, og den ligger på 37,7-37,8 hver gang jeg kigger til den. Jeg smider æg i den her til aften, og krydser fingre for at den bare kører der udad. :-) hvis du endelig skulle prøve noget andet, så kunne octagon fra Brinsea være et godt bud. Der er selvfølgelig mange forskellige meninger om dette, men det var mit bud. :-)

Mvh
Thomas.
Titel: Sv: Søger anbefaling af god rugemaskine til hobbybrug
Indlæg af: maja1981 efter 23 April , 2014, 18:29
jeg har et par "madam blå" den blå rugemaskine som kan købes hos America eller harald nyborg. den fungerer rigtig godt. dog har jeg købt et check-up termometer og et godt hygrometer til.

begge maskiner har nu hver kørt 5-6 gange (dette år og sidste år) uden at jeg en eneste gang har måtte stille på temperaturen på dem  /o de er ret stabile.

de kan fås som 24 ægs og 48 ægs. og med halv eller helt automatisk vending af æg. nypris for 24 ægs halvautomatisk vending er 1100-1200 kr.

men der er vidst flere rugemaskiner i denne prisklasse. kan dog anbefale denne. og her er det også nemt at indstille så man kan ruge både mindre og større æg.
Titel: Sv: Søger anbefaling af god rugemaskine til hobbybrug
Indlæg af: Katrine Gro efter 23 April , 2014, 19:06
Tak for svar!

Min Suro har været ganske stabil med temp.  men jeg har ikke haft mulighed for at se fugtigheden, blot påfyldt de 15 dagligt de første 17 dage og dernæst 25 ml fra dag 18 fik 10 kyller ud af 18 levende æg på dag 18 :-( det vil  jeg så nødigt ud i, igen.
måske jeg skal se lidt på madam blå :-)

 
Titel: Sv: Søger anbefaling af god rugemaskine til hobbybrug
Indlæg af: hanefar76 efter 23 April , 2014, 19:20
Var det så ikke en ide at du købte et hårhygrometer, og lagde det i maskinen. Måske det bare er det der skal til. Jeg ville give det et forsøg, ingen jeg investerede i ny maskine.  /o
Titel: Sv: Søger anbefaling af god rugemaskine til hobbybrug
Indlæg af: thomas t efter 30 April , 2014, 22:33
Hvad skete der med din eco ?  Forstår det ikke helt det du skriver??    Jeg har nemlig selv tænkt på sådan en da den ser super nem ud. Vil gerne have ny nemlig?