Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: If only What if Then what efter 07 Marts , 2014, 10:49

Titel: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: If only What if Then what efter 07 Marts , 2014, 10:49
Hej

 Søger en fast 'leverandør' af dejlige økologiske høns i Kbh.-området - nogen forslag?


 
www.opfinderi.dk
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 07 Marts , 2014, 11:55
Hej Morten, og velkommen til forum. Er det levende eller slagtede dyr du søger? :)
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: If only What if Then what efter 08 Marts , 2014, 10:51
Hej Tanja

 Tak.

 Det er levende dyr - er begyndt at producere urbane, modulære og bæredygtige hønsehuse

 hvis du er nysgerrig kan du se mere her:   
    http://if-only-what-if-then-what.dk/produkter/baeredygtigt-honsehus/index.html
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 08 Marts , 2014, 12:45
Ja, jeg har været inde og læse på jeres hjemmeside. Det er en fremragende idé med byhøns, men os garvede hønsemennesker har en masse spørgsmål til jeres hønsehus. Prøv at læse tråden her: http://fjerkrae.dk/prod/index.php?topic=37273.0 Du skal ikke føle dig stødt over kommentarerne, men se det som et positivt tegn, at mange gerne vil hønsene det bedste, og måske har svært ved at gennemskue projektet/idéen i hønsehuset i flere etager. Hop endelig med ind i tråden og fortæl mere :). 

Angående økologiske høns, skal du nok finde et rugeri. Det er meget få racehønseavlere der kan levere stabilt, og endnu færre der kører 100% økologisk. Det eneste rugeri jeg kender nær København er Danhøns, men om han leverer økologiske hønniker ved jeg faktisk ikke. http://www.danhons.dk/hons-og-kyllinger.html

Byhøns kunne også være dværghøns. De lægger ikke så store æg, og ikke så mange æg som hybridhøns (industrihøns fra rugerier), men de passer måske bedre ind i et lille hønsehus, er meget omgængelige overfor børn, larmer ikke så meget, og så er deres æg faktisk bedre ernæringsmæssigt set, i forhold til hybridernes store æg.
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: If only What if Then what efter 09 Marts , 2014, 20:23
Hej Tanja

mange tak for svar.

 Jeg har lige opdaget tråden, og har været derinde og besvare...

 Hmm - danhøns - forhåbentlig ikke de samme som DanÆg - der jo nærmest lever af produktion af buræg! - jeg tjekker det ud.

 og mange tak for info vedr. dværghøns - det skal helt klart med i betragtningen.
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: Lene Lestat efter 09 Marts , 2014, 20:41
Jeg ville da synes at det kunne være federe at det var høns fra private avlere og ikke hybrider fra rugerier, men det er jo bare min mening
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: If only What if Then what efter 09 Marts , 2014, 20:44
helt enig, Lene...

 Det skal jo også gerne være nogle private avlere der har nok høns - det er derfor jeg prøve at skabe kontakter herinde
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: Frank H. Kristensen efter 09 Marts , 2014, 20:58
Problemet er at så skal man næsten have en fast aftale og om hvor mange der skal lægges til til de forskellige tidspunkter af året. For man skal kunne være sikker på man kan komme af med dem hvis det er en lidt større produktion man skal have i gang.

Gode Dværghøns der lægger mange og store æg er Dværg Wyandotter(især Guld sortbåndede), Dværg Welsumere og Dværg Maran.
Nogle kan godt have problemer med at de vil skrukke, som nogle ikke synes om og andre synes er sjovt da de så kan få nogle kyllinger.

Nogle af de lette racer i dværg kan også fint følge med i æglægningen, men æggene er knap så store. Noget man også må tage stilling til.

Vores stamme af Dværg Wyandotter lægger fint med æg selvom de ingen lys får om vinteren og går i uisoleret hus. Æggene har en størrelse omkring 55-58 gram hvilket er en meget pæn størrelse for en af de større dværghøns.
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: If only What if Then what efter 09 Marts , 2014, 22:21
tak for indspark, Frank
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: kristiank efter 10 Marts , 2014, 07:46
når du søger økologiske høns ksates du i armene på de store godkendte rugerier eller udlandet. sådan er det i danmark, ingen små hobbyhønse avlere har økostatus, og kan derfor ikk levere økohøns, heller ikke mig, selv om jeg fodrer rent øko, og altid har gjort, du skal overveje om du vil ha tillid til en avler uden ø mærke, og derfor ikke kan markedsføre dit projekt som øko. eller om du vil i armene på de store og være kontroleret økologisk
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: Finn Jensen efter 10 Marts , 2014, 08:58
Eneste lille danske alternativ er vel Hellevadhønen. http://www.hellevadhoenen.dk/ Den bruges også i øko-besætninger, men jeg tror ikke at Jørn sælger høner klar til æglægning.
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: If only What if Then what efter 10 Marts , 2014, 11:03
hmm - mange tak for indsparkene...

 Der må lige overvejes hvad der skal gøres... for vi er selvfølgelig interesserede i øko-høns, og samtidig interesseret i handel små grossister eller hobbyavlere...

 Tak for det
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 10 Marts , 2014, 11:10
hmm - mange tak for indsparkene...

 Der må lige overvejes hvad der skal gøres... for vi er selvfølgelig interesserede i øko-høns, og samtidig interesseret i handel små grossister eller hobbyavlere...

 Tak for det
Husk, at langt de fleste hobbyhønseavlere har deres høns gående mere "økologisk" end de statskontrollerede økologer. Jeg fodrer ikke 100% økologisk, men mine høns har det noget bedre end de statskontrollerede økologiske hønniker der findes på markedet. Blot til info :).

(som en bekendt altid siger: jeg har en en flok geder gående på friland, som nyder tilværelsen, og jeg dyrker jorden uden at hælde gylle på den. Hos naboen er der 300 køer, jorden dyrkes med gylle opkøbt af en konventionel svineavler, og der bruges tonstunge maskiner til markarbejdet, som forringer jordens kvalitet. Han er statskontrolleret økolog, men mit landbrug er da mere "økologisk" end hans)
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: kristiank efter 10 Marts , 2014, 11:19
tanja her skal du korigeres, idet det primært er fodderet der skal være økologisk, og jeg kender ikke mange der køber økologisk foder, pga det er for dyrt jammer, det er jo et spørgsmål om holdning
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 10 Marts , 2014, 11:30
tanja her skal du korigeres, idet det primært er fodderet der skal være økologisk, og jeg kender ikke mange der køber økologisk foder, pga det er for dyrt jammer, det er jo et spørgsmål om holdning
Jeg tænker kun på, at mange opfatter alt "ikke økologisk" som værende lig med pesticider, tremmekalve, gylle, dyremishandling osv., og det er en skam, for sådan er det jo ikke. Jeg er stor tilhænger af økologi, men synes også at statskontrollerede økologiske bondegårde kan blive for store. Der er vel ingen tvivl om, at høner i en lille flok som min, med adgang til skovbund og friland, har det bedre end 4000 høner i samme flok hos en økologisk ægproducent. ;).

Det var et sidespring til tråden. Beklager.
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: Lene Lestat efter 10 Marts , 2014, 14:03
Der er jo rigtigt mange aspekter i det her, men det hele handler nok om penge i sidste ende. For der er ikke mange private som kan lave en billig høne ligesom industrien kan og slet ikke hvis der skal fodres med økologisk foder.

Og så er det penge igen, når dyret skal handles igen ud til slut ejeren, hvis den skal igennem et led mere ( If only What...) og folk vil i forvejen ikke give al verden for en høne, for de kan jo til hver tid (næsten) købe hybrider til 50-80 kr. pr. stk. eller få smidt en håndfuld udsætter hybridhøns i nakken.
Og når de bliver en forretning er der vel også moms osv. med i billedet.

Endvidere kan private heller ikke lave flere 1000 høner og ej heller stå tilbage med de 1000 vis af haner, som også kommer når man laver kyllinger.

MEN det kunne da være FEDT hvis der kom fokus på racehøns i stedet for at støtte industrien. For rigtig mange racer opfylder nemt folks behov.

I øvrigt var der engang en som kontaktede mig angående kyllinger til økologisk brug, jeg mener at det var Maran de var interesseret i, og jeg fortalte dem at mine dyr ikke er økologiske og godkendte til det. Og da blev svaret at så længe det var daggamle kyllinger, så var det i orden at bruge dem til økologi.

Jeg skal ikke kunne sige om dette er helt korrekt, men det var svaret jeg fik.


 
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: palleti efter 10 Marts , 2014, 14:27
Måske tager jeg helt fejl, men mon ikke slutbrugeren (beboere i boligforeninger, andelsforeninger, ejerforeninger, måske endda grundejerforeninger) lægger mindre vægt på om hønsene af oprindelse er certificerede økologiske, og mere på, at de i deres nye liv som "baggårdshøns" bliver fodret/håndteret økologisk. Nærmest som havehøns...
Idéen er fortryllende, men jeg ser store praktiske udfordringer i selve hønseholdet. Det er jo ikke som at dyrke kartofler. Best of luck til de, som gør forsøget, de skal bare huske at der følger et stort ansvar med at holde husdyr.
Endelig synes jeg det måske kunne være godt hvis de enkelte brugergrupper fik kontakt til forskellige hobbyavlere som efter aftale kunne levere nogle høns. Det var så ikke længere en nøglefærdig løsning, som f.eks. denne http://www.hønsegården.dk/startpakke.htm  men til gengæld styrkede man måske netværket af små, nære hønsehold.
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: If only What if Then what efter 17 Marts , 2014, 09:43
Rigtig god information fa jer alle

 Vi ønsker både høns og hønseholdere det bedste, vi ønsker, som sådan, ikke at tjene på hønsene og foderet, men bare sikre at folk får gode og raske høns, samt ordentligt foder

 - men er der nogen af jer der kan levere høns? eller hvem skal man kontakte?

 
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: Kokholm efter 17 Marts , 2014, 17:28
det er jo lidt besværligt med transporten for ellers kunne vi nok fast levere økologiske høner til jeres projekt - men transporten over Storebælt er lidt dyr.
Sonja
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: Lene Lestat efter 17 Marts , 2014, 17:30
Måske var det en ide at præcisere mere på hvilke typer høns det skal være ?

Race (store eller dværg), hybrider eller andre blandinger.
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: Kokholm efter 17 Marts , 2014, 17:37
Jeg kender nu en del der kører rent økologi Ø-mærke eller ej. Der er jo præcist de samme problemstillinger med konventionelt foder som med konventionelle fødevarer (GMO, stråforkortere, sprøjterester mv)og så meget dyrere er foderet heller ikke.
Det er ærgerligt at transporten over Storebælt er for dyr for ellers kunne vi nok fast forsyne jer med de økologiske høner I skal bruge til jeres projekt.
Sonja
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: If only What if Then what efter 17 Marts , 2014, 22:04
øv, Sonja - det ville have været rart... men synes heller ikke de små kræ skal fragtes så langt...

 Jeg præciserer ingen racer, da vi egentlig ikke har forstand på disse, men mere tænker i ægproduktion, kød på dyret og størrelse... Jeg kunne forestille mig at vore kunder kunne ville have adgang til at vælge mellem mange forskellige høns, men om igen kunne et fåtal måske også være at foretrække...

 - jeg er forvirret...
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: Kokholm efter 17 Marts , 2014, 22:28
Man kan jo fokusere på flere ting i valget af høns. Hvis areal og hus er af begrænset størrelse er små høns gode. Er det æglægning eller skal der også komme gode suppe/madhøns ud af det. Skal de være rolige og sociale - det kan være vigtigt hvis der er børn. Nogle racer er livlige andre mere "rolige". Endelig er er jo mange der har et engageret forhold til at avle de rene racer med udstillinger og standarder og som gør et kæmpe arbejde med at bevare racerne.
Her hos os har vi to typer vi har nogle æglægningshybrider som er udviklet til industrien, men som her lever under standard-økologiske forhold. Så har vi nogle krydsninger af en Lys Sussex og en kødhøne (som oprindeligt vist var en Plymouth Rock) det giver gode fyldige kyllinger på 1800-2000g som smager godt og som er middelgode æglæggere. Så det er gode kombinationsdyr. (De opfylder ingen standarder for raceudseende). I sidste ende skal man jo gøre op med sig selv hvad man ønsker.
Uanset hvad man vælger så skal de have ordentlige forhold - udeplads, beskyttelse og plads i hus, foder/næringssammensætning, sand/skrabemateriale, skaller, rengøring mv.
Held og lykke med projektet.
Sonja
Sonja
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: pilegaarden efter 17 Marts , 2014, 22:36
- jeg er forvirret...

Det er et godt tegn. Det sætter i hvert fald jeg pris på, da det indikerer at du/I vil det bedste med Jeres projekt, og ikke kun er inde for en hurtig fortjeneste.

Fortsæt blot med at stille spørgsmål. Det er en god måde at få flere involveret og giver en bedre mulighed for at få etableret mulige kontakter til eventuelle leverandører.

Held og lykke med projektet.
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: Henriette Hall efter 17 Marts , 2014, 23:29
I bund og grund burde dem der skal have hønsene sætte sig lidt ind i de forskellige racer, så de kan finde ud af hvad de ønsker, så først skal der læses lidt op på det at holde høns. Dernæst kan man jo f.eks henvise til forum, så de kan efterlyse den slags høns de ender med at forelske sig i, og her kan de jo så komme med alle de spørgsmål der derefter kommer løbende. Hvis du ønsker en storleverandør, så er der kun industriens mange hybrider. Godt nok laver de mange forskønnende navne og beskrivelser af deres dyr, men om de lægger grønne, hvide eller brune æg er de stadig hybrider, og dem de kalder rigtige race-navne er ikke i nærheden af at være typiske racedyr.
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: pilegaarden efter 17 Marts , 2014, 23:42
 /o /o
Titel: Sv: fast 'leverandør' af høns...?
Indlæg af: palleti efter 18 Marts , 2014, 12:14
Projektet fortjener al mulig vind i sejlene, og det kan Nordeas projekt Det gode liv i byen måske hjælpe til. Nordea Fonden uddeler 100 mio kr (!). Ansøgningsfrist 24 april: www.nordeafonden.dk
Første skridt må være nogle pilotprojekter inkl et lille "hønseholderkursus". Hvad med AMU systemet, kan det måske inddrages?