Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Svømmefugle => Emne startet af: Rixen efter 26 Februar , 2014, 14:43

Titel: Hvornår kommer de første æg?
Indlæg af: Rixen efter 26 Februar , 2014, 14:43
Jeg har 2.4 Rouenænder som er fra d. 14/5 2013. Går jo spændt og venter på de første æg,,hvornår kan jeg forvente de begynder?
Kan ænder blive for "godt i stand" så det evt. vil gå ud over æglægningen. Mine dyr har nemlig adgang til foder hele tiden  ;)
Titel: Sv: Hvornår kommer de første æg?
Indlæg af: christina s efter 27 Februar , 2014, 07:25
Hej Rixen
Jeg går også og venter spændte på mine gåseæg!!! tjekker "redekasser" daglig for det MÅ da snart være med sådan et forårs vejr.
Svømme fugle skal være i god stand når de begynder at lægge æg - alligevel siger man også at de kan være i FOR god stand, men så tror jeg altså at de skal være direkte fede. Mine gæs har endnu også fri foder selvom der er grønt græs på marken.
Christina
Titel: Sv: Hvornår kommer de første æg?
Indlæg af: Rixen efter 27 Februar , 2014, 10:19
Ja man venter med spænding hver dag,,mine gæs er fra d. ca. sidst juni måned,,der er lige gået i æglægning. Har de første 9 æg i rugemaskine, kan næsten ikke vente til jeg kan lyse dem ;)
Titel: Sv: Hvornår kommer de første æg?
Indlæg af: christina s efter 27 Februar , 2014, 10:24
Heldige asen  ;)
hvilken maskine har du og hvor mange æg kan den tage?
Titel: Sv: Hvornår kommer de første æg?
Indlæg af: Rixen efter 27 Februar , 2014, 13:59
Jeg har en træmotorrugemaskine fra Thisted America. Det er en 260 ægs..så der er plads til både ænder, gåse og hønseæg.. :D
Titel: Sv: Hvornår kommer de første æg?
Indlæg af: lilleholm efter 28 Februar , 2014, 11:11
Mine Rouen Ænder lagde deres første æg i onsdags ( d 26 februar).
Så de må være på vej hos dig også.
Titel: Sv: Hvornår kommer de første æg?
Indlæg af: Rixen efter 28 Februar , 2014, 11:28
Sørme ja,,der var et fint æg i dag.. :D
Titel: Sv: Hvornår kommer de første æg?
Indlæg af: Gåsepigen efter 28 Februar , 2014, 11:38
Jeg er lidt imponeret over, at ænderne her i landet er så enige om, hvornår det er tid at lægge. Wow.
Titel: Sv: Hvornår kommer de første æg?
Indlæg af: christina s efter 28 Februar , 2014, 11:38
 /o