Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: MM efter 03 Januar , 2014, 15:06

Titel: Blødning fra negl.
Indlæg af: MM efter 03 Januar , 2014, 15:06
I går var gulvet, hvor min høne med de 12 kyllinger går, helt stænket til med blod. Det var fra hønen, først troede jeg den blødte fra ansigtet, men fandt ved nøjere eftersyn ud af, at blodet stammede fra en tå.( Hun kløede sig voldsomt med den sårede fod). Jeg tog hønen op og prøvede at stoppe blødningen ved at presse på tåen. Opdagede, at der var noget løst yderst på neglen. Det klippede jeg af. Blødningen fortsatte, det løb ret meget. Jeg fandt en gaze-tut, som jeg viklede om tåen og satte en elastik meget stramt om tåen. Sådan gik 20 minutter, med hønen holdt fast, for hun er ikke særlig tam. Så løsnede jeg elastikken og satte hende i en lukket flyttekasse med halm i en time.
Blødningen var herefter stoppet, og nu render hun fint rundt med alle sine kyllinger. Men det var en væmmelig oplevelse, jeg vidste ikke, at høns har blodårer helt ned i neglene!!
Titel: Sv: Blødning fra negl.
Indlæg af: Leif Tranum efter 03 Januar , 2014, 15:31
Høns og vagtler har blodårer i både næb og negle.Du kan se den hvis negle og næb er helt lyse.Den er tyndere end sytråd men kan give meget blod hvis man klipper den over i forb. med næbtrimning.Jeg næbtrimmer mine vagtler når det er nødvendigt hvis de vil hakke i hinanden.I næbbet er det kun den yderste millimeter eller mindre man kan klippe af med en 3-i een,så er man tæt på blodåren.
Titel: Sv: Blødning fra negl.
Indlæg af: Gåsepigen efter 03 Januar , 2014, 20:58
En anden gang kan du standse blødningen ved at brænde neglen med en loddekolbe eller bagsiden af en ske, du har holdt over en flamme.

Min dyrlæge anbefalede mig den metode, da min gås havde blødt flere deciliter blod fra en knækket negl en nat. Det virkede med det samme, og gåsen virkede ikke til at have føle smerte overhovedet. To minutter efter drønede den rundt udenfor som sædvanligt.

Udover at standse blødningen får man også lukket såret effektivt, så der ikke kommer bakterier til.
Titel: Sv: Blødning fra negl.
Indlæg af: MM efter 03 Januar , 2014, 21:12
Tak for gode svar!!!