Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Christina ♦ efter 17 December , 2013, 22:31
-
Lad os tage en fornuftig og konstruktiv debat om saltsyre /o
ikke noget mudderkast, men konstruktive indlæg :)
JEG bruger saltsyre i hønsevandet ca pr 2½ - 3 md, hvorfor ?
fordi jeg har læst det er forbyggende mod div. involdorm og andet utøj..
Det skal siges jeg IKKE har hverken lus - blodmider - kalkben, så det er forbyggende ..
-
Jeg tør i hvert fald ikke, ikke lige nu , da jeg ikke kender til det andet end det jeg har spottet over de sidste par dage.
Ærligt, blev jeg lidt overrasket over at det er noget man kan bruge, og det må blive noget jeg skal sætte mig lidt mere ind i før jeg kan sige "for" eller "imod".
Men jeg vil glæde mig til at læse de erfaringer I har, omkring brugen af saltsyre.
-
I de syv år jeg har haft høns, har jeg aldrig oplevet ormeproblemer hos hønsene, og jeg forebygger ikke.
Saltsyrekuren blev så sent som for tre dage siden diskuteret i en anden tråd, hvor 'nimrod' i slutningen af tråden kommer med nogle fornuftige og konstruktive betragtninger om brug af saltsyre:
http://fjerkrae.dk/prod/index.php?topic=36642.15
-
Hej
ifl min dyrlæge kan man ikke forebygge. Dyr skal have orm. Man vurderer så om, at de har for mange, det kalder man ormetrykket. Den bedste forebygelse, er at hønsene lever under forhold, der gør at ormene ikke kan udvikle sig for meget og at så ormetrykket stiger.
Det gør man ved, at man ikke lader sine dyr gå for tæt. At man sørger for at holde det rent der hvor at dyrene går. Ellers kommer de til at optage ormeæg igennem føden. Sagt direkte Hvis at deres foder ligger i hønselort, spiser hønsene, de ormeæg de har udskilt.
Der er så vidt min dyrlæge er informeret ikke lavet nogen videnskablige forsøg der siger noget om at en ændring af ph-værdien skulle dræbe ormeæg eller orm.
Der er derimod lavet en masse forsøg omkring at en ændring af PH værdi er forebyggende imod blærebetændelse. Men det er vist ligemeget før høns. Det bliver brugt inden for humanmedcin.
Den bedste forebyggelse er at holde sine dyr rene og give dem gode forhold.
Og hvis at det virkelig skulle gå galt. Så skal de altså have den rigtige medicin og ikke noget som man ikke har hold for virkelig virker . Det er efter min mening ikke fair over de dyr som leverer os æg og masser af underholdning.
Vh Laila
-
Jeg har brugt det enkelte gange, og vil nok bruge det igen, hvis jeg har mistanke om orm.
-
Tak Helle 8)
Er der nogen der har hørt om saltsyre kuren som har referencer der ikke kommer her fra forum?
En eller anden form for dokumentation, test eller lign. ?
Jeg kan ikke rigtigt have når noget er helt uvidenskabelig, udokumenteret og ulogisk ;D dermed ikke være sagt at gamle husråd aldrig virker, for det er der trods alt mange der gør, men der er altså også fusere.
I mit hoved er saltsyre blandingen lige så virksom og/eller skadelig som at drikke cola.
Jeg drikker en del cola og jeg har ikke orm, meeeen derfra også til at konkludere at det er grunden er nok lidt ... :-X
-
Jeg har givet mine saltsyre af to omgange og Cola een gang- alle har drukket uden tøven af begge dele, men de foretrækker havedammen i dagtimerne uanset tilsat syre eller ej................ :P Jeg har, på det kun halve år med høns igen, ikke set tegn på orm?? På så kort tid vil jeg ikke vove at komme med input om forebyggende effekt, men det har tydeligvis ikke skadet............... Jeg fortsætter uden tøven.
-
Jeg stoler ikke på min dyrlæge. Hun slog min hunkanin ihjel, samt alle hendes unger. Jeg tog dem med til dyrlægen fordi jeg så at hun var syg. Lægen fandt ingen fejl, på trods af at den blev meget grundigt undersøgt med røntgen og hele molevitten. Men hun gav den for en sikkerheds skyld en indsprøjtning med antibiotika og smertestillende.
Nogle dage efter var den død.
Hun vil sikkert også sige at det kun er hendes medicin der virker.
-
Det var da en virkelig kedelig oplevelse Tina, forhåbentligt har du fundet dig en ny dyrlæge du kan stole på.
jeg forstår slet ikke hvad det har med ormekure at gøre ?
Mener du at fordi din dyrlæge er menneskelig og lavede en fejl, så kan du ikke stole på hendes evt. råd om ormekur ??? ??? ?
-
Ja. Jeg stoler ikke på dem.
-
Man kan jo ikke kategorisere og dømme dyrlæger som "dem" ud fra én dyrlæges ene fejl :o ligesom humane læger er det jo rigtige levende mennesker der også laver fejl ...
Hvad er det så der gør at du har tiltro til saltsyre kuren?
-
1. Jeg kan se at dyrene ikke lider p.g.a. behandlingen.
2. Der er ingen tegn på orm når de har fået det.
3. Oplevede at alle orm i jorden kom op da drikketruget var blevet sat skævt og væsken kom ud lige så stille. Om det var selve syren eller den reaktion det giver, det ved jeg ikke. Men kunne være spændende at lave et eksperiment.
4. Et helt naturligt stof. F.eks. Består almindelig salt af reaktionen af saltsyre og natriumhydroksid.
-
I mit hoved er saltsyre blandingen lige så virksom og/eller skadelig som at drikke cola.
Jeg drikker en del cola og jeg har ikke orm, meeeen derfra også til at konkludere at det er grunden er nok lidt ... :-X
Det havde du nok ikke skrevet hvis du havde fulgt med i tidligere tråde om emnet, for så ville du være klar over at det du skriver er sludder.
Jeg er bekendt med at andre laver sammenligninger med Coca Cola, men det gør det ikke til mindre sludder.
-
Er der nogen der har hørt om saltsyre kuren som har referencer der ikke kommer her fra forum?
En eller anden form for dokumentation, test eller lign. ?
Så vidt jeg husker linkede du selv til en reference hvor saltsyre var brugt i et eksperiment omhandlende bekæmpelse af andre former for parasitter forleden.
Jeg har også surfet nettet men ikke fundet referencer af videnskabelig karakter. Jeg har fundet et hav af ikke videnskabelige referencer men det er primært vedrørende alternative behandlinger mod parasitter i MENNESKER.
-
1. Jeg kan se at dyrene ikke lider p.g.a. behandlingen.
2. Der er ingen tegn på orm når de har fået det.
3. Oplevede at alle orm i jorden kom op da drikketruget var blevet sat skævt og væsken kom ud lige så stille. Om det var selve syren eller den reaktion det giver, det ved jeg ikke. Men kunne være spændende at lave et eksperiment.
4. Et helt naturligt stof. F.eks. Består almindelig salt af reaktionen af saltsyre og natriumhydroksid.
1. Nej hvorfor skulle de dog lide, medicinske ormekure giver heller ikke lidelser - de afhjælper dem ;)
2. var der tegn på orm før de fik det?
3. orm kommer op af jorden bare man hælder alm. postevand på
4. Det er skam absolut naturligt, mavesyre består af saltsyre ;)
Ideen med tråden var vel at prøve at finde evidens for om saltsyre har en effekt eller ej?
uden effekt kan man ej benævnes en behandling ;D så det væsentlige er jo om dine fjer havde orm før kuren og ingen efter ?
@pilegaarden - joeh det ville jeg så nok, for det har jeg 8)
cola har lavere ph end den blanding der anbefales i kuren, ergo kan man konkludere at det nok ikke ætser dyrene == ikke skader.
Man kan også konkludere at det nok næppe har nogen generelt ph-sænkende effekt (som nogen har hævdet) i dyret at indtage det da ph er højere end mavesyrens egen ph.
Dvs at en eventuel effekt kommer af selve stoffet, det er naturligt forekommende i dyrene i forvejen så at tilføre så små ekstra mængder kan næppe have nogen effekt(min personlige holdning), men det er vel det vi forsøger at diskutere om det har?
og at konkludere at jeg ikke har orm fordi jeg drikker cola er nøjagtigt lige så videnskabeligt som at sige man aldrig har haft orm fordi man bruger saltsyrekuren, hvilket vil sige meget, meget lidt videnskabeligt ;)
Og linket var omkring saltsyre til forebyggelse af Coccidiose , personligt tænker jeg at det har effekt fordi smitten sker via vandet og at mikroorganismerne er følsomme overfor saltsyre i vandet - altså den omvendte effekt af hvad vi er på jagt efter.
-
Kan vi blive enige om at pH værdien for fosforsyren i Cola er noget højere end pH værdien for saltsyre?
Iflg Carlsberg indeholder 1 L Cola 0,54 g fosforsyre. Så for nemheds skyld ca 0,54/1000.
Saltsyrekuren er 2 ml (for nemheds skyld ca 2 g) så blandingen er ca 2/1000.
Fosforsyren er basisk ift mavesyre mens saltsyren er sur ift mavesyre.
Med andre ord skulle de to ting (saltsyre><Cola) arbejde i hver sin retning.
Og så lige en lille tilføjelse til dit punkt 1. i dit seneste indlæg - al gift giver lidelser i en eller anden grad. Når det handler om mennesker kaldes det bivirkninger. At sige at det ikke giver lidelser er vist udokumenteret. ;)
-
orm giver lidelser. Det er jo sådan set samme princip som hovedpinepiller, hvor en af de almindelige bivirkninger er hovedpine ... Eller dem der vælger vacciner fra fordi der er bivirkninger, man skal bare lige huske at sammenligne med "bivirkningerne" ved det man forsøger at kurere. Antibiotika giver mange bivirkninger, men det gør dobbeltsidet lungebetændelse også ...
Coca Cola ligger på PH 2,4 og saltsyrekuren blev oplyst til 2 ml til 10 liter (2/10000, som oplyst i den anden tråd) ??
det jo også en forskel om vi snakker om 30% 36% eller 40% saltsyre (det er lige de mærker jeg kender der ligger på det)?
-
Saltsyrekuren er 20 ml pr 10 liter vand, eller 2 ml pr 1 l vand så 2/1000. Dette forhold er beskrevet ganske mange steder herinde. Jeg noterede også forleden at én herinde fejlagtigt havde brugt forholdet 2 ml/10 L vand, men udelad det, da det var en fejl.
Jeg anvender en 30 % opløsning.
Ph værdien i en hønsemave skulle under normale omstændigheder ligge på ca 2, altså lavere end pH værdien i Coca Cola som derfor må virke basisk på en hønsemave.
Jeg har set lidt forskellige pH værdier for Coca Cola. Du skriver nu 2,4. Jeg har tidligere set værdierne 2,5 og 2,9. Jeg ved ikke hvad den nøjagtige værdi er, men kan blot konstatere at den synes at være højere end hønsemavens 2,0, uanset.
-
orm giver lidelser.
Den bemærkning overså jeg ved første gennemlæsning.
Langt de fleste husdyr (og sikkert også vilde dyr) har orm og lever fint med det. Om de har lidelser af det er svært at sige. Er der mangel eller knaphed på føde kan det i hvert fald give problemer. Men er dyrene ellers i øvrigt raske og har rigeligt med føde, ser det ud som om de selv er i stand til at holde ormebestanden nede, så de ikke belastes af at have orm. Er der knaphed på føde eller indtræffer andre sygdomme, så kan de ikke holde ormene nede, og ormetrykket bliver så stort, at behandling i en eller anden form er nødvendigt.
-
For bedre at illustrere problemer, eller ikke problemer, omkring orm i husdyr (og formentlig også vilde dyr) vil jeg godt bidrage med lidt information om min relativt lille bestand af Angus kvæg.
Jeg har pt 2 køer samt 4 kalve som er afkom af disse køer. (Tyren blev slagtet i begyndelsen af 2013).
Kalvene er 1 tyr og 3 kvier. I 2012 fik jeg først en kviekalv, 4 mdr senere en tyrekalv. I 2013 fik jeg så 2 kviekalve.
Kviekalven fra 2012 kan af en eller anden grund ikke regulere ormetrykket og må derfor behandles mod orm for ikke at gå til (der er dyrlæge med inde over og gødningsprøver er analyseret osv). Hun har over de sidste ca 9 mdr fået 2 behandlinger mod orm.
Hendes tilvækst er stadig ringe. Man kan ikke 'måle' en kviekalv med samme målestok som en tyrekalv, men man kan dog alligevel se at noget er helt galt når man holder de to dyr op mod hinanden, og ligeledes når hun holdes op mod de to kviekalve der kom til året efter.
Og hvor vil jeg hen med denne information?
Alle dyr går sammen. Samme engarealer, samme stald, og de får samme foder.
Kun den ene dame/kvie har problemer med orm, men alle 6 dyr har med garanti de samme orm. 5 af dyrene er åbenbart i stand til selv at regulere ormetrykket.
Naturen er forunderlig.
Tag dette som lidt bonusinfo og et sidespring, og lad os komme tilbage til saltsyrekuren.
-
1. Nej hvorfor skulle de dog lide, medicinske ormekure giver heller ikke lidelser - de afhjælper dem ;)
2. var der tegn på orm før de fik det?
3. orm kommer op af jorden bare man hælder alm. postevand på
4. Det er skam absolut naturligt, mavesyre består af saltsyre ;)
1. Min kanin led meget p.g.a. Dyrlægens medicin og ungerne fordi moderen ikke kunne tage sig af dem.
2. Ja.
3. Jeg har selv aldrig set en mængde orm komme op af jorden fordi almindeligt vand står og drypper.
4. Dyrlægens medicin er giftigt.
-
Mojn
jeg har aldrig observeret orm og aldrig brugt nogen kur ,
Så jeg skal ikke udtale mig om hvad der virker. Men er det ikke forkert at forholde sig til hvilken ph-værdi der er i hønsenes mave? "kuren" skal jo først igennem munden og spiserøret og der er da ikke den samme ph værdi som i maven. Det er jo det samme som når at børn drikker noget giftigt. Det er på vej ned til maven at det ofte skader. Derfor må man jo heller ikke få dem til at kaste op fordi at det skader på vej op igen.
Jeg tor ikke, at det er muligt at få en seriøs debat om emnet fordi at der bare ikke er nogen videnskabligt på området. Men uanset hvad. Så gør vi det vel for at få så sunde dyr som muligt. Så længe at det ikke skader. Så kan tro som bekendt flytte bjerge.
En god torsdag til jer herfra det sønderjyske
-
Jeg tror ikke på virkningen af saltsyre og som en nævnte i en anden tråd, bør man også overveje, hvad der sker rent kemisk, når midlet kommer i kontakt med kalkskaller mm i kroen?
Jeg synes, at man skal tage en gødningsprøve hen til sin dyrlæge og få undersøgt for ormeæg før og efter behandlingen med saltsyre, så vil man få en ide om det overhovedet virker og om der er grund til at give det, når nu man ikke kender langtidsvirkningerne af brugen.
Husk også at de fleste høns ikke viser tegn på smerte og ubehag før det næsten er for sent, da det ikke er godt at vise tegn på svagheder, når man er et byttedyr.
-
Jeg kan ikke byde ind med erfaringer om brug af saltsyrekuren,men min erfaring med dyrehold i snart 40 år mener jeg at med er korrekt diagnosticering,og en medicin som er beregnet til den pågældende lidelse er mest fornuftig.Jeg har aldrig haft problemer med mine høns og orm,men jeg har dog haft brug for ormekur til mit fuglehold(papegøjer og parakitter) før i tiden,og med et godt resultat.
-
Der er jo også det lille men i hele denne debat, at ved den koncentration af saltsyre vil blandingen have et pH på lidt under 2 (hvis jeg ikke har regnet helt forkert), og her kommer så men'et. Men er der skaller i kroen, vil dette neutralisere saltsyren. Dette vil sandsynligvis hæve pH'en til over 2 og så er vi igen over mavens pH. Desuden vil der dannes kuldioxid, så men vi få en gang bøvsende høns.
-
Hvis jeg ingen tænder havde, ville jeg ikke have noget imod det. Tusind gange hellere end at fylde mig med gift. ;D
-
Hvis man lige holder tungen lige i munden et øjeblik vil man nok opdage at der er tale om en meget mild opløsning. Noget mildere end de opløsninger der blev brugt i forsøgene som Nimrod refererede til forleden (forsøg omkring bekæmpelse af en Coccidiose art).
Vi taler om en 30 % opløsning anvendt i forholdet 2 ml pr 1000 ml vand. (Jeg har ikke tjekket om de 30 % er vægtprocent eller volumenprocent derfor er tilføjet et 'ca' nedenfor)
2 30 60 600
------ x ------ = ------------- = --------------
1000 100 100.000 1.000.000
Så sådan ca 600 ppm (parts per million). I forsøgene som Nimrod havde fundet var doseringen hhv 1.000, 2.000 og 3.000 ppm.
Mht en evt effekt af kontakt mellem syreblanding og skaller, så kan man jo undlade at give skaller i den uge kuren står på. Det tager hønsene i hvert fald ikke skade af.
-
ADVARSEL LÆS IKKE VIDERE HVIS DU ELSKER ALT LEVENDE FOR NU BLIVER JEG BARSK. <B
Hvad så hvis det ikke er syren der dræber ormene. Hvad hvis det er ophobningen af CO2 i tarmene, når syren reagerer med kalken? Det kunne være spændende at lægge orm i helt almindeligt vand og så hælde saltsyren i og bagefter hælde noget kalk i, for at se ormenes reaktioner på processerne. Dør de eller hvad sker der. Synes de den svage opløsning af saltsyre er hård, eller er det at de ikke får ilt gennem huden.
-
Det er helt tydeligt at der er for og imod syre..
JA, selve ordet .... SYRE, lyder voldsomt, men når det er sagt, så er det fortyndet MEGET :)
Men hvor ligger så den fornuftige forklaring på at nogle er mere belastet af parasitter i alle former end andre her inde?
hvad er det gør gør at nogle slås mere med blodmider, kalkben osv ?
Jeg er ikke fortaler at medicinbrancens produkter, uanset om det er til dyr eller menensker, jeg er selv et af de mennesker der bare intet kemisk tåler, og derfor er jeg på div naturlige produkter, og de virker på mig..
Jeg har valgt at bruge saltsyren ca pr 2½ - 3 md, og kan vitterligt ikke se mine høns skulle mistrives, de læger æg, de vil nusses, de gogger, og opfører sig som helt almindelige høns, med det lille plus, de har ikke været belastet af nogen form for parasitter :)
-
n
-
Martin
Gider du lige gå tilbage i dit indlæg Svar #25 og trykke på 'Rediger' knappen og så fjerne al afstand mellem det sidste bogstav i din tekst og den lille '/' du har sat laaaangt nede i dit indlæg.
Takker.
-
Jeg er lidt uenig i alle jeres regnen frem og tilbage med saltsyre. Og jeg er ganske overbevist om at drikkevandet fortsat har en pH meget tæt på 7 efter tilsætning af 2 promille 30% saltsyre.
Har ikke prøvet kuren. Har ikke haft brug for det. Men ville nok være tilbøjelig til at give det et forsøg, hvis der skulle vise sig tegn på orm.
-
Jeg er lidt uenig i alle jeres regnen frem og tilbage med saltsyre. Og jeg er ganske overbevist om at drikkevandet fortsat har en pH meget tæt på 7 efter tilsætning af 2 promille 30% saltsyre.
Jeg tror du har fuldstændig ret. HVIS kuren har en virkning, må det være fordi den lille smule saltsyre der kommer med drikkevandet ned i tarmsystemet er i stand til at øge koncentrationen af mavens naturlige indhold af saltsyre, og derved skabe et let forsuret miljø.
Så læg ikke for meget vægt på regnestykket længere oppe. Det var udelukkende lavet for at sætte det hele i forhold til den tidligere reference til forsøg med saltsyre mod Coccidiose.
-
Rødkål.. /o I ved, den eddikesyltede slags, som vi altid har tilovers efter en god middag med flæskesteg. Jeg hader, når det står og lugter i køleskabet, så hønsene får det. Og de er vilde med det! Måske er der lidt virkning i det - måske ikke.. Bare en tanke ;)
-
Efter min udregning må pH værdien ligge på 2.5 højere når syren er blandet med vand. Nu ved jeg ikke hvilken pH værdi 30 % Saltsyre har, men hvis den har f. eks. 1.5 så bliver opløsningen på 4.
-
Skal vi ikke lige blive enige om pH'en.
Der tilsættes 2ml 30% saltsyre (HCl) med en densitet på 1,15 kg/L til 1 L vand.
Dette giver 0,002L×0,3×1,15kg/L= 0,00069kg HCl = 0,69g HCl.
Saltsyre har en molvægt på 36,5g/mol, hvilket giver;
0,69g/(36,5g/mol) = 0,0189mol HCl
Dette giver en saltsyrekoncentration på 0,0189mol/L. Da vi jo regner på en liter af blandingen.
Da saltsyre er en stærk syre antages koncentration af protoner at være lig koncentration af HCl. Derfor er pH'en;
pH=-log(0,0189)=1,7.
Altså har blandingen en pH på 1,7!
-
@ Mette
Jeg er ikke uddannet kemiker, så jeg skal ikke udfordre dine beregninger. ;D
Men måske du lige kunne hjælpe med at 'begrave' eller bekræfte alle udsagn omkring at Coca Cola skulle have cirka samme virkning som saltsyrekuren.
Jeg fik fra Carlsberg (som producerer og distribuerer Cola i DK), oplyst at indholdet af fosforsyre i Cola var 0,54 g/L.
-
Det er ikke nemt, når vi ikke engang kan blive enige om pH ændring. Men du laver en regnefejl da det kun er H + som giver syren.
Men jeg bruger en meget mere enkel regnemetode, som jeg lærte da jeg gik i skole. Den kan også ses mange steder på nettet bla. her http://www.dettmaring.dk/fysikogkemi/ph2.htm
Den går meget enkelt ud på at har man 1 liter syre med værdien 1, og tilfører vand til 10 liter så har man en opløsning med pH værdien 2. Hælder man mere vand i indtil man har 100 liters opløsning så er værdien på pH 3. Hælder man yderligere vand i, så man står med 1000 liter er værdien 4 osv.
-
Al sygdom kommer (næsten) altid fordi der er ubalance i forholdene, såsom fugt, træk, dårlig fodring og ikke mindst alt for lidt plads.
Selvfølgelig kan man også få syge dyr ind, hvis man ikke lige er obs. på det, og der kan også komme smitte fra vilde fugle.
Om saltsyre virker eller ikke virker, skal jeg ikke gøre mig klog på, andet end at rigtig mange due - og hønsefolk bruger det.
Om det er skadeligt eller ej, skal jeg heller ikke gøre mig klog på. Men det er vel ikke værre end når folk bruger staldshock i tide og utide, samt bruger medicin og ormekure uden om dyrlægen.
-
@ Erik
Med den koncentration af phosphorsyre vil pH'en være omkring 2,4, forudsat at der ikke er andet, der påvirker pH'en. Hvorvidt den har en effekt ved jeg ikke. Men det ved jeg heller ikke om saltsyre har. Der skal nemlig kun være under et halvt gram kalk i systemet for neutralisere saltsyren. Her har jeg regnet på et indtag på 3dl/dag, tror ikke det er helt galt.
@ Tina
Da jeg ikke regner i gram men i mol (antal molekyler), vil koncentration af protoner være den samme som koncentrationen af tilsat saltsyre. Der kommer en proton for hvert saltsyre molekyle. I dit link er der bare en forklaring af hvad pH er. Da du ikke har pH'en for en 30% saltsyre, kan beregningen desværre ikke rigtig bruges i dette tilfælde.
-
Så må vi jo have fat i indikatorpapir der kan måle meget surt, for at finde ud af om jeg skal have skolepengene tilbage.
-
En digital ph meter koster jo ikke alverden. ;-).Eller 400 stiks lakmus til under 50 kr..
-
1. Min kanin led meget p.g.a. Dyrlægens medicin og ungerne fordi moderen ikke kunne tage sig af dem.
2. Ja.
3. Jeg har selv aldrig set en mængde orm komme op af jorden fordi almindeligt vand står og drypper.
4. Dyrlægens medicin er giftigt.
Hvordan kan du afgøre at kaninen døde som følge af medicinen, og ikke fordi den kom for sent til dyrlæge og dermed ikke stod til at redde?
-
Dyrlægen synes ikke den var syg. Det var mig der havde set det. Det medicin den fik gjorde den fuldstændig vims, så den ikke kunne stå el gå mere.
-
@ Erik
Med den koncentration af phosphorsyre vil pH'en være omkring 2,4, forudsat at der ikke er andet, der påvirker pH'en. Hvorvidt den har en effekt ved jeg ikke. Men det ved jeg heller ikke om saltsyre har.
Den pH værdi matcher hvad jeg har set tidligere for Cola. Jeg har set 2,4, 2,5 og 2,9. Men lad os bare holde fast ved dine 2,4.
Diskussionen omkring brugen af saltsyrekur har tidligere givet indspil om at man lige så godt kunne give dem Cola, da der ikke var nogen forskel.
Jeg tror at det nu, for selv de mest hardcore non-believers, må være indlysende, at Cola-kortet kun må spilles efter at man har iført sig narrehatten. ;) ;)
Det beviser naturligvis ikke at saltsyrekuren virker. Der er dog stærke indicier om en effekt.
Det kunne være fantastisk om der faktisk blev lavet et videnskabeligt forsøg.
Hmmm... Min datter læser til dyrlæge på KU og min svigersøn (samme datters mand) læser til biolog samme sted. Måske man kunne 'invitere' dem til at kigge på noget sådant som speciale. Et tværfagligt speciale. ::)
-
JA, det kunne være en god ide Erik, kan du ikke lokke dem ??
-
Jeg tager en snak med dem i løbet af juledagene.
-
Det med en saltsyrekur,kan jeg huske var meget anvendt for 30-40 år siden ( det viser så at man er ikke helt ny mere ).Men kuren må jo stadig virke uden ulemper for hønsene.
-
Kunne ikke drømme om at bruge saltsyre til indvortes brug. Der er ikke nok dokumentation i mine øjne for at de virker. Oplever jeg parasitter hos mine dyr kontaktes dyrlæge, og behandling iværksættes. Det være sig orm, blodmider og alt andet.
Jeg kunne heller ikke drømme om at behandle min hund, fisk, mand, børn eller mig selv uden kontakt til dyrlæge eller læge.
-
For 25+ år siden var akupunktur af danske læger nærmest opfattet som kinesisk heksekunst.
Sådan er der så meget.
Man er i DK fri til at have den tro man vil. ;D
-
For 25+ år siden var akupunktur af danske læger nærmest opfattet som kinesisk heksekunst.
Sådan er der så meget.
Man er i DK fri til at have den tro man vil. ;D
/o ja, hekse blev brændt på bålet, ... det gør VI heldigvis ikke mere :laugh:
-
nu er det jo ikke for at sige du er en heks Erik :laugh:
-
Er hekse ikke altid hunkøn. ;)
-
Er hekse ikke altid hunkøn. ;)
Nope , der er også mænd der udøver det forbudte :laugh:
-
Jo men, har de så ikke en 'doktorgrad', så de betegnes som heksedoktor.
Nå det er vist et spil om ord og hvordan man hver især definerer tingene, så lad os ikke bruge kræfter på det.
-
Jo men, har de så ikke en 'doktorgrad', så de betegnes som heksedoktor.
Nå det er vist et spil om ord og hvordan man hver især definerer tingene, så lad os ikke bruge kræfter på det.
:laugh: :laugh:
-
Da vi havde været ude og flyve med et par mellemlandinger på 26 timer, så endte det med at min mand fik forstoppelse. Men ved lægen fik han at vide at han jo godt selv kunne have gjort noget. Ligeså da han kom med et døvt øre pga voks, som de så alligevel skyllede ud for ham.
Fra jeg var 15 år og indtil jeg var 36, var jeg syg. Ikke at jeg ikke passede mit arbejde, men mit liv gik med at tage på arbejde, gå hjem og sove, spise og sove igen indtil næste dag. Der var ikke plads til venner, familie eller hobby. Faktiskt ønskede jeg bare at dø, ikke for smertehelvedet eller trætheden, men fordi jeg altid måtte sige nej til alle som ville være sammen med mig, jeg kunne se at jeg sårede dem, men havde ingen energi. Hvis jeg ikke selv var begyndt at agere heks, var jeg aldrig blevet rask, og ligesom min far der døde som 52 årig, så ville mit liv heller ikke være blevet langt.
For et års tid siden blev jeg så ramt af Borelia, men i stedet for at teste mig for det, blev jeg omgående forbudt at køre bil. For lægen mente det var en hjernesvulst. Så jeg fik forskellige scanninger og også epilepsi undersøgelser. Efter en måned måtte de erklære mig rask og give mig kørekortet tilbage. I mellemtiden så jeg hvordan ringen hvor tægen havde bidt mig blev større. Den var nået ned til underarmen og op over skulderen, da jeg bad en anden læge om jeg ikke nok kunne få lov til at få taget en blodprøve, som kunne vise om der var antistoffer mod Borelia i mit blod. Lægen kiggede på min arm og der blev også taget blodprøver. Jeg fik omgående en meget stærk pencilinkur udskrevet, fordi der var gået så lang tid. Det viste sig også at det var Borelia.
Det jeg vil med min historie er jo bare at man godt må agere selv. Kan man se at noget virker så gør det. Fordi man har en fin uddannelse er det ikke sikkert at man ved bedre end den der arbejder i Netto altid.