Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Per Jakobsen efter 20 ſeptember , 2013, 00:06
-
Jeg skal til at lave en ny fold til mine 2 grise, og samtidigt vil jeg hegne ind til 20-30 høns
Og så var det jeg tænkte, kan de gå sammen, for så ville jeg lave en stor fold.
mvh Per
-
Jeg har ikke selv erfaringen, men overvejede selv samme løsning. Jeg blev frarådet det, da grise kan finde på at angribe og dræbe hønsene. Om det er rigtigt ved jeg ikke, men jeg fik geder i stedet for. De hærgede så til gengæld hønsehuset, og dræbte en høne da de kom til at trampe på den, så det endte alligevel med to indhegninger.
-
ja gerer er farlige for høns
(http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/17003/normal_002.jpg) (http://fjerkrae.dk/cpg1416/displayimage.php?pid=20281)
har oss selv overjer at ha haner og uldgrisene sammen men er ikk kommet så langt endnu, det kræver meget plads til dyrene
-
Vi har høns og grise gående i samme fold!!!
Vi har også oplevet at reaktionerne var at "det kan man da ikke da..." men gået på klingen havde ingen tilsyneladende erfaring med det og havde ikke personligt oplevet at det gav problemer, så vi sprang ud i det. De har suppleret hinanden så fint. grisene graver ormene op og hønsene spiser dem. Vi har på regnvejrsdage oplevet at 10-15 høns har ligget i halmen sammen med grisene og grisene har aldrig gjort dem noget. Jeg tror ikke hønsene skal gå sammen med en so med smågrise, men vi har ikke prøvet. Vi har heller ikke haft en orne gående sammen med hønsene, men slagtegrise op til ½-1 år det fungerer fint. Du skal være opmærksom på, at det skal være en meget stor fold for at grisene ikke har ryddet det for grønt på ingen tid. Hønsene skal altså have tilført grønt udefra. Du skal også være opmærksom på at grisene skal have mudderbad og det vader hønsene ud i og hvis de ikke har noget "fodrensende" (sand f.eks.) de skal igennem ind til hønsehuset så bliver æggene ret beskidte.
Held og lykke med projektet - det kan kun anbefales.
Sonja
-
Vi har et kombi-voliere med forskellige hønseraser, undulater og parakitter og marsvin.
Her var vi bekymrede for om hønsene ville hakke de andre dyr og fugle.
Men det har fungeret fint i nogle måneder nu.
Når vi kommer med græs, så kan høns, marsvin og undulater stå mellem hinanden og spise.
Hvis undulaterne kommer op at toppes indbyrdes, som de ofte gør, så jager hanen dem væk. Han vil ha´ madro...
mvh
Thomas
-
Jeg har nogenlunde de samme erfaringer som Sonja (kokholm). Hønsene kan gå lige ved siden af grisene og finde smådyr i jorden som grisene roder i. Og de kan også sagtens sove side om side.
Har desuden heller aldrig oplevet fjendtlighed i forbindelse med smågrise eller orner. Så samlet set har det kun været positivt her
Rasmus
-
Tak for svarende, jeg går straks igang med at hegne ind :)