Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: DoktorLarsen efter 15 ſeptember , 2013, 18:10

Titel: Snavset vand
Indlæg af: DoktorLarsen efter 15 ſeptember , 2013, 18:10
Jeg synes at vandet tit bliver snavset af enten støv der bliver sparket op eller af klatter. Er bekymret for om det forurenede vand kan gøre dem syge, eller hjælpe til med at sprede sygdommen fra en syg høne. I det hele taget synes jeg at de skal have adgang til rent vand.
Kan man virkelig kun udskifte vandet et par gange om dagen? Der går da noget vand til spilde plus det er ikke helt så lækkert at stå med det snavsede vand. Det er ikke noget problem, men hvis det kan undgåes... ::)
Så jeg har bestemt mig for at købe nogle drikkenippler fra honseland.dk. De siger, at man kan poppe dem ind i en spand med vand og ellers holde weekend på Bornholm. Det er da tiltalende for mig, så glæder mig til de lander i min postkasse! ;D Er der nogen der har sådan en opsætning i deres hønsehus/-gård?
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: jeanette lund efter 15 ſeptember , 2013, 18:15
Glæder mig meget til at følge din tråd, synes også det både er ulækkert og træls at vandet bliver møget sådan til. Synes vi har prøvet flere forskellige løsninger
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Helle K. efter 15 ſeptember , 2013, 18:18
Det ser rigtig smart og hygiejnisk ud /o sådan nogle kunne jeg godt finde på at købe

...eneste minus er, at de nok ikke kan bruges i frostvejr.
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Connie efter 15 ſeptember , 2013, 18:48
Jeg har hængt drikketruget op, så det er i hovedhøjde med hønsene ... det fungerer fint, og der er ingen snavs i det længere. 

Før stod det på 2 fliser ... og havde jeg løftet det til 3 fliser, så havde jeg måske opnået samme effekt som nu, hvor det hænger.
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Christina ♦ efter 15 ſeptember , 2013, 21:06
Jeg har drikketrug stående på 2 sten i huset, og der kommer ikke noget i..
og jeg har sand i bunden, såå der ville der komme snask i..
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: MOK efter 16 ſeptember , 2013, 08:51
Glæder mig til at høre nærmere om dine erfaringer  /o

Hvordan mon man lærer en høne at drikke af dem ? eller kommer det helt naturligt ? for ideen er da "mere end tiltalende"  ;D
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Helle K. efter 16 ſeptember , 2013, 08:54

Hvordan mon man lærer en høne at drikke af dem ? eller kommer det helt naturligt ? for ideen er da "mere end tiltalende"  ;D

Jeg tror, at hønsene meget hurtigt lærer at drikke af niplerne - her er der i hvert fald ikke noget mere spændende, end at drikke vand af en dryppende vandhane eller dryppende lås på vandslangen.
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: MOK efter 16 ſeptember , 2013, 11:08
Det skal da vist afprøves  :)

Hvor kan man se hvem/hvad der står bag honseland.dk ? Synes ikke der er meget information på hjemmesiden ?  ::)
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: DoktorLarsen efter 16 ſeptember , 2013, 11:45
Så kom postmanden med dem! Jeg vender tilbage senere i dag! Har endda gjort en spand klar! Manner manner! ;D
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: DoktorLarsen efter 17 ſeptember , 2013, 18:25
Okay, nu skal i bare høre. Jeg har en spand græsk yogurt, tom og vasket selvfølgelig, og den brugte jeg fordi jeg ikke ville vente til jeg fik fat i en større spand, og den klarer arbejdet fint.  ;D Jeg tog fat i en tegnestift og prikkede hul der hvor jeg ville stikke niplen. Så tog jeg en kuglepen og udvidede hullet så det var stort nok til at jeg kunne komme niplen. Jeg prikkede også et hul i låget, så luft kunne komme ind og tillade vandet at strømme ud.

Jeg kom drikkeniplen i og skruede den fast, fyldte op med vand, den lækkede ikke, for der sad en gummiring på den i forvejen. Fino, så var den fyldt! Så tog jeg en krog og hang spanden op i den.

Så var det spændende. Vil hønsene tage godt imod dem?

Og det gjorde de! Før jeg havde set mig om så jeg det som I kan se på billedet. ;D

Så jeg fylder den op om aftenen når jeg lukker døren af, og vupti, så er der vand til næste aften! :D Der skal dog tre nipler ude i gården og tre ind i huset, så jeg må enten finde en større spand eller hænge en mere. Men det gør ikke noget så let som det er at sætte dem op.
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Tove efter 17 ſeptember , 2013, 19:01
Orv! Smart! Jg gik loge her til aften og ønskede mig selvangivelse til høns. Jeg slæber og slæber, og de griser det til
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Cathrine efter 17 ſeptember , 2013, 21:39
Hej vil du ikke skrive den adresse igen hvor du har købt drikke niblen jeg kan ikke finde det på nettet.... Det lyder jo som en meget simpel løsning!
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: DoktorLarsen efter 17 ſeptember , 2013, 21:43
Tove, jeg vil gerne give dem kost og logi, men hvis de vil bo i en svinesti må de selv om det, hø hø hø. Spøg til side, jeg er meget glad for de tingester, og de kunne i forvejen godt lide at drikke fra den dryppende vandslange, der hang i deres hegn.
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: DoktorLarsen efter 17 ſeptember , 2013, 21:45
Cathrine, webbutikken hedder www.honseland.dk (http://www.honseland.dk).

Og ja, det var ihvertfald ret let at installere her. Man skal bare have en spand. Jeg valgte at hænge den mindre spand i en krog, man kunne nok også sætte den op på en slags taburet. :)
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: MOK efter 18 ſeptember , 2013, 09:35
Gad vide om denne model vil kunne fungere også (kan selvfølgelig bare prøve - har dem nemlig liggende til kaninerne  ;) )

De vil så skulle isættes på siden af spanden pga. "vinklen".

Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: DoktorLarsen efter 18 ſeptember , 2013, 19:40
Hmm, ja, hvis vandet kun kommer ud når man rykker metalstangen til siden eller skubber den op. Kaniner kan jo nok sutte, men det kan høns jo ikke. ;)
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: MOK efter 18 ſeptember , 2013, 21:28
Det må prøves  /o
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: DoktorLarsen efter 11 Oktober , 2013, 18:54
Har nogen prøvet det? Jeg kan i hvert fald se, at min lille spand, selvsagt, er for lille! Den rummer også kun en enkel liter, men jeg var for ivrig efter at prøve niplerne af. Jeg skifter til en større i weekenden. ::)

Hvad angår brugen af dem i frostvejr, så kan man sætte et akvarie varmelegeme i spanden! Det har jeg læst mig frem til, at mange gør. Og de koster heldigvis en slik på dba: http://www.dba.dk/dyr/akvarier-terrarier-fisk-og-krybdyr/akvarier-og-terrarier/produkt-varmelegeme/?sort=price

Jeg har dog ikke strøm derude, så tænker på at bruge en termoboks eller hvad sådan en hedder i stedet for en spand. Så kan jeg skrue niplerne direkte I hvis væggen ikke er for tyk. Ellers kan jeg trække et kort rør derfra. Eller bare bruge min spand og bruge et batteridrevet varmelegeme. /o
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Kastrup efter 11 Oktober , 2013, 20:31
Lige et lille spørgsmål: drypper eller spilder de noget vand? For mit hus har træ bund, men hvis de ikke gør skal jeg da ha fat i sådan nogle!

Mvh Henrik
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: DoktorLarsen efter 11 Oktober , 2013, 20:38
Mit hus har også træbund. Og som prikken over i'et er der karton ovenpå træet. ;D

Og nej, de drypper ikke. Jeg kunne skrue dem af og simpelthen dele den op i sine tre grundkomponenter, to metalstænger og en metalkugle og så de to stykker røde plastik. Jeg har lige åbnet en af dem jeg har i reserve, og der er en gummiring indeni udover ringen udenpå. Og hos mig drypper det ikke.

Hvis du skal have nogen, så husk at hænge spanden i den rigtige højde. Først hang min for lavt så det dryppede på gulvet når hønsene drak. Efter to minutter hævede jeg spanden så de skulle løfte hovedet og strække halsen lidt, så flød alt vandet i næbbet på dem.
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Kastrup efter 11 Oktober , 2013, 21:30
Super. Tak. Det må prøves! For jeg synes også de sviner deres vand!
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: walter efter 12 Oktober , 2013, 04:27
Hej         America  har dem også
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Lene Lestat efter 12 Oktober , 2013, 07:33
Et akvarievarmelegeme skal bare være under vand hele tiden ellers brænder det af.
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: DoktorLarsen efter 26 Oktober , 2013, 10:46
Men er det ikke noget med, at det automatisk slår fra hvis man glemmer at fylde op? Lidt i retning af en el-kedels tørkogningssikring.
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Ole Baun efter 26 Oktober , 2013, 11:21
Man kunne vel også bare sikre sig at akvarievarmelegemet altid er under vand, ved at anbringe det i en mindre beholder (f.eks. 1 liter) med vand i, i den store beholder (spand).
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: kristiank efter 26 Oktober , 2013, 17:42
ole den er genial
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: ncj efter 26 Oktober , 2013, 18:45
Jeg har en jæger akvarievarmer,som slår fra ved f.eks vandskift,hvis man glemmer at slukke den.Men den er da ikke billigere end en varmeplader,jeg ved heller ikke hvor mange Wat der skal bruges for at holde vandet frostfri med sådan en.
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: crj100 efter 27 Oktober , 2013, 14:12
Har længe forsøgt med "nippelmetoden" ved vores høns. Men de har ikke fanget ideen, trods det at den efterhånden har været ophængt i et års tid.....

Og vil ikke "tvinge dem" ved at fjerne det normale vandtårn.

Så ligger inde med en 6-8 ekstra nipler ;-)
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: DoktorLarsen efter 27 Oktober , 2013, 14:40
Mine slog verdensrekord i at begynde brugen af dem.
Men hvordan ser dine ud? Dem jeg har købt (fra denne butik) ser sådan ud:

 http://honseland.dk/index.php?id_product=1&controller=product

De er røde og har en skinnende "pind" der stikker ud af bunden.

Jeg har undgået de gule, som jeg har fået at vide er knap så gode.

Det er også fordi kyllinger og høns er interesserede i den røde farve, at fodersiloer er røde forneden, hvor foderet ligger. :-)
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Tove efter 27 Oktober , 2013, 17:52
Jeg har købt nogle efter at have læst Doktorens indlæg. Mine høns er tydeligvis vældigt begavede, for de har fanget den! Der står dog stadig et vandtårn, da vi har høns i flere højder .... Men vi agter så at hænge spande med nipler i flere højder op. Det er virkelig lækkert at slippe for alt det vandgriseri
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: DoktorLarsen efter 02 November , 2013, 18:38
Dejligt at høre, at du også har gode oplevelser med de nipler. /o

Jeg havde ikke forestillet mig at de var så ukendte. Ja, næsten som en gemt skat. ;D
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: DoktorLarsen efter 12 December , 2013, 14:35
Er der nogen, der har tænkt på at give de her i julegave? Jeg mener som en ekstra julegave? ::)
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Ilse B efter 12 December , 2013, 14:59
Yes! Det er da en god anledning, og jeg er også ret træt af, ikke bare snavs i vandet, men nogen gange en hel bunke halm i vandskålen, selv om den står i skulderhøjde. Der bliver virke kastet rundt med tingene nogen gange *e *e
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: DoktorLarsen efter 14 December , 2013, 11:44
Hold da op, det er høns med slag i! Mine plejede dog kun at få støv og klatter op i vandet. Men det er datid med de drikkenipler. /o Puha, sikke et mas det var.
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Ilse B efter 14 December , 2013, 13:50
Så er jeg kommet hjem fra LU med nipler til fjerene, tror ikke gaven kan vente til jul, men bliver monteret i eftermiddag. Så er det spændende om de kan finde ud af det, men mon ikke, de er nogle uhyre intelligente høns jeg har <: <C <C *f <S
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: DoktorLarsen efter 15 December , 2013, 14:12
Jeg købte mine fra honseland.dk (http://honseland.dk). De var røde, er dine også det? Har engang læst at de røde er de bedste, for dem lærer hønsene hurtigst at bruge (specielt kyllinger). Men hvordan har dine høns reageret? :D
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: MOK efter 15 December , 2013, 21:30
Hvor fandt du dem på LU Ilse?
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Tapani efter 15 December , 2013, 21:52
Hvordan har I sikret jeres nipler/spande mod frost og is?
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: nimrod efter 15 December , 2013, 22:42
Det ser godt nok smart ud med de nipler, men honseland.dk?
Den er ikke på trustpilot, der er ingen firmainfo på siden (de obligatoriske lovpligtige med cvr nr., fortrydelsesret, garanti etc) og hvis man søger i cvr så findes der slet ikke et firma med det navn ;-)
Derfor kan det jo være godt nok og til den pris kan det jo ikke gå helt galt, meeeen ;-)
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Ilse B efter 16 December , 2013, 01:04
Jeg fandt niplerne hos America, det var godt nok til kaniner, men de mente det er de samme.
Meget mærkeligt, hønsene kan overhovedet ikke se dem!? I morgen skal de lære det, de er jo så kloge :angel:
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: DoktorLarsen efter 16 December , 2013, 16:55
Nimrod, jeg har lidt erfaring med det med firmaer, er i administrationen.
For at kunne registreres i CVR-registeret skal man have en omsætning på mindst 50.000,-. Og det tror jeg ikke at honseland.dk kan "smyge sig" op på.

De kunne jo også sælge niplerne til en halvtredser stykket, så ville de nok have en omsætning til at få dem ind i det register, men indtil videre glæder jeg og andre brugere (læs tidligere sider) over at kunne købe de nipler til småpenge. Fragten var også meget billig skal jeg hilse og sige.
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: MOK efter 17 December , 2013, 09:17
Jeg fandt niplerne hos America, det var godt nok til kaniner, men de mente det er de samme.
Meget mærkeligt, hønsene kan overhovedet ikke se dem!? I morgen skal de lære det, de er jo så kloge :angel:

America har også de andre - jeg havde skrevet til dem inden LU og fik dem til at tage en med så jeg kunne se den "live" - skal have prøvet, når der ikke er frostfare mere :)
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Ilse B efter 17 December , 2013, 12:30
Hvordan filan får jeg hønsene til ar drikke af dem?? Jeg har dryppet vand på deres næb, når de har stået ved siden af.
Skal jeg virkelig fjerne deres vandskålen? Jeg er ikke meget for det, men på den anden side dør de vel ikke af tørst den første time... Hm
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: DoktorLarsen efter 17 December , 2013, 14:06
Hmm, der er vel en metalstang de skal rykke på? Her gik der 1-2-3 og den første høne var i fuld gang med at drikke af den. Men igen, jeg ved ikke om du har samme model.

Du kan nok godt fjerne vandskålen en time eller to og så trykke på niplerne så de simpelthen drypper på jorden. Bare ikke så meget at de drikker af jorden.
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Ilse B efter 17 December , 2013, 14:30
Nu skal det prøves!! Uden vandskålen, så kan de lære det, kan de!
Det er utroligt som de kan flytte rundt med halmen, især en stor silkehøne som ikke skraber bagud, men mere opad og tilbage, bølle :laugh:
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: nimrod efter 17 December , 2013, 16:48
Undskyld sidespringet, men :
Det er ikke korrekt doktorlarsen. Du tænker på reglerne for hvornår man SKAL momsregistreres, der er grænsen 50.000, derunder så er det frivilligt.
Alle må cvr registrere også hvis man har minus på bundlinjen.
Der er nogle regler man skal følge for at have en internetbutik, uanset størrelse - og man kan ikke have et lovligt firma der sælger til private uden at følge dem.
Problemet er at der er risiko for at biksen bliver lukket af skat, moms eller andre midt i at man har bestilt, men endnu ikke modtaget sine varer ;-)
Det er tilladt i DK at have salg fra hobbyvirksomhed, hvis omsætning er under 50.000 årligt, men her snakker vi altså ikke videresalg af færdigvarer, men nærmere salg af hjemmestrikkede sokker, papirklip eller overskudskyllinger ;-)
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Helle efter 17 December , 2013, 18:40
Honseland.dk
Jeg studsede også over den primitive hjemmeside og bankoverførsel for varen. Det strider mod, hvad der anbefales i forhold til internet handel. Men jeg tænkte at andre havde været heldige, - og det var jeg også. Hurtig ekspedition og ingen problemer.
Om niplerne så virker ved jeg ikke da jeg stadig grubler over hvordan vandet skal holdes frostfrit.....
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Lene Lestat efter 18 December , 2013, 10:59
Mange klubber har også cvr. nummer og de tjener ihertfald ikke 50.000 eller mere om året.
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: mcquolle efter 18 December , 2013, 11:19
I kan se ejeroplysninger om domænet her:
https://www.dk-hostmaster.dk/index.php?id=42&query=honseland.dk&submit=S%F8g (https://www.dk-hostmaster.dk/index.php?id=42&query=honseland.dk&submit=S%F8g)
Titel: Snavset vand
Indlæg af: Jannick Ringius efter 18 December , 2013, 15:00
Total sidestikker: min forståelse efter jeg var hos SKAT (iværksætterkursus) er at alt må sælges og videresælges - men du har ret i grænsen omkring de 50000kr og at alle kan momsregistreres samt få CVR nummer.

Små virksomheder (og hobby) er som regel bankoverførsel, da en kortløsning er lidt pebret. Min mor og far kører et udendørs galleri og cafe, med enten kontant, bank eller mobilepay. Og er selvfølgelig helt straight.

Det der er af krav er at man selvfølgelig opgiver indtægten i sin selvangivelse, eller udgift, og hvis man er momsregistreret at man fører regnskab. Det er ikke noget vi kan tjekke om de gør, men opdages det at de ikke gør, kan de lukkes eller straffes med bøder.

Men det drejer sig om tillid, og handler jeg online med små virksomheder som f.eks. Honseland, kontakter jeg dem altid først, så jeg kan få en fornemmelse af den lille virksomhed - og ellers aldrig handler for mere end jeg kan undvære, skulle jeg være uheldig.
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: DoktorLarsen efter 18 December , 2013, 16:48
Jannick, du har fuldstændig ret. :-)

Men altså, jeg og åbenbart flere end et par stykker herinde har købt dem derigennem, og jeg er i hvertfald ovenud glad og er blevet sparet for en masse møg i vandet. :-)
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Jannick Ringius efter 18 December , 2013, 18:33
@DoktorLarsen
Og der ryger en bestilling herfra på samme, at andre har prøvet og ikke oplevet problemer er en god anbefaling i sig selv :-)
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: DoktorLarsen efter 28 December , 2013, 10:35
Nu ved jeg ikke om du allerede har bestilt, Jannick, men jeg fik den her mail i går, som jeg citerer en del af:

"Du har registreret dig som kunde hos Hønseland.dk, og som tak for et godt
år sender vi en rabatkode til alle vores kunder, som man kan spare
forsendelsesprisen med! Man kan godt dele koden med andre, men den er kun
gyldig til og med 5. januar 2014.
Rabatkode:  godtnytår!
Indtast blot koden (husk udråbstegnet) når du checker ud gennem kassen."

Jeg mener, hvis man kun skal betale for niplerne og intet andet, så er det vel ret godt for pengepungen.  ;D
Titel: Snavset vand
Indlæg af: Jannick Ringius efter 28 December , 2013, 13:25
@DoktorLarsen
Der er ikke noget så motiverende som når noget er gratis :-D det var min mening at bestille tidligere, men der gik for meget jul i den!
Men nu er det gjort og jeg glæder mig til at modtage dem.

Håber også andre vil prøve :-) nu hvor der er gratis fragt.
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: DoktorLarsen efter 08 Januar , 2014, 12:56
Haha, ja jeg er da helt enig! Glæder mig til at høre din erfaring! :D
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Jannick Ringius efter 08 Februar , 2014, 21:58
@DoktorLarsen
Så fik jeg endelig fundet en spand (midlertidig løsning) og monteret niplerne. Men det ser ikke rigtig ud til at de aner hvad de skal gøre, selvom jeg ivrigt prøver at vise dem det.

Men nu går vi se.
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: mew. efter 08 Februar , 2014, 22:42
Ih hvor smart. Specielt til kyllinger de kan være nogle små vandsvin
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Ilse B efter 08 Februar , 2014, 23:53
Hos mig er det kun hanen det har fundet fidusen ( og her vil jeg IKKE høre nogle kønsvitser, haha)
Hønerne står bare og kigger på, når han drikker af niplen, og så går de hen og drikker af deres skål??!
Altså!
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: Jannick Ringius efter 09 Februar , 2014, 03:39
Jeg fjerner vandaitomaten imorgen, og ser om jeg kan lokke dem til at bruge niplerne.
Det er jo smart nok, og giver rener vand til dem... Men det kan være de bare ikke kan er fidusen når den vante måde at få vand på også er lige i nærheden.

Nå, imorgen må jeg se hvad der sker.
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: DoktorLarsen efter 09 Februar , 2014, 10:04
Jeg havde nogle høner, der elskede at drikke vand fra en dryppende slange, så det er ikke helt kedeligt for dem!  :D
Da jeg satte niplerne op var der et par af dem der drak jævnligt fra dem, og da jeg fjernede drikkekarret drak de alle fra niplerne.

Jeg tror, at de går efter det skinnende metal OG den røde farve, men mest metallet. Har I prøvet at stå med skinnende metal inde i løbegården? De kommer jo alle og hakker på det! Skøre høns, men sådan er de jo engang..
Titel: Sv: Snavset vand
Indlæg af: DoktorLarsen efter 02 Marts , 2014, 13:23
Husk forresten at vaske spanden med et par måneders mellemrum. Da man kun skal hælde mere vand ovenpå det i forvejen rene vand skyller man jo ikke spanden, og så kan der kommer lidt alger og andet sjovt. Så det er nok en god idé at afsætte 1-5 min til at skure spanden 3-4 gange om året.
Stadigvæk lettere end at skylle møg opløst i vand hver dag!  ;)