Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Fru Falkirks efter 22 Juli , 2013, 16:31
-
Hej Forum,
Bliver min hanekylling nogensinde "hane" nok til at styre hønsene i gården, for lige nu herser de gamle jo rundt med ham som det passer dem..
Mvh
Marlene
-
Ja, det vil han med stor sandsynlighed. Hvor gammel er han nu
-
Kyllingerne (inklusive ham) er 20 uger tror jeg. Jeg fik at vide de var 17 uger da jeg hentede dem for i slutningen af juni.... Så har jeg en høne jeg ikke ved hvor gammel er, men voksen og 3 høns fra 2012. De tre fra 2012 er "dem der er den".. Det kunne faktisk godt virke som om en af de store "madammer" styrer slagets gang, for da jeg fangede en af hønerne for at se hendes ben, skreg den forurettede naturligvis op og straks kom den store mørke farende og pustede sig op..
Mvh
Marlene
-
Han skal nok komme til at blive "Herre i eget hus", bare vent en måneds tid eller der omkring. /o
-
Tak for svar ;D jeg var jo bare lidt bekymret for ham og han skulle jo gerne blive en stor flot hane, der kan holde styr på alle "mokke-dullerne :police:" for lige nu bliver han kostet noget rundt *haha* ;D ;D
Mvh
Marlene
-
Min Blå hane på 16 uger, galede for første gang i mandags og han ligner også en rigtig kokkemand nu - hvor gammel vil han være, før han begynder at træde hønerne ??